Lékárnička pro domácí mazlíčky

Sdílíme-li domácnost se psem, kočkou či jiným zvířetem, tak se někdy nevyhneme tomu založit alespoň základní zvířecí lékárničku. Součástí bývají antiparazitika, různé doplňky (např. vitaminy a kloubní výživa pro psy) nebo veterinární kosmetika (např. šampon pro štěňata).

Zejména parazité mohou naše kočičí a psí miláčky hodně potrápit a také představují riziko pro člověka. Proto je potřeba dbát na prevenci, tedy pravidelně navštěvovat veterináře a chránit zvířata a domácnost volbou vhodného antiparazitika. Parazity rozlišujeme vnější a vnitřní (tzv. ektoparazity a endoparazity). Zástupci vnější parazitů jsou např. blechy, klíšťata či také svrab. K vnitřním parazitům pak nejčastěji řadíme škrkavky, tasemnice, motolice a další.

Když to začne svědit aneb jak na vnější parazity?

Tento druh parazitů je obtěžující zejména tím, že saje krev, dráždí kůži a vyvolává nepříjemné svědění, u některých zvířat také alergickou reakci. Mimo to také mohou způsobit přenos závažných virových či bakteriálních onemocnění.
V domácích podmínkách jsme schopni si dobře poradit s blechami a klíšťaty, které patří k nejčastějším ektoparazitům. V případě jiných druhů parazitóz či závažnějšího postižení zvířete je vždy potřeba kontaktovat veterináře.

Blechy
Blechy patří asi k nejčastějším parazitózám. Ač mezi lidmi existují různé teorie, že blecha psí na člověka „ nejde“, je to opravdu pouze teorie, neboť na člověka může přecházet jak blecha psí, tak blecha kočičí, která bývá významně častějším původcem postižení.
Blechy sají krev, způsobují tím zánět a podráždění kůže a také mohou infikovat psa či kočku bakteriálním onemocněním či tasemnicí, pokud zvíře blechu pozře.
Nebezpečí představují blechy zejména pro mláďata a nemocná zvířata, ale pokud se dlouhodobě neřeší, mohou vznikat závažné komplikace i u původně zdravých jedinců.
Zablešené kočky také mohou být zdrojem infekce „nemoci kočičího škrábnutí“, které bývá spojeno s horečkami a je potřeba řešit u člověka podáním vhodných antibiotik.
 
Klíšťata
Zejména v sezóně představuje napadení zvířete či člověka klíštětem častý problém. Obdobně jako blechy i klíšťata sají krev a způsobují zánět, podráždění a svědivost kůže.
Nebezpečí představují klíšťata především kvůli přenosu různých druhů onemocnění. Jsou tak rizikem pro mláďata a při silném postižení také pro dospělé zvíře či pro člověka.

Co zabírá na blechy a klíšťata?

Součástí prevence i léčby je pravidelné čištění kotců a pelechů a obecně míst v domácnosti, kde se zvířata pohybují. U blech je velmi důležité odstranit všechna vývojová stádia a to z těla postiženého zvířete, ale také z okolí.
Z volně prodejných přípravků určených na blechy a klíšťata můžete použít sprej nebo tzv. spot-on roztok (lidově také např. pipeta na blechy), který se aplikuje po rozhrnutí srsti na kůži zvířete za hlavou a nechá se zaschnout. Obvykle tyto preparáty obsahují fipronil, imidakloprid, permetrin nebo jde o různě kombinované preparáty. Účinnost je obvykle 3-4 týdny, poté je potřeba aplikaci zopakovat.
Další variantou jsou obojky a šampony. Obojky proti klíšťatům jsou účinné 4-7 týdnů a proti blechám působí přibližně 6-8 týdnů (Kiltix, Foresto). Šampony nemívají žádný preventivní efekt, jde pouze o odstranění zevních parazitů na těle zvířete.

Na co si dát pozor...

Při volbě preparátu je zcela zásadní zvolit přípravek vhodný pro daný druh, hmotnost a věk zvířete. Velmi závažnou otravu mohou např. způsobit přípravky s obsahem permetrinu u koček i v případě, že je tímto přípravkem ošetřen pouze pes, který sdílí s kočkou společnou domácnost a nejde zabránit vzájemnému kontaktu po aplikaci.

 

Opatrnosti dbejte také při nasazování obojku u kočky, aby byl dostatečně volný tak, aby se v případě jejího zachycení za tento obojek kočka nezranila a snadno se ho zbavila.

 

Co se týče klíšťat, tak ta mohou ještě po aplikaci přípravku přežívat následující den či dva, neboť k významnému slinění dochází až po 24-48 hodinách.

 

Zejména v případě neošetřeného zvířete je stejně jako u člověka klíště vhodné odstranit co nejdříve. K dispozici jsou různé druhy pinzet určených přímo pro zvířata.

 

Na klíště nikdy nesaháme rukou, nekapeme na něj žádný olej apod., neboť právě tím by mohlo dojít k uvolnění infekčního obsahu klíštěte do těla zvířete. Pinzetou uchopíme klíště co nejblíže k tělu zvířete a opatrně vyvikláme. Postižené místo vždy vydezinfikujeme.

Proč má smysl bojovat s endoparazity a pravidelně odčervovat?

Vnitřní parazité infikují obvykle střeva nebo tkáně zvířete a mohou zejména u mláďat způsobovat závažné postižení těla. Někteří endoparazité také představují nebezpečí pro člověka.
Velmi zásadní je tak včasné a pravidelné preventivní odčervování.  Např. škrkavkami se štěňata mohou infikovat již při porodu či při kojení, proto je potřeba dodržet již v raném věku mláďat „odčervovací“ schéma nastavené veterinářem. Poté, zejména pohybuje-li se zvíře venku, je vhodné odčervovat psy i kočky jednou za čtvrt roku.
Odčervování je jednoduchý proces zahrnující podání odčervovací tablety či pasty, které obsahují často kombinaci účinných látek např. febantel, pyrantel prazikvantel, které efektivně zabírají na oblé a ploché červy, škrkavky, tasemnice, prvoky, ale také např. měchovce či tenkohlavce. Tyto preparáty jsou v dnešní době i často již ochucené tak, aby zvířata neměla problém přípravek pozřít. Nezapomínejte, že opět rozlišujeme antiparazitika pro kočky a antiparazitika pro psy a volíme tak vhodný přípravek pro daný druh, věk a váhu zvířete dle doporučení výrobce.

Zdroje:

 1.      Horáčková K.: Významní ektoparazité psa a kočky. Prakt. lékáren. 2011; 7(3): 128–131
2.      Čáp, M.: Blechy, blechy, blechy... aneb, co s nimi. Pes přítel člověka. 1998; 6: 24-27
3.      Svobodová I, Tichá V. ZOONÓZY & ZOOTERAPIE. ZOONÓZY A ZOOTERAPIE A HIPOTERAPIE. 2008;113-115
4.      Hypská V, et al. Cysticerkóza pleurální dutiny u psa. Veterinářství. 2013, 63: 409-412.
5.      Počta S, Hrabák R. Blechy (Siphonaptera) a terminologické mýty. Veterinářství. 2007(4);218-221

Související produkty

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.