Rady našich expertů

Osteoartróza – pohledem zkušeného revmatologa

Jak osteoartróze předcházet, jak léčbou oddálit operaci a jak my sami můžeme předejít jejímu vzniku, jsme se zeptali specialistky v oboru revmatologie z Revmatologického ústavu v Praze MUDr. Marty Olejárové, CSc., která se dlouhodobě věnuje problematice osteoartrózy a její léčby a je odborným konzultantem projektu Magistra Expert na bolest.

 

Můžete nám, paní doktorko, přiblížit, co se při artróze v kloubu přesně děje?

Artróza je degenerativní onemocnění, které postihuje především kloubní chrupavku pokrývající kost v místě jejího styku s druhou kostí. Postihuje však i okolní tkáně – nitrokloubní výstelku, kloubní pouzdro, vazy či šlachy. V důsledku toho se v nich objevují změny, které jsou zdrojem typických artrotických obtíží. Chrupavka jako taková vlastně nebolí a žádné její změny člověk nevnímá. Zpočátku se artróza, např. kolenního nebo kyčelního kloubu, projevuje nejčastěji tzv. startovacími bolestmi, později mohou být bolesti klidové. Na postiženém kloubu můžeme pozorovat příznaky zánětu, jako je otok nebo nitrokloubní výpotek.
Výsledkem je zhoršení hybnosti a funkce kloubu. V průběhu vývoje artrózy dochází k různým strukturálním změnám. Na okrajích kloubu se objevují výrůstky, zvané osteofyty, a na rentgenu můžeme pozorovat úbytek chrupavky, který se projeví zúžením kloubní štěrbiny. V posledním stadiu může kloubní štěrbina, a tedy i chrupavka, úplně chybět. Obnažená kost je na rozdíl od chrupavky velmi citlivá a každý pohyb je velmi bolestivý. V tomto stádiu už konzervativní léčba většinou nepomáhá a je třeba zvážit operaci – kloubní náhradu (endoprotézu).

 

Co přispívá ke vzniku artrózy?

Faktorů, které napomáhají vzniku artrózy, je celá řada. Jsou to různé úrazy, vrozené vývojové vady kloubů, chronická onemocnění kloubů, ať už zánětlivá, nebo metabolická. Nejčastěji se však setkáváme s tzv. primární osteoartrózou, která nemá zjevnou příčinu, ale je prokazatelně spojena s obezitou a sedavým způsobem života. Nejčastěji postihuje klouby kolenní. Nadváha nejen přispívá ke vzniku artrózy, je také spojena s výraznějšími obtížemi, především bolestí, a také urychluje progresi artrózy, tedy její zhoršuje její přirozený vývoj. Redukce váhy u obézních pacientů je skutečně nezbytným předpokladem úspěšné léčby a také jedním z nejúčinnějších léčebných opatření. Úlevu přinese i mírné snížení váhy.

 

Co dalšího přispívá ke zlepšení prognózy nemoci?

Jedná se zejména o tzv. režimová opatření. Mimo redukci váhy (u obézních) je nezbytný přiměřený pohyb. Pravidelné kondiční cvičení udržuje svalovou sílu, zlepšuje prokrvení měkkých tkání, zlepšuje nebo alespoň udržuje hybnost v postiženém kloubu a v neposlední řadě působí i příznivě na psychiku pacienta a jeho sebevědomí. Mezi vhodné sporty patří zdravotní cvičení, cvičení typu pilates, power jóga, jízda na kole nebo plavání. Pacienti by se naopak měli vyvarovat těžkých silových a vytrvalostních sportů, sportů se zvýšeným rizikem úrazu a těžké fyzické práce. Pomoci může dále i vhodná obuv, ortopedické pomůcky, ortézy apod., v některých případech i fyzikální léčba (elektroléčba, aplikace tepla a chladu, event. Vodoléčba a léčba lázeňská).

 

Pokud se artróza včas diagnostikuje, lze ji vyléčit?

I když naše poznatky o artróze a jejím původu značně pokročily, stále ještě neznáme její prvotní příčinu, a tudíž ani terapii, která by artrózu vyléčila nebo zastavila jednou provždy. Máme dostatek prostředků, jak mírnit obtíže s artrózou spojené, a za určitých okolností můžeme i zpomalit její průběh. Mimo nefarmakologické postupy máme k dispozici léky, které příznivě ovlivňují metabolismus chrupavky a zmírňují bolest a ztuhlost postižených kloubů. Jedná se o tzv. pomalu působící léky při osteoartróze, označované jako SYSADOA. Patří mezi ně např. glukosamin sulfát nebo chondroitin sulfát. Po několika týdnech užívání začne pacient pociťovat úlevu, která přetrvává i po ukončení léčby, zpravidla tříměsíční. Pokud je lék účinný, je vhodné kúru za půl roku opakovat, a pokud se efekt nedostaví, je vhodné zvážit jiný typ léčby. Podle některých studií mohou tyto léky při dlouhodobé léčbě (2–3 roky) i zpomalovat progresi artrózu. S ohledem na to, že nemají žádné závažné nežádoucí účinky, je možné je doporučit většině pacientů s artrózou.

 

Jaké léky, případně jiné přípravky mohou těmto lidem pomoci?

Součástí léčby jsou i léky proti bolesti, které podáváme pacientům se silnou bolestí. Lékem na bolest první volby je u osteoartrózy paracetamol. Pokud nestačí, je možné zkusit některá nesteroidní antirevmatika, např. ibuprofen nebo diklofenak. Tyto léky však mohou mít i závažné nežádoucí účinky, zejména u starších nemocných, a proto je třeba se o jejich užívání poradit s ošetřujícím lékařem. Obecně by se měla nesteroidní antirevmatika podávat po co nejkratší dobu v co nejmenší dávce. Problém nežádoucích účinků překlenou lokální formy antirevmatik, tedy krémy, gely, spreje, náplasti apod. Většina z nich je volně prodejná. Pro pacienty se silnou bolestí a projevy zánětu jsou vyhrazeny nitrokloubní injekce kortikoidů, které působí proti bolesti i protizánětlivě. Tento postup je však vyhrazen pouze pro zkušené specialisty – ortopedy nebo revmatology. U těžkých, pokročilých forem artrózy, kdy není možná operace, může lékař zvážit i podání silnějších léků na bolest ze skupiny opioidů.

 

Děkuji za rozhovor.

Ing. Zuzana Mocová

Tým Magistra Expert na bolest

 

 Zdroj: Časopis Magistra Expert na bolest číslo 1/ listopad 2018

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace