Kolagen na krásu
Co je kolagen?
Kolagen je nejrozšířenější strukturální bílkovinou v těle, základní stavební jednotkou pojivových tkání. Nejrozšířenější je kolagen typu I, který představuje 90 % kolagenu v těle. Je přítomen v pokožce, šlachách, kostech a zubech. Kolagen typu II se vyskytuje v chrupavkách. Kolagen těmto systémům poskytuje podporu a pevnost, pomáhá při opravě tkání, buněčné komunikaci a imunitní reakci našeho těla. Pro zdraví a funkci celého lidského organismu hraje tedy nepostradatelnou roli. Kromě těchto dvou typů existuje v lidském těle ještě více než dvacet druhů kolagenu.
Kolagen a kůže
V pokožce se hmota kolagenu přibližuje k hranici neuvěřitelných 80%, z čehož vyplývá, že je opravdu stěžejní stavební jednotkou a v kombinaci s elastinem a kvalitním pitným režimem udržuje naši pleť pevnou a pružnou. Naše tělo si kolagen umí vyrobit samo, ale jak už to tak bývá, s přibývajícím věkem dochází k jeho snížené produkci a zároveň k jeho přirozenému rozkladu. Pružnost, pevnost a správná hydratace pleti - to má na starosti kolagen. Na pleť má nedostatek kolagenu dopad v podobě dehydratace, menší elasticity a tvorby vrásek. Pleť je tenká a povadlá, vrásky se prohlubují. Příznakem nízké hladiny kolagenu patří suchá a tenká kůže na celém těle.
Kolagen ve vlasech a nehtech
Produkce kolagenu začíná klesat už od 25. roku, od 35. roku už je tato skutečnost velmi významná. Na vlasech se úbytek kolagenu projevuje sníženou kvalitou vlasů, vlasy více vypadávají, lámou se a jsou viditelně slabší. Nehty se při nedostatku kolagenu třepí, jsou náchylnější na poškození a mohou měnit barvu. Při doplňování kolagenu vlasy houstnou a jsou pevnější, pevnější jsou také nehty, které jsou i na omak hladší.
Jak kolagen doplňovat?
Naše tělo v podstatě není schopno nahradit kolagen tak rychle, jak ho ztrácíme, což má za následek sníženou kvalitu tkání a strukturu buněk. Úbytek kolagenu se také projevuje typickou ztuhlostí kloubů a jejich bolestí. Kromě zvýšené pohyblivosti a snížení bolesti se dodávaný kolagen odrazí právě na vzhledu naší pokožky, vlasů a nehtů. Nejspolehlivějším způsobem doplňování kolagenu je přes doplňky stravy. U kolagenů lze rozlišit, zda-li se jedná o kolagen hovězí, rybí, vepřový či kuřecí a dále rozlišit, z jaké části těl je kolagen získáván (kolagen typu I získáváme z kůží či rybích šupin, kolagen typu II získáváme z chrupavek). Mořský, nebo také rybí kolagen, který je nejbohatší na obsah kolagenu typu I, se získává především z rybích kůží a šupin ze studenovodních ryb a vzhledem k tomu, že jsou jeho molekuly menší, má také lepší vstřebatelnost a biologickou dostupnost. Proto se stále více stává oblíbeným především u žen toužících po krásné pleti. Přípravky s hydrolyzovaným mořským kolagenem najdete v kategorii Kolagen na krásu.