Autor článku:
Mgr. Vlaďka Kouřilová

7 zaručených tipů pro duševní pohodu a život bez stresu

Péče o naše duševní zdraví není něco, co bychom měli dělat jen tehdy, když máme potíže nebo se cítíme na dně, úzkostní či vystresovaní. Ve skutečnosti je to něco, na co bychom měli myslet neustále a do čeho bychom měli investovat stejné množství času, energie i peněz, jako do svého fyzického zdraví.

Věděli jste, že...

Práce se stresem, duševní hygiena a pozitivní mysl nám mohou pomoci zvládat težké a náročné chvíle nejen v daný moment, ale zároveň nás učí, jak zachovat chladnou hlavu a udržet si dobré psychické zdraví v budoucnu. Výrazně tím také můžeme ovlivnit a snížit riziko dalších fyzických zdravotních problémů.

¨Zajímá vás, jak začít? Zkuste těchto sedm osvědčených tipů. 

1. Přerušte bludný kruh negativních myšlenek

Naše myšlenky, pocity a chování se navzájem neustále ovlivňují a pokud jsou naše myšlenky dlouhodobě negativní, vytváří i nepříjemné pocity a následně neužitečné limitující vzorce chování, které v nás opět automaticky spouští nepříjemné myšlenky a pocity. 

Nejlepším způsobem, jak tenhle začarovaný kruh přerušit a s neužitečnými myšlenkami se vypořádat, je rozpoznat je, zpochybnit je a zjistit, zda je můžete nahradit nějakými pozitivnějšími. Můžete se například obávat důležitého úkolu, který máte splnit v práci, a jste přesvědčeni, že se vám nepovede a všichni si budou myslet, že jste selhali. Místo toho, abyste tuto myšlenku okamžitě přijali a cítili se ještě hůře, věnujte jí chvíli pozornost. Zamyslete se nad tím, co byste řekli příteli, který takto uvažuje. Nakonec se podívejte, zda můžete myšlenku změnit na pozitivnější. Třeba: "Jsem připraven. Vložil jsem do toho hodně práce a udělám, co bude v mých silách." Někdy se vám nepodaří myšlenku změnit hned, ale když to budete trénovat, budete se zároveň zlepšovat. Jde o to naučit se myslet pružněji a přerušit bludný kruh negativních pocitů a myšlenek.

2. Buďte více v přítomnosti

Často jsme pohlceni různými životními nároky a nemáme vůbec čas se zastavit. Uvědomění si vlastních myšlenek, pocitů, toho, co je kolem vás, a přijetí přítomného okamžiku nám ale může pomoci významně zlepšit naše duševní zdraví a pohodu. Různé techniky všímavosti tzv. mindfulness jsou dle výzkumů opodstatněným způsobem, jak se naučit zvládat stres a zažívat větší psychickou pohodu i radost ze života. Patří mezi ně například dechová cvičení, která jsou skvělým způsobem, jak se začít soustředit více na přítomný okamžik a být více všímavý. Zkuste si několikrát během dne udělat malé zastavení a pár minut se soustředit pouze na dech. Udělejte si několik hlubokých nádechů a výdechů a zaměřte svou pozornost na dech a na to, jak se během dýchání pohybuje vaše tělo. Cvičení jako je toto vám může pomoci, pokud se cítíte vystresovaní nebo úzkostní.

3. Dobře se vyspěte

Kvalitní spánek má velký vliv na to, jak se cítíme psychicky i fyzicky. Dostatek spánku nám může pomoci zlepšit náladu, učinit nás produktivnějšími a zlepšit naši koncentraci během dne. Pro začátek se snažte chodit spát každý večer v podobnou dobu, pokud to jde. Než půjdete spát, věnujte nějaký čas relaxaci, zkuste si místo sledování televize přečíst knihu nebo poslouchat relaxační hudbu. Dechová cvičení nebo vedení deníku vám také pomohou zamyslet se nad svým dnem a cítit se odpočatěji. Omezení času stráveného u mobilního telefonu nebo televize dá vašemu mozku šanci přejít do režimu spánku. 

