BLESKOVÉ AKCE TÝDNE  Nakupte bleskově výhodně a dopřejte si porci zdraví jako hrom ...

Autor článku:
Hana Škopová

Jak vybavit lékárničku pro domácí mazlíčky?

Z trochou nadsázky lze říci, že co Čech, to chovatel, protože přibližně tři pětiny tuzemských obyvatel mají nějaké domácí zvíře, nejčastěji jde o psa a kočku. Ve většině případů se z domácích zvířat stávají hýčkaní členové rodiny, kterým jejich páníčci chtějí dopřát to nejlepší. A právě proto chtějí být předem připraveni na situace, které mohou, po zdravotní stránce, u domácího mazlíčka nastat.

Nejen psí a kočičí lékárnička

U zakoupených produktů se majitelé zajímají především o jejich účinnost a bezpečnost. Při výběru hraje roli dosavadní zkušenost s produktem, pokud jsou chovatelé spokojeni, přípravky příliš nemění, zároveň se ale o veterinární novinky zajímají.
Jde o to, aby vás nic nezaskočilo! Seznamte se s produkty, které jsou potřebné pro včasnou první pomoc u vašeho mazlíčka. Spousta produktů je vhodná a použitelná také u lidí. Produkty pomohou při zraněních, řezech, kousnutí, bodnutí, ale také při zažívacích problémech, náznaku nachlazení, při kašli, v péči o oči, uši, zuby a při alergiích či stresu.

Základní výbava pro každý den

K dnes už standardní výbavě v péči o zdravého psa a kočku patří kleštičky na drápky a pilník na drápky, kartáč či hrablo na srst, speciální šampon pro zlepšení kvality srsti doplněný o antiparazitární šampon (např. Menforsan, Pet Health Care, Alavis Extra, TraumaPet, Proactivet), multivitamínové přípravky na péči o srst, také např. lososový olej (Argi, Canvit) nebo přípravky s vitamíny skupiny B (Pangamin), podle věku zvířete doplňky stravy na podporu pohybového aparátu (kloubní výživa pro psy, pro kočky a pro koně) a velmi důležité přípravky a pomůcky k preventivní péči o chrup. V zimě budete potřebovat také balzám na tlapky u psů a po celý rok pak upotřebíte dezinfekční ubrousky.

Být připraven je základ. To platí také v boji s ektoparazity a endoparazity. Přípravky proti vnějších parazitům (blechy, klíšťata apod.) a přípravky sloužící k odčervení (tasemnice, škrkavky apod.) se řadí k celoroční prevenci. O důležitosti antiparazitik u zvířat si můžete přečíst v samostatném článku - Antiparazitika a odčervení psů a koček – chráníte i sebe?

Obvazy, obinadla, gáza a další speciálky

Pokud se svým čtyřnohým kamarádem vyrážíte často na výlety do přírody, nikdy nevíte, kdy se zvíře zraní a vy budete potřebovat nejčastěji nožičku nebo tlapičku zakrýt. Na první pomoc stačí obyčejný obvaz, pokud by ale došlo k tepennému krvácení a rána by prosakovala, volí se pružný obvaz, který se kombinuje s gázovými čtverci (kompresy Sterilux) a podkladovou obvazovou vatou (navinutá v metráži)(Cellona). Šířka obvazu se volí podle velikosti zvířete. Ideální je pořídit si pro jistotu samodržící obinadlo (Fixatape), které se díky své samopřilnavosti po namotání dále nesmršťuje a poskytuje tím v té chvíli nejlepší ochranu, jak proti krvácení, tak proti špíně a vodě zvenku. Tento adhezivní obvaz dobře drží a nejsou potřeba žádné sponky ani náplast, protože funguje na principu suchého zipu. 

