Jak podpořit dětskou imunitu?

Podzimní období je pro dětskou imunitu vždycky trochu zatěžkávací zkouška a nachlazení či chřipka na sebe většinou nenechají dlouho čekat. I když nemáme zcela možnost zabránit nakažení ve větším dětském kolektivu, existují prostředky, jak podpořit imunitní systém našich malých.

Jak posílit dětská tělíčka?

  1. Dbejte na pravidelnou a pestrou stravu bohatou zejména na vitaminy, minerály a omega nenasycené mastné kyseliny (ovoce, zelenina, oříšky, rostlinné oleje, mléčné výrobky či vhodná alternativa, ryby atd.).
  2. Myslete na kysané výrobky, které mohou podpořit střevní mikroflóru, jež ovlivňuje imunitní děje v těle.
  3. Choďte s dětmi denně na čerstvý vzduch a oblékejte je přiměřeně počasí.
  4. Nezapomínejte na adekvátní odpočinek.
  5. Udržujte v domácnosti přiměřenou teplotu a místnosti, kde se pohybujete, nepřetápějte a pravidelně větrejte.
  6. Dávejte pozor na nepřiměřené nadužívání velkého množství dezinfekčních přípravků v domácnosti.
  7. V období, kdy je dětský organismus vystaven vyšším nárokům a výživa nepokrývá dostatečně potřebu dítěte, mohou pomoci volně prodejné přípravky.

Kdy je vhodné doplnit vitaminy ve formě doplňků?

Obvykle, je-li strava dětí dostatečně pestrá, či jde-li o kojence kojeného mateřským mlékem či krmeného umělou výživou, nebývá deficit vitaminů či minerálů velký. Často pokud něco takovému dítěti chybí, tak jde o jednotlivé složky, které lze dodat např. ve formě doplňku stravy s obsahem konkrétního vitaminu, minerálu či jiné látky.

Existují však situace, kdy dítě nemůže přijímat nebo nepřijímá dostatek základních látek v potravě (nechutenství, nemoc, veganská strava, zvýšená fyzická a psychická zátěž atd.). V těchto případech je možné využít multivitaminových volně prodejnými přípravky z lékárny. Bývá-li dítě často unavené, bledé, trpí-li nechutenstvím a bývá často nemocné, vždy nejprve navštivte lékaře a poraďte se o dalším postupu.

Jakou lékovou formu přípravku zvolit pro jak velké děti?

Při výběru vhodné lékové formy se řídíme doporučením výrobce. Pro velmi malé děti do 3 let jsou obvykle dostupné přípravky ve formě kapek či sirupů a od 3 let jsou pak vhodné i lékové formy jako u dospělých pacientů tzn. tablety, pastilky, kapsle s velikostí a vlastnostmi (příchutí, barvou) a dávkou přizpůsobenou i menším dětem.

Nesmíme, ale také zapomínat na schopnosti dítěte. To znamená, že jsme-li si např. dobře vědomi, že tříleté dítě nám nespolkne tabletu nebo kapsli i když dle doporučení výrobce by již mohlo, podíváme se např. po variantě v kapkách, sirupu či v želatinových pastilkách a adekvátně nadávkujeme dle doporučení.

Jaké možnosti v lékárně najdete?

Vitaminy a minerály pro děti z lékárny

V lékárně naleznete doplňky s jednotlivými vitaminy (Vitamin D3 400U.I. kapky) či jinými složkami, ale také multivitaminové přípravky se skladbou vitaminu a minerálů přizpůsobenou věku dětí (Brummies multivitamin, Multi-Sanostol, Vibovit Farma, Marťánci multivitamin).

K vitaminům zásadním pro správné fungování dětského těla a současně obvykle obsaženým ve volně prodejných preparátech patří vitamin C, vitaminy ze skupiny B a dále vitaminy A, D, E. Z minerálů se pak bývá obsažen selen, zinek, železo, vápník a jód.

K normální činnosti imunitního systému přispívají vitaminy C, B6, D i A a minerály selen a zinek. Vitaminy C, B6 a B12 se také podílejí na činnosti nervové soustavy a podporují psychickou činnost zejména v době únavy a vyčerpání.

Vitamin D společně s vápníkem je nezbytný pro růst a vývin kostí u dětí. Pro růst dětí je také důležitý dostatek jódu. Některé vitaminy a minerály mají také ochranný efekt, kdy chrání buňky před oxidativním stresem, například vitamin C, E, selen a zinek.
Tvorbu červených krvinek podporuje železo a vitaminy B6 a B12. Železo také přispívá k rozvoji poznávacích funkcí u dětí.

Extrakty z přírody pro podporu imunity

Další možností představují také doplňky stravy s extrakty z hlívy ústřičné, rakytníku řešetlákového, třapatky nachové, bezu černého, růže šípkové šípku či s obsahem betaglukanů z kvasnic či hub (např. FORTEglukan Imuno+).
Třapatka nachová neboli echinacea a bez černý podporují funkci dýchacího systému a mimo jiné byl u bezu, třapatky a také růže šípkové pozorován antioxidační vliv na buňky. Rakytník řešetlákový působí na přirozenou obranyschopnost lidského těla.

Rybí tuk a omega nenasycené mastné kyseliny
Rybí olej je zdrojem nejen tolik potřebných nenasycených mastných kyselin. Obsahuje kyseliny označované jako DHA a EPA, ale je také zdrojem vitaminů A, D a E. DHA se podílí na vývoji mozku a zraku u dětí a společně s EPA také přispívají k normální činnosti srdce.

Související produkty

Související články

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.