Paměť a soustředění

Věděli jste, že...

K častým poruchám paměti patří hypomnézie, tedy stav popisující sníženou paměťovou výkonnost. Hypomnézie může být vyvolána např. únavou, či působením chemických látek, ale může být také symptomem demence.

Doplněk stravy Omega-3 1000 mg obsahuje rybí olej bohatý na omega-3 nenasycené mastné kyseliny EPA (min 18%) a DHA (min 12%).
Doplněk stravy.
78 Kč
70 Kč bez DPH
4
1x

Paměť a soustředění

Paměť je schopnost mozku pracovat s informacemi. Zahrnuje schopnost je ukládat, uchovávat a opakovaně si je vybavovat. Existují tři základní typy paměti: krátkodobá, střednědobá a dlouhodobá. V dnešním světě máme k dispozici mnoho technických pomůcek, přístrojů a digitálních médií, které si pamatují mnohé za nás. Občas ale nastanou okamžiky, kdy se na techniku spolehnout nelze a svou paměť jednoduše potřebujeme.

Paměť funguje stejně jako svaly. Když ji netrénujeme, zleniví. K jejímu procvičování slouží různé paměťové techniky. Někdy je používáme v podstatě nevědomky, někdy je zapotřebí i trochu tréninku.

Paměť a soustředění spolu úzce souvisí. Jak ukazují studie, mladí lidé mají s koncentrací čím dál větší problémy. Mají kolem sebe tolik přístrojů a působí na ně tolik vlivů, které rozptylují jejich pozornost, že se čím dál míň a míň dovedou koncentrovat na psaný text a jeho zpracování a porozumění. Obyčejné čtení knih je totiž výborný trénink soustředění a paměti.

Fyziologickým stárnutím člověka se schopnost učit se novým věcem snižuje. Dochází k poruchám soustředění a především k poruchám krátkodobé paměti, což se projevuje roztržitostí a častým zapomínáním. Mění se také způsob myšlení.

Jak si zachovat dobrou paměť?

  • Dodržujte zdravou životosprávu – základem je pravidelný pohyb a vyvážená strava. Důležitý je přísun omega-3 nenasycených mastných kyselin (tučné mořské ryby, vlašské ořechy, konopné nebo lněné semena)
  • Speciální cvičení paměti a koncentrace – čtení, hry, křížovky, učení nových věcí
  • Podpora paměti pomocí užívání přípravků, které pozitivně ovlivňují činnost mozkových buněk

,,Prášky na paměť"

Pokud chceme naši mozkovou činnost něčím podpořit, neuděláme chybu, pokud sáhneme po přípravku s obsahem některé z níže uvedených látek nebo jejich kombinaci.

  • ginkgo biloba – podporuje prokrvení organismu a pomáhá tak zvýšit přísun živin k mozkovým tkáním
  • piracetam – pro podporu paměti a soustředění, často volba studentů při učení před zkouškami
  • omega-3 nenasycené mastné kyseliny – DHA přispívá k udržení normální činnosti mozku