Též je vhodný pro fixaci dlah. V případě nutnosti lze samodržící obvaz použít opakovaně. Pokud je zranění velké, pokračujte k veterináři. Obvazový materiál si doplňte ještě o klasickou náplast bez polštářku v cívce na fixaci klasických obvazů a ostrými nůžkami s kulatou špičkou (při stříhání se tupá hrana nůžek přikládá k tělu). Využít můžete i pruban. Pokud se vydáváte např. s pejskem na delší tůry, můžete přibalit škrtidlo a izotermickou fólii, která v případě úrazu udrží tělíčko psa v teple.

Desinfekce a hojení kůže

Pokud se u zvířátka jedná o malé povrchové zranění a ranka je potřeba vyčistit, přednost se dává desinfekci, která neštípe, nepálí. U domácích mazlíčků se proto preferuje přípravek Betadine - klasický roztok nebo mast. Tato nepálivá desinfekce se volí mj. kvůli účinkům proti bakteriím, virům i plísním, které obsažený jód má. Betadine je oblíbený také u malých dětí. Variantou rychlé a účinné desinfekce jsou lihem napuštěné jednotlivě balené dezinfekční čtverečky (Tampon Soft-Zellin). Přípravků, které můžete použít k ošetření ran u zvířat, je velké množství.

Hojení podporuje např. Hemagel a mastný krém se stříbrem TraumaPet, proti mokvání můžete nastříkat Alfasilver sprej, aplikace tekuté náplasti Akutol může zastavit krvácení, k oplachům a koupelím je použitelný hypermangan (krystalky se rozmíchávají ve vodě do světle růžového odstínu) a na zanícené rány je vhodná i černá mast Ichtoxyl nebo Višněvského balzám. Přírodní alternativou je Dračí krev (Sangre de drago) - je to čistý kapalný latex z peruánského stromu Croton lechleri, který mj. zastavuje krvácení, hojí rány, zmírňuje bolest, chrání před infekcí a ulevuje po bodnutí hmyzem.

Mějte na paměti ...

Po aplikaci přípravků je důležité zajistit to, aby si zvíře místo neolízalo. Může pomoci samozřejmě obvaz nebo ochranný límec.

K aplikaci ředěné desinfekce, k výplachům různých ran a také k aplikaci léků je vhodné mít v lékárničce obyčejné injekční stříkačky (praktický je objem 20 ml), které se prodávají na lékárnách bez jehel. Roztokem Betadine se dá desinfikovat i sliznice, pokud se např. pes poraní v puse. Vodou ředěný roztok Betadine v poměru 1:10 se právě stříkačkou dobře aplikuje do tlamy nebo i na zevní oplachy kdekoliv po těle.

Klíště, ale taky trn a tříska

Napadení zvířete klíštětem při pobytu venku bývá hodně pravděpodobné, proto by lékárnička pomůcku na vyndání klíštěte rozhodně obsahovat měla. Háček či pinzeta na klíšťata se snadno ztrácí, proto si obstarejte rovnou náhradní. Po vyndání klíštěte se místo dezinfikuje ideálně výše zmíněným roztokem Betadine. Pinzetou také šetrně vytáhnete třísku, trn nebo třeba osinu. Neotálejte.

Nachlazení, teplota a kašel

Určitě si pořiďte teploměr. Nemusíte shánět vyloženě zvířecí teploměr, stačí lidský, digitální teploměr, ideálně s ohebnou špičkou. Po použití vždy teploměr umyjte a vydezinfikujte jakoukoliv nebarvící dezinfekcí, klidně na bázi lihu. Fyziologická teplota u psa je 37,5 až 39°C, proto se nelekejte, když by se vám pejsek zdál teplejší a naměřili jste mu např. 38°C. U člověka se už jedná o patologický stav, u pejska nikoliv. Zpozorněte ale, pokud hodnota stoupne nad 40°C nebo naopak klesne pod 37°C. V tomto případě stav pejska obratem konzultujte s veterinářem. Při běžném nachlazení se zdravý pes srovná sám a léky nepotřebuje. Pokud se jedná o vážnější stav, je nezbytná konzultace s veterinářem, svévolné snižování horečky není žádoucí.

