Cysty, myomy a endometrióza v Tradiční Čínské Medicíně

Cysty, myomy i endometrióza mají z pohledu čínské medicíny společnou příčinu, kterým je blokace energie (QI) a krve (YU XUE) v dolním zářiči. Tyto problémy se týkají stále většího počtu žen. Příčiny stále hojnějšího výskytu cyst, myomů a endometriózy hledejme v hektické době a tomu odpovídajícímu životnímu stylu, nesprávnému stravování, stresu a také užívání hormonální antikoncepce, které není pro každou ženu vhodné.

Dietetika – pozor na studené snídaně

Pro ženy je správná dietetika základem zdraví. Jenže shon, nepravidelná strava a často zcela zcestné představy o „zdravém jídle“ a „hubnoucích dietách“ vedou ke konzumaci potravin, které „zachlazují“ a potravin, které „zahleňují“. Tyto potraviny vedou chlad a vlhkost do dolního zářiče, do podbřišku, kde dochází k zablokování energie a pak i k blokádě krve. Ruku na srdce, která z žen není přesvědčena o tom, že jogurt s ovocem ke snídani, k obědu zeleninový salát a chladný nápoj k tomu, je to nejzdravější a nejlepší pro hubnutí? Jenže jogurt táhne vlhkost a chlad, syrové ovoce a zelenina zachlazují… a při dlouhodobé konzumaci zachlazující stravy spějeme k problému. Stejně tak je nevhodná častá konzumace tučných jídel spolu se syrovou zeleninou, kdy vlhko a hlen napomáhá blokaci krve a tím vytváří podmínky ke vzniku cyst a myomů.

Negativní emoce a stres – vliv na játra

Jídlo není jedinou příčinou tvorby cyst, myomů a endometriózy. Potlačené negativní emoce (nezpracovaný dlouhodobý stres, potlačená frustrace, zlost, nedostatečná sebeúcta) ovlivňují prvek DŘEVA čili játra. A dráha jater je pro ženy zásadní, protože ovlivňuje proudění energie v dolním zářiči, což je důležité pro menstruaci, početí, těhotenství a porod. Představme si dráhu jater jako řeku a nezpracovanou emoční energii jako přehradu, kde se vše kumuluje, zahušťuje až do vzniku problému.

Zdravá žena nemá bolestivou menstruaci.

Úskalí hormonální antikoncepce

Léčba chemickou hormonální antikoncepcí není vhodná pro každou ženu. Je to sice výborná pomoc proti početí, ale podle TČM je hormonální antikoncepce vnímána jako jedna z hlavních příčin vzniku cyst, myomů a endometriózy, protože oslabuje energii ledvin. Vyjma tablet jsou ještě spornější antikoncepční tělíska, kdy žena přestává menstruovat i po několik let. Po vysazení hormonální antikoncepce se mnohdy objevují nejenom cysty, myomy, ale i neplodnost, ztráta libida, hormonální nerovnováha a mnohdy i vnímání svého partnera, protože bylo hormony uměle přetvořeno a změněno. Lékař pak v rámci léčby předepíše další hormonální terapii a dostáváme se do nekončící spirály.

Když je rizikem vlhko a chlad

Dalším faktorem přispívajícím blokaci energie a krve v dolním zářiči a tím ke vzniku cyst, myomů a endometriózy může být průnik zevního vlhka a chladu do těla. Pro ženy jsou zvláště riziková zaměstnání, kde je trvalé vlhko a chlad, jako například provozy na zpracování masa a potravin. Ženy jsou obzvláště citlivé na prochladnutí v době menstruace. Zde se můžeme opřít o letitou moudrost našich babiček, které sice nevěděly nic o Tradiční Čínské Medicíně, ale svým vnučkám kladly na srdce, aby ve „svých dnech“ nechodily ven s holými pupíky a odkrytými zády, čili aby neprochladly, aby v zimě nosily teplé košilky a v létě nebyly dlouho v mokrých plavkách. I dnes jsou tyto rady moudré, i když nemoderní.

Co je děložní myom?

Děložní myom se vyskytuje u cca 20–50 % žen. Po přechodu většinou zaniká. Mnohé ženy se dozví o myomu až po gynekologickém vyšetření, protože nemají subjektivní potíže. Některé ženy pociťují kvůli myomu bolesti v podbřišku při menstruaci, mají nadměrné menstruační krvácení nebo špinění mezi cykly a tím i úbytek červených krvinek. Závažnějším důsledkem myomu může být neplodnost nebo samovolné potraty, v nejhorším se myomy mohou „zvrhnout“ až do zhoubného bujení.

