Bolest zubů

Kategorie neobsahuje žádné produkty.

Bolest zubů

Bolest zubů dokáže velmi potrápit. Existuje řada příčin jejího původu, k těm častějším se řadí zubní kaz, zánět dásní či parodontitida, ale může souviset i s dalšími onemocněními.

Jak předcházet bolesti zubu?

Základem je správná ústní hygiena - tedy:

Co na bolest zubů?

Pokud už se potíže objeví, je vhodné bolavou oblast řádně vyčistit s použitím zubní pasty a ideálně vykloktat dutinu ústní kloktadlem či ústní vodou, např. s obsahem chlorhexidinu či bezydamidu (Tantum Verde, Parodontax, Corsodyl). Použít se dají také cucavé pastilky, které působí antisepticky (Tantum verde, Septabene). Dobře poslouží také vykloktání nálevem z řepíku, heřmánku či šalvěje.

Pokud bolest přetrvává, krátkodobě je možné užít analgetikaIbalgin, Brufen, Nurofen, Nalgesin, Panadol, Paralen, Aspirin a další.

U výběru vhodného léku na bolest zubů je důležité brát ohled na zdravotní stav a užívání jiných léků. Před použitím si vždy přečtěte příbalový leták.

Vždy co nejdříve kontaktujeme svého zubního lékaře, aby jasně určil diagnózu a nedošlo k zanedbání stavu a např. rozšíření infekce.

Bolest zubů u dětí

Bolest zubů u kojenců a malých dětí bývá obvykle spojena s prořezáváním zoubků. K dispozici jsou lokální gely na zoubky (Calgel, Dologel) se znecitlivující a antiseptickou složkou či esenciální oleje, které lze kombinovat s homeopatiky (např. Camilia).

V případě, že tyto přípravky nejsou dostatečně efektivní a prořezávání je velmi bolestivé lze podat sirup či čípky s paracetamolem či ibuprofenem (Panadol, Paralen, Nurofen).

Jak urychlit hojení po vytržení zubu?

Opět je důležité dbát na kvalitní ústní hygienu. 24h po vytržení zubu oblast kolem vytrženého zubu neprokloktáváme a nevyplachujeme a snažíme se ji mechanicky nedráždit např. tvrdým chlebem, aby nedošlo k narušení ochranné zátky a opětovnému krvácení.

Lokálně lze podpořit hojení nálevem z šalvěje, řepíku či heřmánku či doplněním selenu a zinku ve stravě či doplňcích stravy.