Při nachlazení a kašli můžete psovi podat jitrocelový sirup nebo sirupy Stodal a Drosetux. Na podzim často řádí psincový kašel, který je ze začátku suchý (pes nechtěně štěká, odtud termín štěkavý kašel). Přírodní sirupy dokáží ulevit, navíc zvířátkům chutnají. Sirupy se používají pětkrát denně v dávce 2-3 ml, podávat je můžete injekční stříkačkou přímo do tlamy. Stodal se osvědčil také u psů s chronickým kašlem a také u koní. Při psincovém kašli, po prochlazení a spíše na začátku onemocnění můžete podávat homeopatický přípravek Homeovox, v pozdější fázi onemocnění a u urputnějších případů homeopatický přípravek Homeogene

U vlhkého kašle, kdy pes tak kašle, až vyzvrací louži hlenu, můžete také podat homeopatikum v podobě kuliček (v dávce 5 kuliček) Ipecacuana 9 CH nebo 15 CH, u suchého, záchvatovitého, štěkavého kašle pak homeopatikum Spongia tosta 9 CH, na doléčení na závěr se využívá celá tuba homeopatika Sulfur iodatum 9 CH v dávce 1x denně 5 kuliček. Homeopatika v podobě kuliček se nabídnou zvířátku buď k vylízání přímo z ruky nebo k vložení za pysk, případně můžete kuličky rozpustit ve vodě, vzniklý roztok poté stříkačkou aplikovat do tlamy, a to zpravidla 3x denně. Dávka je stejná bez ohledu na druh a další parametry zvířete.

Průjem

Průjem může u zvířete vyvolat řada příčin, někdy stačí dietní chyba nebo když se třeba pes na procházce napije znečištěné vody v potoce. Klasikou v léčbě průjmu je aktivní černé uhlí, které se u zvířát použít může. Dobré je ale vědět, že aktivní černé uhlí většinou zabarví stolici do tmava a tím nechtěně maskuje případnou krev ve stolici. Na dietní chyby je černé uhlí určitě vhodné, stejně tak "bílé uhlí", tedy přípravek Smecta. Smecta je prášek, který během průjmu vytváří ochranný povlak na sliznici střeva, absorbuje na sebe kromě vznikajících střevních plynů také viry, bakterie a toxiny. Sáček nasypte do žrádla nebo rozmíchejte ve vodě a podejte injekční stříkačkou do tlamy (chutná po vanilce a pomerančích). Výborně na zvířata zabírá přípravek EnteroZoo gel

EnteroZoo gel si můžete koupit buď v balení po jednotlivých sáčcích nebo větší balení v tubě, dávkování se odvíjí podle velikosti zvířete. Gel je na bázi organického křemíku, bez chuti a vůně, takže ho už i ta nejmenší zvířátka přijímají bez problémů. Dokáže zmírnit průběh infekčních průjmů, otrav a také alergií, v zažívacím traktu na sebe dokáže navázat patogenní bakterie, různé toxické látky a také alergeny a tím je odvádět z těla zvířete. Veterináři ho doporučují také při léčbě antibiotiky.

Při průjmu se u psů a koček současně upravuje strava, podává se rýže, vařené maso, vařená mrkev či speciální granule. Stravu obohaťte o probiotické bakterie, které obsahuje např. probiotická pasta Probican. Důležité je, jak dlouho potíže trvají. Když se do tří dnů stolice neupraví nebo má stav zhoršující tendenci, vyhledejte veterináře, protože by se mohlo jednat o otravu nebo vážný zánět ve střevech a to se samozřejmě nesmí podcenit. U průjmu u zvířat, tak jako u lidí, je důležitý zvýšený pitný režim.

