Kyselina listová a folát
Kyselina listová a folát
Kyselina listová neboli acidum folicum je jeden z vitamínů řady B, přesněji vitamín B9. Dostatečný příjem kyseliny listové je velmi důležitý především v těhotenství, ale i v průběhu celého života. Podílí se na mnohých metabolických procesech, krvetvorbě a tvorbě RNA a DNA. Při jejím nedostatku hrozí vznik anémie neboli chudokrevnosti. Kyselina listová má také vliv na správný metabolismus homocysteinu. Zvýšená hladina homocysteinu v krvi se v současné době považuje za rizikový faktor kardiovaskulárních onemocnění.
Kyselina listová v těhotenství
V těhotenství je spotřeba kyseliny listové zvýšená. Má vliv na vývoj plodu v děloze (při buněčném dělení) a je doporučována jako prevence rozštěpů patra, čelisti a páteře a špatnému vývoji nervové soustavy plodu. Doplňování kyseliny listové je doporučováno také ženám, které plánují otěhotnět.
Co je to folát?
Folát je metabolit kyseliny listové, který je lidský organismus schopen lépe zpracovat než samotnou kyselinu listovou. Folát, tedy aktivní forma kyseliny listové je často přítomna v doplňcích stravy pro těhotné.
Potraviny obsahující kyselinu listovou
Kyselina listová je přítomna v ,,listech“ - tedy například v zeleném salátu, špenátu, chřestu, brokolici, ale také v celozrnných potravinách, obilných klíčcích, pomerančích, játrech, vlašských ořechách, kvasnicích, mléku a mléčných výrobcích, fazolích a jiných luštěninách.
Obsah kyseliny listové v potravinách
Množství kyseliny listové v potravinách je nestálé, i díky nevhodnému či dlouhému skladování a při tepelné úpravě. Náš organismus není schopen kyselinu listovou dlouho uchovávat, je tedy potřeba ji denně doplňovat.
Pokud chcete doplnit kyselinu listovou, je důležité jíst čerstvé zeleninové saláty či pít čerstvě připravené šťávy nebo sáhnout po vhodných doplňcích stravy s kyselinou listovou.
Doporučená denní dávka kyseliny listové
Doporučená denní dávka kyseliny listové u dospělého člověka je 400 mikrogramů, u těhotných žen 600 mikrogramů.