Blog
Autor článku:
PharmDr. Eliška Vencovská

Jak na hojení ran a drobných poranění?

Teplé počasí přímo vybízí k pohybu a různým sportovním aktivitám. Někdy však může dojít k drobnému úrazu.

Aby vás ale na cestách nebo na dovolené ani tyto situace nezaskočily, nezapomeňte si do batohu přibalit také malou lékárničku s potřebnou výbavou pro první pomoc.

Drobné oděrky, poranění, odřeniny a popáleniny

Drobná poranění obvykle nepředstavují nic závažného, avšak nemusí se vyplatit podcenit jejich včasné a adekvátní ošetření. Jak tedy na to?

  1. Ránu očistěte nejlépe čistou vodou.
  2. Poté ránu vydezinfikujte.
  3. Po oschnutí poraněné místo zakryjte polštářkovou náplastí či vhodným krycím materiálem, který oblepíte, abyste předešli dalšímu poranění a infikování rány.
  4. V domácím prostředí můžete ránu „nechat dýchat“ a namazat přípravkem podporujícím hojení.

Co tedy vybrat na ránu?

Pokud jde o dospělého člověka, ke klasickým dezinfekčním přípravkům patří např. peroxid vodíku či přípravky s obsahem jodu (Jodisol, Betadine). Pokud hledáme preparát, který by pokryl potřebu celé rodiny včetně malých dětí, tak zpravidla vyžadujeme ten, který nebude pálit a barvit (např. Dettol, Octenisept).
Výhodné mohou být také spreje se stříbrem, které zamezí krvácení, vytvoří ochrannou vrstvu a podpoří hojení (Alfasilver sprej).

Jaká náplast je ta pravá pro vás?

Obecně lze říci, že zatímco doma je velmi jednoduché ustřihnout si polštářkovou náplast z pásu dle velikosti poranění, na cesty je elegantnějším řešením balení jednotlivě balených polštářkových náplastí v různých velikostech.
Oblíbené je např. balení voděodolných náplastí, které více odolávají vodě a je dobré je mít po ruce zejména plánujete-li tak při koupání v bazénu nebo v přírodě.  
Pro děti se přijde vhod přibalit pár dětských barevných náplastí se zábavnými obrázky, které dětskou duši pohladí a třeba tím i trochu zmírní bolest a pláč po úrazu.
K speciálním náplastem, které stojí za to přidat do lékárničky, patří také náplasťové stehy, které jsou určeny na drobné tržné rány, čímž ji rychle a efektivně stáhnou.
Pro pěší turisty je výhodné mít hydrokoloidní náplasti na puchýře, které mírní tlak na poraněné místo a podporují hojení a při kempování a opékání buřtů zase sterilní náplasti na popáleniny, které jsou určeny na popáleniny 1. stupně a ulevují od bolesti a podporují hojení.

Na co ještě nezapomenout přibalit?

Kromě náplastí nezapomeňte na obinadla, krycí polštářky, škrtidlo, trojcípý šátek, pár chirurgických rukavic a nůžky. Součástí výbavy by také měla být pinzeta, kterou můžete použít jak k odstranění třísky, tak např. na vytažení klíštěte.
Velmi nápomocné mohou být hojivé gely či krémy, dostupné někdy i v cestovní sadě s náplastmi (např. Calmigel).
Při riziku sportovních úrazů také není od věci pořídit s sebou tejpovací pásky a lokální krém či gel na bolest a zánět (Voltaren gel, Ibalgin krém).

V neposlední řadě je dobré myslet na to, že i čistá voda udělá svoji práci, hodí se nejen na doplnění tekutin a prevenci přehřátí a dehydratace v teplém počasí, ale také k omytí rukou a rány před jejím dalším ošetřením.

Upozornění!

Hojení ran nikdy nepodceňujte, v případě, že se rány nehojí, jsou červené, bolestivé a teplé, vždy kontaktujte lékaře.

Související produkty

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.