BLESKOVÉ AKCE TÝDNE 

Nakupte bleskově výhodně a dopřejte si porci zdraví jako hrom ...

Autor článku:
PharmDr. Eliška Vencovská

Paradentóza – jak předcházet krvácení dásní?

Paradentóza je onemocnění, které je velmi rozšířené - postiženo bývá 30% lidí mezi 35.-45. rokem, s věkem četnost ještě stoupá, a které bývá často podceňováno a bagatelizováno. Dlouhodobé ignorování projevů ovšem může vést ke změnám chrupu, které již nelze dostatečně kompenzovat, může vést až ke ztrátě zubů.

Parodontitida, parodontóza či paradentóza, co to vlastně je?

Parodontitida či možná lidověji parodontóza či paradentóza je zánětlivé onemocnění postihující, jak název napovídá, parodont. Parodont je tvořen strukturami obklopujícími zub, tedy dásní, alveolární kostí, cementem kořene zubu, okosticí. Jde o závěsný aparát zubu, který spojuje zub s čelistí, ukotvuje tedy zub v zubním lůžku, tlumí žvýkací síly, slouží jako ochrana.

Jak se projevuje paradentóza?

Na počátku bývá obvykle chronický zánět dásní – gingivitida, který je spojený s přítomností bakterií v plaku, otokem dásní, jejich zarudnutím a krvácením z dásní patrném zejména při čištění zubů. Poté, když se stav neřeší, se tvoří tzv. parodontální choboty, jejichž následkem je rozšíření prostoru mezi dásní a zubem. Přítomnost plaku a parodontálních chobotů je spojena se zápachem z úst. Mimo to si pacienti obvykle stěžují na citlivé krčky zubů. Chronická parodontitida postupně vede k ústupu dásní v oblasti krčkůúbytku kostní hmoty v oblasti zubního lůžka a následkem toho k viklání, posunu zubů a ke ztrátě zubů.

Když při čištění zubů zaznamenáte krev, zbystřete!

Je paradentóza nakažlivá?

S ohledem na to, že na počátku stojí mikroorganismy, které nejsou spolu se zubním plakem odstraňovány, a které vedou k tvorbě zánětu, lze předpokládat, že by se mohlo jednat o nakažlivé onemocnění. Je to také jeden z důvodů, proč lékaři nedoporučují používat stejnou lžičku s kojencem či olizovat dudlík. Mikroorganismy také sdílíte při líbání se svým partnerem. Proto ústní hygiena vašich nejbližších je svým způsobem i vaše starost.

Paradentóza u zubního lékaře

Stanovení diagnózy je postaveno na komplexním vyšetření stomatologem. Nejprve lékař či dentální hygienista hodnotí klinické projevy parodontitidy (krvácivost, změna barvy dásní, zvýšená citlivost dásně). Poté daný odborník vyšetří parodontální choboty, kdy použitím sondy zjišťuje, do jaké hloubky se její konec dostane pod dáseň. Následuje rentgenologické vyšetření, na základě kterého lékař posoudí, jaký je stav kosti a zubního lůžka. V rámci mikrobiologie se poté hodnotí přítomnost škodlivých mikroorganismů a obranné látky ve slinách a krvi.

Včasná diagnostika je zcela zásadní, protože ve fázi, kdy už se např. zuby viklají, mohou být možnosti léčby již velmi omezené.

Proč léčbu paradentózy neodkládat?

Jak bylo již zmíněno, jde o zánětlivé onemocnění, kdy se neléčený zánět může rozšiřovat i dále do těla. Také jde o destruktivní onemocnění, kdy dochází k významným nežádoucím změnám v dutině ústní. Existují formy agresivní a chronické, a ač obě formy vedou ve výsledku ke stejné destrukci tkání, ty agresivní mají výrazně rychlejší postup. Cílem léčby parodontitidy je tedy zastavit či minimálně zpomalit postup onemocnění.

Rizikové faktory paradentózy

Jaké jsou rizikové faktory, které mohou podpořit vznik parodontitidy?

  • špatně vedená hygiena dutiny ústní
  • atypický anatomický tvar či postavení zubů v oblouku
  • špatně zvolené zubní náhrady, abscesy, léze, poškození
  • dědičnost
  • stoupající věk
  • užívání některých léků
  • kouření cigaret
  • stres
  • velké nedostatky některých vitamínů
  • některá onemocnění - diabetes, herpetická gingivostomatitida, pásový opar, Downův syndom, HIV/AIDS

Jak paradentóze předejít?

Jak se paradentóze vyhnout a také podpořit už případnou léčbu? Jak v rámci prevence parodontózy, tak v rámci samotné léčby je potřeba dodržovat několik pravidel:

  • Nezanedbávejte kontroly u zubního lékaře a dentální hygienistky.
  • Dbejte na správnou techniku čištění zubů – pomoci vám může právě výše zmíněný odborník.
  • Zuby si čistěte minimálně jednou za 24h důkladně, lépe však 2x denně.
  • Vyberte si správný kartáček – doporučován je měkký kartáčekvelkým množstvím vláken, který nepoškodí dáseň a má malou hlavičku, aby s jeho pomocí bylo možné vyčistit i užší prostory.
  • Používejte správnou velikost mezizubních kartáčků - příliš malým kartáčkem nevyčistíme mezizubní prostor správně a bude se zde usazovat plak a příliš velký kartáček může poškodit dásně.
  • Na úzké prostory zvolte zubní nit nebo zubní sprchu. Dostupná je celá řada zubních nití z různých materiálů (nilon, amid, přírodní) a s odlišnou povrchovou úpravou (povoskované, s příchutí, s fluoridem…). Běžné zubní nitě bývají stočené v krabičce, ale pro snazší uchopení zubní nitě existují také varianty se zpevněnými konci tzv. superfloss či nitě natažené mezi plastovými držáčky tzv. flosspik.
  • Podle svých priorit a zubní citlivosti zvolte vhodnou zubní pastu a následně pak také ústní vodu (Lacalut, Listerine, Parodontax, Weleda). Ústní vody je potřeba vždy používat až po vyčištění zubů kartáčky/nití, kdy dochází k mechanickém narušení bakteriálního biofirmu a umožnění přístupu dezinfekčních složek v ústních vodách k těmto mikroorganismům a následně tím k jejich likvidaci.

Jak se léčí paradentóza?

Léčba parodontózy by měla být komplexní. To znamená, že kromě doporučovaných přípravků je na místě důkladná ústní hygiena. K nejběžněji doporučovaným přípravku v rámci léčby parodontózy patří přípravky s obsahem chlorhexidinu. Jde o látku, která hubí bakterie v oblasti zubního plaku a brání jeho tvorbě a usazovaní.
K výhodám chlorhexidinu patří:

  • antibakteriální působení
  • schopnost uvolňovat se pozvolna
  • vstřebatelnost do zubní tkáně a sliznice dutiny ústní

Preparáty s vyšším obsahem chlorhexidinu lze užívat pouze omezeně, je proto nutné dodržovat doporučení výrobce. Obvykle se doba používání u přípravků s obsahem 0,12 až 0,20 % chlorhexidinu pohybuje kolem 5-14 dnů dle konkrétní koncentrace. Dávkování bývá stanoveno 2x denně (Paroxil® Protect antibakteriální ústní voda s chlorhexidinem 0,2 %, Parodontax Extra 0,2% ústní voda, Curaprox Perio Plus Forte 0,2 %, Corsodyl 0,1% ústní voda). Pro dlouhodobější aplikaci jsou pak vhodné přípravky s obsahem 0,06 % chlorhexidinu v dávkování 2x denně (Curaprox Perio Plus + Balance 0,05%, GUM Paroex 0,06% ústní voda).

Oblíbené jsou novější preparáty obsahující enzymy (trypsin, chymotrypsin) společně s chlorhexidinem. Použití enzymů umožňuje snížit dávku chlorhexidinu v přípravcích. Enzymy podporují hojení a redukují zánět a v kombinaci s chlorhexidinem je antibakteriální efekt lepší než u samotného chlorhexidinu (Enzymel Intenziv 35 gel, Enzymel Parodont gel). Podpořit léčbu parodontitidy a zmírnit zánět mohou také kombinované přípravky s obsahem primárně přírodních složek či také v kombinaci s chlorhexidinem (Herbadent roztok na dásně, Herbadent Professional sprej na dásně s chlorhexidinem, Herbadent Professional ústní voda s chlorhexidinem). Mimo jiné obsahují tyto preparáty extrakty např. z řepíku, heřmánku, šalvěje a nátržníku.

V případě závažné formy paradentózy může lékař přistoupit k léčbě antibiotiky.

Vzhledem k riziku nežádoucí interakce a snížení účinku chlorhexidinu je doporučován odstup od zubních past, které ve svém složení často obsahují tzv. SLS (laurylsulfát sodný) nebo je potřeba používat pastu, která tuto látku neobsahuje (Herbadent Original Homeo, Parodontax Classic, Enzymel Parodont).

Podpora orálního mikrobiomu

Co ještě může pomoci při paradentóze? Pro podporu mikrobioty v ústech při citlivých dásních se nasazují doplňky stravy s obsahem probiotik (Biogaia Prodentis) či kombinované doplňky např. s obsahem probiotik, betaglukanů a bioflavonoidů (Dentohelp Bioboom). Nežádoucí mikroorganismy v dutině ústní, krku a nosohltanu může pomoci odstranit probiotikum s obsahem Streptococcus salivarius K-12 (Bactoral).

 

1.       Dřízhal I, Prouzová K, Úlehlová J. Parodontitida - jak ji poznat a léčit. Prakt. lékáren. 2012; 8(4): 164-166.
2.       Dřízhal I. Klinické poznámky k problematice parodontitidy. Med. Pro Praxi 2007; 4(9): 358-360.
3.       Gajdziok J, Tajovská E, Bajerová M, Chalupový Z. Choroby sliznice dutiny ústní. Prakt. lékáren. 2010; 6(1): 26-29.
4.       Hromčík F. Parodontitida – jak ji poznat a jak vyléčit. Angis revue 2020;4(9). https://www.angis.cz/parodontitida-jak-ji-poznat-a-jak-vylecit/
5.       Morozova  J. Zánětlivé parodontopatie. Prakt. lékáren. 2016; 12(2): 58-61.
6.       Nedopílková O, Podešvová P. Parodontitida - možnosti samoléčby. Farmacie pro praxi. 2023;19(1):44-46.
7.       Roubalíková L. Hygiena dutiny ústní (I. část). Prakt. lékáren. 2007; 3(1): 38-40.

Související články

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.