Rozlišují se 3 typy myomů podle umístění: intramurální (umístěných v děložní stěně), subserosní (na povrchu dělohy) a submukosní (vyklenují se přímo do děložní dutiny). Děloha je podle filosofie tradiční čínské medicíny spojena s dráhou ledvin a ledviny jsou nositelem naší životní energie. V případě odoperování dělohy dojde k oslabení dráhy ledvin, která se může projevovat zvýšenou únavou, ztrátou vitality, snížením libida, psychickou nepohodou nebo i problémy s močovými cestami nebo inkontinencí. Zjednodušeně řečeno – po odstranění dělohy energie a krev nemůže řádně proudit.

Co jsou cysty a endometrióza?

Cysta je ohraničený útvar. Z pohledu TČM cysty vznikají ze stagnace energie a krve. Řešením je rozproudění energie (QI) a rozpuštění stagnace krve.
Endometrióza je onemocnění, při kterém se děložní sliznice vyskytuje mimo dělohu. Projevuje se bolestmi před menstruací a během menstruace a je také hlavní příčinou neplodnosti u žen. Západní léčba spočívá opět v podávání hormonů - jejich nežádoucími účinky není jen ztráta menstruace, ale i přibírání na váze, náladovost, deprese, migrény, snížené libido atd. Z pohledu TČM je příčinou opět blokáda krve. Proto i řešení je totožné, jako u cyst a myomů.

Pomoc bylinek podle Tradiční Čínské Medicíny

Správně sestavená bylinná směs dokáže ovlivnit blokaci energie a krvedolním zářiči. Bylinky neumí odstranit cysty, myomy nebo endometriózu, ale umí pomoci s odstraněním příčiny jejich vzniku a tím pomoci tělu k řádnému uzdravení. Byliny jsou možnými dlaždicemi cesty, kterou si samy určujeme a po které putujeme k uzdravení.

Tu moc, ovlivnit své zdraví, my ženy máme. Pojďme ji využít.

Biotter BYOLOGY Cyst FEM 60 tablet je doplněk stravy, který je vhodný  na úpravu premenstruačního a menstruačního komfortu žen, na pročištění těla a na podporu obranyschopnosti organismu. Užívá se 2 x denně 1 tableta. Bylinná směs dle TČM pročišťuje horko a vlhko SHI/RE, přeměňuje a odstraňuje blokády krve YU XUE, napomáhá rozproudit energii QI ZHI a rozpustit hlen TAN v dolním zářiči.

Andělika má povahu teplou, chuť sladkou a palčivou, tropismus k dráze jater, sleziny a srdce. Zabraňuje blokacím krve YU XUE a energetických drah, doplňuje a vyživuje krev, tonifikuje játra, stahuje vlhkost z povrchu těla a zvlažuje vnitřní sucho, zvlhčuje střeva, vytěsňuje hnis.
Smetánka má povahu chladnou, chuť hořkou a sladkou, tropismus k dráze jater, žlučníku a žaludku. Odvádí horkost z jater, doplňuje a pročišťuje JIN, funguje jako drenážní bylina, tj. zprůchodňuje, odstraňuje toxiny a rozptyluje blokády (sraženiny).
Brusinka má povahu chladnou, chuť kyselou a sladkou, tropismus k dráze ledvin. Odstraňuje vlhko a horko z dolního zářiče SHI/RE.
Řebříček má povahu chladnou, suchou, tropismus ke dráze jater a plic, rozptyluje stagnaci QI ZHI a blokády YU XUE.
Meduňka má povahu teplou, chuť palčivou a sladkou, tropismus k dráze srdce a sleziny. Otevírá uzavřené, posiluje srdce a mozek, uklidňuje ducha SHEN, rozptyluje stagnaci QI ZHI, ochlazuje horko RE XU z nedostatečnosti jin YIN XU
Bukvice má povahu horkou, chuť hořkou a svírající, tropismus k dráze jater, sleziny a ledvin. Pročišťuje ženské orgány, žaludek a plíce, odstraňuje hlen TAN a blokády YU XUE.
Svízel má povahu horkou, pročišťuje vlhko a horko SHE/RE a horký jed RE/DU.

Článek byl připraven ve spolupráci se společností BIOTTER PHARMA s.r.o., která uvedla na trh řadu BYOLOGY, což jsou bylinné produkty s recepturami dle principů TČM.

Související články

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.