Bolest zubů
Šampioni kategorie
Acylpyrin 500 mg 10 tablet
Paralen 500 mg 24 tablet
Valetol 24 tablet
Brufen 400 mg 100 potahovaných tablet
Panadol Extra Rapide 500 mg/65 mg, šumivé tablety na bolest a snížení horečky 12 tablet
Bolest zubů
Bolest zubů je nepříjemnou obtíží, která může mít řadu příčin. Často bývá způsobena zubním kazem či zánětem nervu či dásní, prořezáváním zubů, vypadlou výplní, odhaleným zubními krčky, „nevyčištěnými mrtvými zuby“ či se objevuje po zubařských zákrocích.
V případě, že bolest zubu zaznamenáte, nedejte na informace od známých a sousedů a nenechte se od nich zlákat slovy, že Vám půjčí ty či ony prášky na bolest, že ty Vám jistě zaberou.
Existují sice léky na bolest zubů, nicméně zpravidla nejsou řešením potíží a vždy je tak nejlépe pro jistotu navštívit zubaře a poté případně zkonzultovat dávkování či vhodná volně prodejná léčiva a doplňky stravy s lékárníkem.
Co na bolavý zub?
V případě, že je bolest výrazná a nesnesitelná, lze akutně, ještě před vyhledáním lékaře, užít léky na bolest zubů (pokud tomu nebrání nějaké kontraindikace).
K účinným látkám patří paracetamol (např. Paralen, Panadol), který působí proti bolesti a horečce, ale neřeší zánětlivé projevy. V případě podezření na zánět je vhodnější podat nesteroidní antiflogistika, která působí proti bolesti, zánětu i horečce. Jako velmi efektivní se jeví naproxen (např. Nalgesin) či ibuprofen (např. Ibalgin, Nurofen).
Vhodné je také bolavou oblast jemně, ale důkladně pročistit měkkým zubním kartáčkem, propláchnou ústní vodou a dále lze proplachovat záparem z bylin např. heřmánku či řepíku.
Výše uvedené léky lze také doporučit na bolest po vytržení zubu či jiném zákroku, v případě, že Vám lékař na bolest doporučí volně prodejné přípravky.
Co dělat po vytržení zubu?
Pokud míříte k zubaři, vždy dbejte na hygienu a důkladně si vyčistěte zuby, můžete tak i předejít riziku zánětu po zákroku.
Po vytržení zubu několik hodin nejezte a danou oblast chlaďte např. gelovými obklady. Vždy však chlaďte opatrně, krátkodobě a přes nějakou tkaninu, aby nedošlo k poškození kůže či přechlazení nervů. Poté volte spíše měkčí stravu, u které je menší riziko pohmoždění rány a buďte opatrní při čištění zubů. Dodržujte klidový režim, aby nedošlo k opětovnému krvácení.
Po zákroku se vyvarujte zvýšené extrémně horkému prostředí, horkým nápojům, kouření a alkoholu.
V případě bolesti dle domluvy s odborníkem užijte daný léčivý přípravek.
Pokud pozorujete silné krvácení, zvýšenou teplotu, silnou bolest a otok tváře ihned kontaktujte svého lékaře!