Na křečové žíly ústní
Na křečové žíly ústní
Křečové žíly - jak vznikají?
Snížená pružnost cévní stěny vede k tomu, že se krev v dolních končetinách hromadí, hůře odtéká. Ke snížení pružnosti žilní stěny dochází obvykle s rostoucím věkem, ale jsou i další faktory, které rozvoj těchto cévních potíží mohou uspíšit:
- Špatná životospráva – obzvlášť nadměrná váha ztěžuje správné fungování krevní cirkulace
- Zaměstnání, kde se dlouhodobě sedí nebo stojí
- Rodinná anamnéza
- Nevhodné nebo těsné prádlo, boty na vysokém podpatku
- Křížení nohou při sezení
- Těhotenství
Křečové žíly neboli varixy, které v důsledku hromadění krve v nohách vznikají, jsou dnes už poměrně známý problém. Je proto vhodné první náznaky nepodceňovat a včas problém řešit. Dalo by se říct, že nejlepší lék na křečové žíly je prevence.
Křečové žíly - příznaky
Nejprve můžete pozorovat poměrně nenápadné metličkové žíly, teprve časem se pod kůží vytvoří drobné modré bulky nebo uzlíky doprovázené nepříjemným pnutím, někdy až bolestí. U pacientů s rozsáhlejšími křečovými žilami může dojít až k rozvoji tromboflebitidy (zánět žil), který se kromě bolestivého zduření projeví i zarudnutím v místě zánětu.
Co na křečové žíly?
- Úprava životosprávy a dostatečný pohyb (svižná chůze, běh, plavání, ale i nenáročná cvičení na rozproudění cirkulace krve v dolních končetinách)
- Vhodné kompresní pomůcky (punčochy nebo podkolenky).
- Úlevu od těžkých nohou poskytnou různé masti, gely a krémy určené právě na křečové žíly. Některé mají příjemný chladivý efekt, některé mohou zmírnit otok nebo bolest.
- Léky na křečové žíly můžete většinou koupit volně bez předpisu v lékárně, pouze některé z nich jsou vázány na lékařský předpis. Většinou se užívají po určitou dobu, někdy na doporučení lékaře i dlouhodobě.
- Všechna tato opatření jsou, dá se říct, preventivní, podpůrná nebo úlevová, vzniklý varix Vám bohužel již neodstraní. Tam je pak na místě radikální léčba, tj. odstranění křečových žil chirurgickou cestou.