Kolagen proti stárnutí pleti. Opravdu funguje?

S kolagenovými přípravky a doplňky stravy se v poslední době roztrhl pytel. Zpoza každého rohu slyšíte, jak je kolagen důležitý nejen pro naše kosti a klouby, ale také pro zdravou a kvalitní pleť a zmírnění projevů stárnutí.

Je pro nás ale kolagen opravdu tak důležitý? A má vůbec smysl užívat doplňky stravy s obsahem kolagenu? 

Co je vlastně kolagen a jak v našem těle funguje? 

Kolagen je nejrozšířenější strukturální bílkovinou v těle, která se nachází ve všech pojivových tkáních, šlachách, kůži, kostech a chrupavkách. Poskytuje těmto systémům podporu a pevnost a pomáhá při opravě tkání, buněčné komunikaci a imunitní reakci našeho těla. Pro zdraví a funkci celého lidského organismu hraje tedy nepostradatelnou roli. 

V pokožce se hmota kolagenu přibližuje k hranici neuvěřitelných 80%, z čehož vyplývá, že je opravdu stěžejní stavební jednotkou a v kombinaci s elastinem udržuje naši pleť pevnou a pružnou. Naše tělo si kolagen umí vyrobit samo, ale jak už to tak bývá, s přibývajícím věkem dochází k jeho snížené produkci a zároveň k jeho přirozenému rozkladu.

Co je vlastně kolagen a jak v našem těle funguje?

Naše tělo v podstatě není schopno nahradit kolagen tak rychle, jak ho ztrácíme, což má za následek sníženou kvalitu tkání a strukturu buněk, která se samozřejmě odrazí i na vzhledu naší pokožky.

Kolagen

Co způsobuje úbytek kolagenu?

Nejčastější příčinou ztráty kolagenu je věk. Jeho produkce začíná klesat už od 25. roku, od 35. roku už je potom tato skutečnost významná a začíná se na pokožce projevovat snížením hydratace, prohlubováním vrásek, sníženou kvalitou vlasů nebo nehtů, a tento úbytek můžeme také pociťovat bolestí kloubů apod. 

Krom této přirozené ztráty kolagenu ale existují i další faktory, které na jeho snížení mohou mít zásadní vliv. Je to například kouření nebo nadměrná konzumace alkoholu, které zpomalují tvorbu kolagenu a omezují schopnost pokožky ho obnovovat. Dalším faktorem je samozřejmě špatná životospráva a nevhodná strava. Nadmíra sladkých nebo průmyslově zpracovaných potravin způsobuje glykaci, která brání kolagenu v plné interakci s buňkami, čímž ovlivňuje jeho správnou funkci.

Největším nepřítelem zdravé a pevné pleti je slunce. Sluneční záření a UV paprsky kolagen rozkládají, což způsobuje hyperrychlé stárnutí pokožky. Právě proto byste se před slunečním zářením měli dostatečně chránit pomocí kvalitních přípravků a slunečních brýlí. Z dalších příčin můžeme jmenovat i některý autoimunitní onemocnění jako je lupus nebo revmatoidní artritida. 

Kolagen

Co se stane, když nemáte dostatek kolagenu a jak to vlastně poznáte?

Stárnutí je bohužel nevyhnutelný a nezvratný proces a je jasné, že se mu zkrátka nevyhnete. Právě proto je v tomto případě tak důležitá prevence, pomocí které dokážete zabránit nebo minimálně snížit předčasné projevy a potíže spojené s výrazným úbytkem kolagenu vlivem věku. Mezi první příznaky nízké hladiny kolagenu patří: 

  • suchá pokožka
  • slabá, tenká kůže
  • povadlá kůže a vrásky
  • lámavé vlasy a nehty
  • ztuhlé klouby

Ve závažných případech, například právě v důsledku autoimunitních onemocnění, může nedostatek kolagenu způsobit ještě extrémnější problémy jako svědivé a bolestivé vyrážky, bolesti kloubů a svalů, citlivá, šupinatá pokožka hlavy nebo vypadávání vlasů.

Které typy kolagenu jsou ty nejúčinnější? 

V lidském těle je známo přibližně 28 typů kolagenu. Nejrozšířenější je kolagen typu I, který tvoří až 90 % veškerého kolagenu vyskytujícího se v lidském těle. Typ II se nachází v kloubech a meziobratlových ploténkách (polštářky, které slouží jako tlumiče nárazů páteře), typ lll je hlavní složkou retikulárních vláken, která se nacházejí v kůži a cévách a typ lV je součást ledvin, vnitřního ucha a oční čočky. 

Díky tomu, že každý typ kolagenu plní trochu odlišnou funkci, mají různé typy i jinou biologickou dostupnost a vstřebatelnost v organismu. V případě doplňků stravy se kolagen získává z různých živočišných i rostlinných zdrojů a právě i to, odkud kolagen pochází, souvisí s jeho vstřebatelností v organismu.

Kolagen živočišného původu

Kolagen se samozřejmě nevyskytuje pouze u lidí. Všichni živí živočichové potřebují kolagen pro podporu svého těla a strukturálních systémů. Největší množství kolagenu se nachází například v kůži, kloubech a kostech drůbeže, prasat i hovězího dobytka a obsahuje převážně kolagen typu II. Zdrojem kolagenu ve stravě je tedy vývar z kostí, želatina nebo třeba vepřové koleno. 

Mořský kolagen

Mořský kolagen, který je nejbohatší na obsah kolagenu typu I, se získává především z rybích kůží a šupin ze studenovodních ryb a vzhledem k tomu, že jeho molekuly jsou menší, má také lepší vstřebatelnost a biologickou dostupnost. 

Kolagen rostlinného původu

Některé kolagenové výrobky nejsou vhodné pro vegany, kteří se vyhýbají používání jakýchkoli složek živočišného původu. Naštěstí jsou k dispozici alternativy kolagenu na rostlinné bázi pro ty, kteří cítí obavy o dobré životní podmínky zvířat a životního prostředí. 


Líbí se Vám článek?

Chcete být informováni o dalších zajímavých tipech pro zdraví či souvisejících nabídkách?

Zadejte Váš e-mail a máte vystaráno

Související produkty

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.