4. Udržujte sociální kontakty

Čas trávený s přáteli nebo rodinou, rozhovor s někým o tom, jak se cítíme, nebo hledání způsobů, jak pomoci druhým lidem, to vše může pomoci zabránit pocitu osamělosti a zlepšit vaše duševní zdraví a pohodu. Existuje mnoho důkazů o tom, že udržování blízkých kontaktů nám může pomoci cítit se šťastnější a zdravější, ať už jde o přátele, rodinu, sousedy nebo lidi v práci. Může nás to dokonce ochránit před zhoršením zdravotního stavu.

5. Žijte zdravě

Je důležité si uvědomit, že naše fyzické zdraví ovlivňuje naše duševní zdraví a naopak. To, co děláme se svým tělem, má velký vliv na to, jak se cítíme. Fyzická aktivita uvolňuje hormony dobré nálady zvané endorfiny, které nám pomáhají spát a cítit se lépe. I malé množství pravidelné fyzické aktivity tak může zlepšit nejen vaši duševní pohodu, ale i fyzickou kondici. Nemusíte hned kupovat permanentku do fitka, ale i taková svižná procházka v době oběda, běžná chůze, aktivita na zahradě nebo jízda na kole jednou nebo dvakrát týdně jsou skvělé možnosti. Jistě vás nepřekvapí, že to, co jíme a kolik toho jíme, hraje také velkou roli v našem fyzickém zdraví, které může mít vliv i na naše duševní zdraví. V ideálním případě bychom se měli snažit jíst zdravou vyváženou stravu s dostatkem ovoce a zeleniny a zároveň minimalizovat potraviny s vysokým obsahem cukru, tuku a soli.

6. Udělejte něco pro sebe

Kdy jste naposledy dělali něco poprvé? Nebo jste se naučili něco nového? Učení a rozvíjení nových dovedností a dělání věcí, které nám dávají pocit úspěchu, jsou opravdu dobré pro naše duševní zdraví, zejména když se cítíme ve stresu. Tím, že se budeme po celý život učit, můžeme posílit svou pohodu, sebevědomí, sebedůvěru a smysl pro věc. Výzkumy ukazují, že učení se novým věcem může zvýšit naši spokojenost a zlepšit naše šance získat ze života maximum. Učení nám také pomáhá navázat kontakt s ostatními a je tak skvělou příležitostí k navázání vztahů s novými lidmi, což ještě více zvyšuje naši pohodu! I malé cíle, jako je přečtení kapitoly nové knihy, kurz háčkování, místní zájmová skupina nebo návštěva muzea může být cennou životní zkušeností. Nemusíte svůj čas vždy vyplnit jen aktivitou, protože i čas strávený nicneděláním nám může pomoci jasněji přemýšlet a být produktivnější v tom, co se rozhodneme dělat dál. Proto nezapomínejte ani na pravidelný odpočinek. 

7. Nezapomínejte na osvědčené pomocníky

Pozitivní mysl, zvládání stresu a celkový životní styl má na udržení psychické pohody obrovský podíl. Ani to ovšem neznamená, že musíte všechno zvládnout úplně sami. Pokud cítíte, že byste ve svém úsilí potřebovali ještě nějakou větší podporu, vždy si můžete - krom všech bodů výše - vzít na pomoc i doplňky stravy a bylinné přípravky. Skvělým podpůrným doplňkem je například tryptofan. Řadí se mezi esenciální aminokyseliny, což znamená, že si ho naše tělo nedokáže vyrobit samo a je tedy závislé na jeho příjmu ze stravy, a hraje klíčovou roli v tvorbě serotoninu v našem mozku. Právě serotonin souvisí s naší psychickou pohodou a dokáže ovlivnit naši náladu, únavu, stres, nervozitu nebo emoční nerovnováhu. Z bylin, které přiznivě ovlivňují psychiku bychom mohli jmenovat například kozlík, třezalku nebo meduňku. Některé najdete i ve formě tablet, ale sáhnout můžete i po bylinných čajových směsích a popíjet je kdykoli během dne nebo si uvařit šálek čaje večer před spaním.

 

Kdy navštívit lékaře?

Pokud vás dlouhodobě trápí psychická nepohoda a cítíte úzkost, kterou se vám nedaří zvládat, je na místě obrátit se na odbornou pomoc a vyhledat lékaře, případně terapeuta, který vám doporučí další postup nebo medikaci. 

 

Související články

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.