Autor článku:
PharmDr. Eliška Vencovská

Jak na hojení ran a drobných poranění?

Teplé počasí přímo vybízí k pohybu a různým sportovním aktivitám. Někdy však může dojít k drobnému úrazu.

Aby vás na cestách nebo na dovolené ani tyto situace nezaskočily, nezapomeňte si do batohu přibalit také malou lékárničku s potřebnou výbavou pro první pomoc.

Drobné oděrky, poranění, odřeniny a popáleniny

Drobná poranění obvykle nepředstavují nic závažného, avšak nemusí se vyplatit podcenit jejich včasné a adekvátní ošetření. Jak tedy na to?

Co tedy vybrat na ránu?

Pokud jde o dospělého člověka, ke klasickým dezinfekčním přípravkům patří např. peroxid vodíku či přípravky s obsahem jodu (Jodisol, Betadine). Pokud hledáme preparát, který by pokryl potřebu celé rodiny včetně malých dětí, tak zpravidla vyžadujeme ten, který nebude pálit a barvit (např. Dettol, Octenisept).
Výhodné mohou být také spreje se stříbrem, které zamezí krvácení, vytvoří ochrannou vrstvu a podpoří hojení (Alfasilver sprej).

Jaká náplast je ta pravá pro vás?

Obecně lze říci, že zatímco doma je velmi jednoduché ustřihnout si polštářkovou náplast z pásu dle velikosti poranění, na cesty je elegantnějším řešením balení jednotlivě balených polštářkových náplastí v různých velikostech.
Oblíbené je např. balení voděodolných náplastí, které více odolávají vodě a je dobré je mít po ruce zejména při koupání v bazénu nebo v přírodě.  
Pro děti se přijde vhod přibalit pár dětských barevných náplastí se zábavnými obrázky, které dětskou duši pohladí a třeba tím i trochu zmírní bolest a pláč po úrazu.
K speciálním náplastem, které stojí za to přidat do lékárničky, patří také náplasťové stehy, které jsou určeny na drobné tržné rány, čímž ji rychle a efektivně stáhnou.
Pro pěší turisty je výhodné mít hydrokoloidní náplasti na puchýře, které mírní tlak na poraněné místo a podporují hojení a při kempování a opékání buřtů zase sterilní náplasti na popáleniny, které jsou určeny na popáleniny 1. stupně a ulevují od bolesti a podporují hojení.

Co ještě nezapomenout přibalit?

Kromě náplastí nezapomeňte na další obvazový a krycí materiál - obinadla, krycí polštářky, škrtidlo, trojcípý šátek, pár chirurgických rukavic a také nůžky. Součástí výbavy by také měla být pinzeta nebo háček, které můžete použít jak k odstranění třísky, tak k vytažení klíštěte.
Velmi nápomocné mohou být hojivé gely či krémy, dostupné někdy i v cestovní sadě s náplastmi (např. Calmigel).
Při riziku sportovních úrazů také není od věci pořídit s sebou tejpovací pásky a lokální krém či gel na bolest a zánět (Voltaren, Ibalgin apod.).

V neposlední řadě je dobré myslet na to, že i čistá voda udělá svoji práci, hodí se nejen na doplnění tekutin a prevenci přehřátí a dehydratace v teplém počasí, ale také k omytí rukou a rány před jejím dalším ošetřením.

 

Hojení ran nikdy nepodceňujte, v případě, že se rány nehojí, jsou červené, teplé, bolestivé, hnisají, vždy raději kontaktujte lékaře.

 

Související produkty

Související články

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.