Zácpa

V případě zácpy se do žrádla přidává potravinářský olej, zpravidla olivový, kokosový, lněný, slunečnicový, aby se střeva "promazala". Dávka oleje je přibližně půl lžičky pro malé psy a kočky, resp. dvě lžičky pro velké psy. Olej můžete máznout pomocí rukavice také na konečník a pomoci např. pejskovi obsah střev vytlačit. Další možností je zavedení glycerinového čípku (Glycerinex). Podle velikosti zvířete volíme glycerínové čípky buď dětské nebo ty větší pro dospělé. Platí to samé, co u průjmu, když do tří dnů nedochází k nápravě, obraťte se na veterináře. Na srovnání zažívání opět můžete použít EnteroZoo gel. Stravu a tím zažívání můžete také vylepšit o probiotické bakterie, které obsahuje např. probiotická pasta Probican.

Zvracení

Pokud má zvíře potřebu se vyzvracet, v ideálním případě se zbavuje nežádoucího obsahu žaludku dříve, než by se mu ještě více přitížilo. Když si nejste jistí, co např. pes při vycházce nedopatřením sežral (v nejhorším případe otrávený špekáček), můžete se pokusit vyvolat zvracení. K vyvolání zvracení se u psů v rámci první pomoci chovatele používá 3% peroxid vodíku, který se předem naředí vodou v poměru 1:1 a psovi podá ve stříkačce. Peroxid v žaludku napění, vybublá v krku a donutí psa zvracet. Pokud by se pejsek do deseti minut nevyzvracel, můžete to zkusit ještě jednou. Při podezření na otravu nasaďte dále Enterozoo gel, klidně v dvojnásobné dávce. Individuální postup vhodný při zvracení právě u vašeho mazlíčka je samozřejmě lepší konzultovat s veterinářem. Pokud vám zvířátko zvrací opakovaně, resp. trpí na kinetózy např. při jízdě autem, můžete nasadit homeopatický přípravek Cocculine. Cocculine se může použít i pokud pes zvrací z důvodu poškození CNS, např. po otřesu mozku či mrtvici. Tuto úlevu vám v takových případech posvětí veterinář. Při zvracení můžete také podat homeopatikum v podobě kuliček (v dávce 5 kuliček) Ipecacuana 9 CH nebo 15 CH v kombinaci s Nux vomica 9 CH a to buď k vylízání přímo z ruky nebo k vložení za pysk, případně můžete kuličky rozpustit ve vodě, vzniklý roztok poté stříkačkou aplikovat do tlamy, a to zpravidla 3x denně. Dávka je stejná bez ohledu na druh a další parametry zvířete.

Alergie

Zvířeti se mohou, v případě alergické reakce, podat Fenistil kapky, ale také Zyrtec kapky nebo Zodac kapky, které jsou rovněž k dispozici v tabletách. Při bodnutí včelou nebo vosou do jazyka dejte zvířeti kapky co nejrychleji! Antihistaminikem se dá také řešit okamžitá nečekaná alergie na cokoliv ze stravy a také např. pylová alergie, která se nevyhýbá ani zvířatům. Při jakémkoliv poštípání hmyzem můžete mazat zasažená místa Dapis gelem, a to v silnější vrstvě a tím zvířátku ulevit. Po štípnutí včelou či vosou, kdy je kůže oteklá, bolestivá, růžová a zvíře si snaží místo chladit, můžete podat homeopatikum Apis 30 CH. Pokud jakýkoliv štípanec hřeje, je rudý, bolestivý, zvíře je přecitlivělé na dotyk a pravděpodobně dojde k hnisání, můžete podat homeopatikum Belladonna 9 CH. Homeopatika dávkujte odpočítáním pěti kuliček, buď k vylízání přímo z ruky nebo dejte za pysk, případně můžete kuličky rozpustit ve vodě, vzniklý roztok poté stříkačkou aplikovat do tlamy, a to zpravidla 3x denně. Dávka je stejná bez ohledu na druh a další parametry zvířete.

