Autor článku:
PharmDr. Eliška Vencovská

Jak podpořit paměť a zlepšit koncentraci?

Asi každý jednou za čas zažije pocit vyčerpání, snížené koncentrace a s tím spojené např. zhoršené schopnosti si něco zapamatovat v takové míře, v jaké by to bylo třeba. Zcela běžně se tak může stát, že si nemůžeme občas vybavit, kam jsme schovali klíče, brýle či mobil a zběsile pobíháme po bytě, než si uvědomíme, že je klíč v zámku, brýle na hlavě a mobil v kabelce.

Pokud se jedná o takto ojedinělé případy, zpravidla existují cesty, jak naši koncentraci a paměť podpořit. Pokud byste však zaregistrovali např. opakované výpadky paměti spojené se zmateností a stresem, vždy je lepší zkonzultovat Váš stav s odborníkem, aby nedošlo k zanedbání nějakého závažnějšího stavu.

Co je to paměť a setkali jste se s pojmem hypomnézie?

Paměť lze definovat jako schopnost organismu přijmout, uchovat a vybavovat si získanou zkušenost. Díky paměti můžeme propojovat zkušenosti s emocemi, pohyby našeho těla a přizpůsobovat se okolnostem vnějšího i vnitřního světa. Její součástí je tak nejen uvědomělá část paměti, ale např. také instinkty a nepodmíněné reflexy.
K častým poruchám paměti patří hypomnézie, tedy stav popisující sníženou paměťovou výkonnost. Hypomnézie může být vyvolána např. únavou, či působením chemických látek, ale může být také symptomem demence.

Co může být příčinou poruchy paměti a jak naši paměť podpořit?

Snížená koncentrace, schopnost učení a porucha paměti je obvykle spojena s nedostatečným či nekvalitním spánkem a s tím spojenou únavou a stresem, ale může být také vyvolána také některými léky a samozřejmě také věkem. Na co se tedy zaměřit?

  1. Dbejte na kvalitní spánkovou hygienu, neboť ve spánku dochází ke zpracování vjemů a informací předešlého dne - před spaním nejezte nic těžkého, v ložnici si vyvětrejte, neřešte před spaním diář a povinnosti na následující dny a ztlumte televizi a mobil.
  2. Jezte pravidelně a pestře. Nedostatek vitaminů, minerálů omega-3-nenasycených mastných kyselin se také může projevit únavou.
  3. Dodržujte pitný režim. Adekvátní hydratace je pro správné fungování organismu esenciální.
  4. Během dne se věnujte adekvátní pohybové aktivitě (např. 45 min chůze), která pomůže „mozku si odpočinou“ a vám pomůže příjemně se fyzicky unavit.
  5. Poslouchejte hudbu. Hudba pomáhá relaxovat nebo naopak povzbudit naši mysl, existují druhy hudby, které mohou pomoci i při učení.
  6. Trénujte vaši paměť a myšlení. Dostupná je celá řada kurzů či cvičení na procvičování paměti.

Vitaminy a minerály pro duševní rovnováhu

V lékárně je dostupná celá řada doplňků stravy i volně prodejných léčiv, které mohou ovlivňovat prokrvení, podpořit doplnění minerálů a povzbudit organismus a mysl.
Pro funkci nervové soustavy a podporu psychické činnosti je důležitý zejména dostatek hořčíku, ale také  celá řada vitaminů např. vitamin B1 (thiamin), B3 (niacin), B6 (pyridoxin) , B9 (kyselina listová) , B12 (kyanokobalamin), biotin a vitamin C. Doplnit je lze i v doplňcích stravy (např. B-Komplex Forte, Premium Magnesium B6 Forte, Premium Vitamin C 250mg).

Byliny pro lepší paměť a koncentraci

Ginkgo biloba či jinan dvoulaločný je součástí tradiční čínské medicíny a v posledních letech se přípravky s jeho extraktem stávají stále oblíbenějšími a vyhledávanějšími. Extrakty z Ginkgo biloby obsahují desítky aktivních složek, které zlepšují krevní průtok a okysličení tkání, zpracování energetických zdrojů a odstraňování škodlivin z tkání. Oblíbená jsou jak volně prodejná léčiva, tak i doplňky stravy (Ginkgo Brainaktiv).
V případě, že trpíte žaludečními potížemi či užíváte léky ovlivňující srážlivost (např. warfarin) kontaktujte svého lékaře ohledně užívání, neboť Ginkgo biloba může s těmito léky interagovat. Z tohoto důvodu se také někdy doporučuje neužívat Ginkgo bilobu těsně před zákroky.
 
Bakopa monnieri či bakopa drobnolistá je tradiční ájurvédskou bylinou. Obdobně jako Ginkgo biloba obsahuje široké spektrum látek pro podporu prokrvení, duševního zdraví a kognitivních funkcí, čímž podporuje mozkovou aktivitu.

Související články

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.