Antikoncepce pro dospělé
Antikoncepce pro dospělé
Druhy antikoncepce
Existuje více způsobů, jak se bránit nechtěnému početí než jen bariérová antikoncepce v podobě kondomů, nebo kombinovaná hormonální antikoncepce, která je v České republice k dostání pouze na lékařský předpis. Mezi volně prodejné antikoncepční přípravky určené pro ženy patří také nehormonální lokální antikoncepce a poté nouzová antikoncepce.
Nehormonální antikoncepce
Nehormonální lokální antikoncepce, kterou představují přípravky Pharmatex vaginální globule a Pharmatex krém, obsahují spermicidy a účinkují tak přímo v pochvě.
Účinnost těchto přípravku závisí na správném dodržování pokynů k použití.
Nouzová antikoncepce
Postkoitální antikoncepce, takzvaná „pilulka po“, je přípravek, po kterém lze sáhnout nouzově při selhání jiné antikoncepční metody nebo po nechráněném sexu. Tablety je nutné užít co nejdříve po styku, v případě přípravku Postinor-2 se podávají 2 tablety do 72 hodin, tableta ellaOne má dobu užití delší, až 120 hodin.
Přípravky jsou volně prodejné. Nejsou však vhodné k častému užívání.
Antikoncepce při kojení
Na kojení, jakožto na přirozenou antikoncepci není radno spoléhat. Kojící maminky se mohou před otěhotněním chránit bariérovou antikoncepcí, nebo použitím lokálních přípravků (Pharmatex). Doporučujeme situaci konzultovat s gynekologem, který může předepsat i hormonální antikoncepci, „pilulky“, které obsahují pouze progestin.