Oční problémy a péče o oční okolí

Borová voda k oční aplikaci u zvířat není všemi doporučována. Názory právě na borovou vodu k běžnému či nárazovému čištění očí také u lidí se dosti liší. Borová voda jako oční kapky se zatím dají bez omezení koupit v lékárně, ale je možné, že mohou nechtěně vyvolat pocit suchosti v očích. Přípravky k oční péči často kyselinu boritou obsahují pro své antibakteriální, antiseptické a fungicidní účinky (Pet Health Care na oči). Vykapání očí nebo oční výplach a tím očištění očí má předejít tvorbě hlenu, jeho usazování v očích, tím pádem infekci a případnému zhoršení kvality zraku. Šetrné oční kapky se používají také jako prevence suchosti očí, současně dokáží odstranit alergeny a prach, případně jiná nežádoucí tělesa v oku (OcuSWISS a Ocuflash). 

Oční kapky se používají také v situaci, kdy se dostane do očí nedopatřením repelent. Pokud jste doma a máte čas, můžete pro své zvířátko udělat odvar ze světlíku lékařského a oči oplachovat větším objemem. Pokud máte podezření na zánět v oku a zatím neplánujete navštívit veterináře, můžete svému domácímu mazlíčkovi kápnout Ophthalmo-Septonex. Ophthalmo-Septonex je také jako oční mast, ale tyto přípravky volte jen v případě, kdy ještě nedochází k hnisání. Oční kapky na závažnější stavy jsou vázané na veterinární recept. Praktické k očnímu čištění u psů jsou také čisticí utěrky na oči (Vet's Best).

Zánět v uchu a jiné komplikace

Ušním zánětům můžete předcházet pravidelnou péčí, odstraňováním nečistot a nadměrného mazu. Roztokem určeným k péči o uši (Otifree, Otofin a Otipur od Biovety, TraumaPet na uši, Pet Health Care na uši) se buď nasákne tampón gázy a tím se pak zevní zvukovod šetrně vytírá nebo se pomocí aplikátoru roztok vpraví dostatečně hluboko do zvukovodu tak, aby se jím celý vyplnil. Ušima (zvukovodem) poté opatrně masírujte, nadbytek tekutiny, která vyteče, normálně otřete. Roztok by měl chvíli ve zvukovodu působit, až poté můžete nechat zvířátko zbytky z ucha vytřepat. 

Vatové tyčinky nepoužívejte! Pokud je zvukovod silně znečištěný, můžete postup zopakovat. Čistící roztoky často obsahují přírodní složky s antiseptickým efektem nebo se velmi osvědčilo koloidní stříbro. Pokud by se vám ucho nepozdávalo, pomocí stříkačky můžete ucho vyplachovat také ředěným roztokem hypermanganu (slabě růžový roztok). Tak jako v případě očních kapek, použití ušních kapek s obsahem antibiotik nebo kortikoidů vám po určení diagnózy vysvětlí veterinář.

Při zánětu zevního zvukovodu může dojít ke komplikaci - při prasknutí cévky v ušním boltci, kdy se krev vylije do podkoží, se pejskovi nebo kočičce vytvoří na uchu obrovská boule (tzv. othematom). V těchto případech se ucho maže Traumeelem. Praktické k ušnímu čištění u psů jsou také čisticí utěrky na uši (Vet's Best).

Plak a zubní kámen, zánět dásní

Určitě chcete u svých domácích mazlíčků minimalizovat jakékoliv zubní ztráty a nechcete, aby jejich dásně krvácely. Nadměrný výskyt zubního plaku a kamene, může, tak jako u lidí, vygradovat přes zánět dásní, gingivitis k rozsáhlejšímu onemocnění parodontu (závěsného aparátu zubu), tedy k parodontitidě. Specifickými záněty dásní jsou postiženy psi i kočky. Zubní plak a kámen se může vyskytnout prakticky už v raném věku kolem 1. - 2. roku života, zejména u malých plemen psů. S rostoucím věkem případů přibývá. Na ukládání plaku a následnou tvorbu kamene má kromě typu plemene a věku vliv mj. výživa, celkový zdravotní stav a samozřejmě prevence.

