Zažívání u dětí lokálně do úst
Šampioni kategorie
Imodium 2 mg 20 tvrdých tobolek
Hylak Forte roztok 100 ml
BioGaia Protectis Probiotické kapky 10 ml
Advance Probio24 60 kapslí
Loperon 2 mg 20 tvrdých tobolek
Zažívání u dětí lokálně do úst
Poruchy zažívání u dětí jsou širokým tématem, které může zahrnovat průjem, zácpu, nadýmání, nevolnost, pálení žáhy, zvracení, dlouhodobější diskomfort v oblasti trávicího traktu ale i závažnější diagnózy.
U novorozenců, kojenců a velmi malých dětí je vhodné vždy potíže konzultovat s pediatrem alespoň telefonicky! U starších dětí kontaktujeme lékaře, pokud obtíže přetrvávají déle než 3 dny či okamžitě v případě, že jsou příznaky prudkého či atypického charakteru (abnormální bolestivost, přítomnost krve apod.).
Průjem a zvracení u dětí
Příčinou průjmu a zvracení může být dietní chyba, ale také bakteriální infekce či příznak jiného onemocnění. Zpravidla pokud je mírnějšího a krátkodobého charakteru, lze průjem i zvracení řešit v domácím prostředí.
Základem je dostatečná hydratace a zajištění důležitých minerálů pro správnou funkci těla. U kojenců tak dbáme dostatečně časté kojení či přísun umělého mléka. Pro doplnění iontů lze podat tzv. rehydratační roztok (např. Kulíšek). U malých dětí je vhodné upravit krátkodobě stravu – vhodná je např. rýže, mrkev, suchary. Při průjmu lze také přidat přípravky pro udržení normální střevní mikroflóry např. Hylak či přípravky s probiotiky nebo s kvasinkou Saccharomyces boulardii (Enterol).
Zácpa u dětí
Zácpa u dětí může souviset s nevyzrálostí trávicího traktu, dietní chybou či jiným onemocněním. Pokud potíže souvisí s nevyzrálostí traktu, zpravidla se potíže do pár měsíců upraví. Do té doby lze přidat probiotika pro děti, kombinovat s masírováním bříška (Weleda olej na masáž bříška), vhodnými cviky a handlingem, nahříváním bříška, případně využít glycerinových čípků či rektální rourky. U kojených dětí je vhodné častěji kojit, neboť kojení vede ke změkčení stolice.
U kojenců na příkrmech a starších dětí lze také vyzkoušet švestkové pyré, obecně zařazení vodnatého ovoce a zeleniny či případně laktulózový sirup (např. Laktulose AL).