Zpozornět byste měli, pokud u zvířete zaznamenáte opakovaně výrazný, až by se dalo říci odporný zápach z tlamy, bolestivost při kousání nebo na dotek, otírání tlamičky o zem a nápadné nánosy na zubech (zubní kámen má barvu od žluté po šedou až černou). Když se zarudlá dáseň neléčí, často snadno krvácí, postupně dochází také k ústupu dásně, k pohyblivosti zubů až k jejich ztrátě. Pokud si nejste jisti stavem chrupu vašeho chlupáče, můžete u veterináře požadovat rentgenový snímek, který dokáže diagnostikovat stupeň postižení. Při onemocnění parodontu se kámen odstraňuje pomocí ultrazvuku a speciálních škrabek, leští se povrch obnažených kamenů. Důležité je psům i kočkám zuby čistit pravidelně, i když to může být v některých případech složité. Kartáček zvolte měkký (Curaprox 5460) nebo speciální kartáček na prst, na psa si můžete pořídit také čisticí utěrky na zuby (Vet's Best). Zvířeti čistěte zuby speciální ochucenou zubní pastou obsahující např. enzymy nebo koloidní stříbro (zubní Traumapet) nebo nanášejte zubní gel (Orozyme), do žrádla přidávejte prášek na odstranění zubního kamene (Proden PlaqueOff Powder, Alavis Plaque Free, Canvit Barf Kelp) a používejte také přípravky s chlorhexidinem, které mají antimikrobiální účinek (Pet Health Care na zuby). Na čištění zubů je dobré psa nebo kočku navykat už od mláděte.

Strach, úzkost, stres

Nejlepší prevencí strachu a úzkosti je trénink socializace. Při nenadálých situacích, při kterých zvíře vylekají např. hlasité zvuky, bouřka, petardy, ale také na cestu autem či při změně prostředí, můžete k okamžité úlevě podat kapičky pro rychlé zklidnění (Dokonalá láska) a nebo žvýkací tablety (Alavis Calming). Pokud si "to" zvířátko nechá vysvětlit a předem stresovou situaci očekáváte, můžete pro tlumení hluku uši převázet obinadlem (Peha Fix). U psů a koček se v dostatečném předstihu nasazují kapsle Zylkene, které obsahují kasein. Kasein reguluje sekreci stresových hormonů, čímž při stresových situacích vyvolává zklidnění a projevy stresu snižuje, a to bez nežádoucí ospalosti, apatie či letargie. Veterinář může na uklidnění pejskům poskytnout silnější léky, např. Neurol.

Co pes a kočka nesmí!

Psi a kočky mají vlastní analgetika, nepodávejte jim léky proti bolesti a horečce, které užívají lidé - žádný Paralen, žádný Ibalgin a další klasická analgetika! Léčba bolesti u zvířat spadá do oblasti veterinárního lékaře.
Rovnež jiné přípravky na průjem, které se hojně používají u lidí (Imodium, Endiaron apod.), nejsou určené zvířatům. Mohli byste jim ublížit.

 

Důležité kontakty a další doporučení

Určitě si zapište číslo na nejbližší veterinární pohotovost v okolí vašeho bydliště a také v místě pobytu dovolené, kam se můžete v případě nutnosti vydat. Je lepší mít k dispozici více čísel na veterináře, pokud by zrovna ten váš nebyl k dispozici. Rada po telefonu může být nesmírně důležitá a vždy je také nutné domluvit předem příjezd do ordinace. Určitě nejezděte bez ohlášení, veterinář by nemusel být přítomen ani na pohotovosti.
Pokud chcete být vyloženě proškoleni s poskytováním první pomoci např. u psů, můžete projít kurzem první pomoci pro psy.
V urgentních případech, v oblasti Prahy a přilehlého Středočeského kraje, můžete využít služeb veterinární záchranné služby Pet Medic. V Brně a okolí funguje jako zvířecí záchranka Pet Emergency.

Líbí se Vám článek?

Chcete být informováni o dalších zajímavých tipech pro zdraví či souvisejících nabídkách?

Zadejte Váš e-mail a máte vystaráno

Zdroje:

Související produkty

Související články

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.