Křečové žíly a metličkové žilky: jak jim předcházet a jak je úspěšně léčit?

Trápí vás často pocit těžkých nohou, otoky, křeče či drobné metličkové žilky? Pojem křečové žíly vám nejspíš není úplně cizí. Je to celkem častý problém, který není jen estetický, ale může vést k závažnějším potížím, proto není dobré jej podceňovat.

Co jsou křečové žíly a jak vznikají?

Žíly jsou cévy, jejichž hlavní funkcí je odvádět krev z tkání a orgánu do srdce a jsou tak zásadní součástí oběhové soustavy. Pokud je jejich funkce narušena, mohou se objevit nepříjemné projevy, ke kterým patří drobné metličky, křeče, pocit bolavých nohou, otoky a později také změny pigmentace, záněty a vředy.

Onemocnění, pro které jsou tyto projevy typické, přetrvávají a prohlubují se, se označuje jako chronická žilní nedostatečnost, jejím nejčastějším klinickým projevem jsou právě křečové žíly či jinak také varixy.

Křečové žíly jsou vakovitě či cylindricky rozšířené povrchové žíly a vznikají v důsledku žilní nedostatečnosti. K té dochází ve chvíli, kdy cévní stěna není dostatečně silná a pevná a krev nedokáže plynule proudit směrem k srdci. Tlak krve v žilách působí na rozšíření cévní stěny a způsobuje nedostatečnou funkci chlopní, čímž dochází k hromadění krve v žilách dolních končetin.

Rizikovými faktory pro jejich vznik jsou věk (40+), dědičnost, ženské pohlaví (zejména v důsledku hormonálních změn v těhotenství), tělesná výška, typ zaměstnání, sedavý způsob života, obezita a vliv tepla.

Jak potížím předcházet?

Na vzniku křečových žil se podílí jak genetika, tak samozřejmě i celkový životní styl. Na co si dávat pozor a na co se zaměřit, pokud chcete potížím předcházet? 

 • Najděte si vhodnou pohybovou aktivitu a pravidelně se hýbejte (vhodné je např. plavání, chůze, jízda na kole, jogging).
 • Pokud během dne hodně sedíte, nezapomeňte se průběžně protahovat
 • Když odpočíváte, dejte si nohy do úrovně srdce (pozor by si měli dát kardiaci s těžkou srdeční insuficiencí!). 
 • Při spaní mírně zvyšte polohu nohou (o 15cm v úhlu 10°). 
 • Vyhýbejte se překřížení nohou při sezení, protože tím zabraňujete průtoku krve.
 • Volte pohodlné a neškrtící oblečení (pozor na ponožky). 
 • Opatrně s obezitou, neboť zejména vyšší množství tuku v tříslech zhoršuje zpětný žilní návrat. 
 • Dopřejte svým nohám chladivou lázeň, případně je sprchujte střídavě teplou a studenou vodou, čímž opět podpoříte jejich prokrvení. 
 • Vyhýbejte se vysoký teplotám.
 • Při dlouhodobém sezení či stání (v práci či při cestování) sáhněte po kompresních punčochách.
 • Volte pohodlnou obuv bez vysokých podpatků.
 • Zajistěte si pestrou stravu bohatou na vitaminy a minerály, pokud nemáte tu možnost, zvolte některý doplněk stravy.

Vitaminy a minerály bez kterých se tělo neobejde

Pro správnou funkci těla je důležitý vitamin C a E. Vitamin C podporuje normální tvorbu kolagenu, který je součástí cévní stěny a zajišťuje její pružnost. Vitamin E přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem.

Z minerálů je pak potřeba zmínit hořčík a zinek. Hořčík proto, že podporuje činnost nervové a svalové soustavy, a zinek pro podporu funkce imunitního systému a antioxidační ochrany buněk.

Co když se už potíže objeví?

Pokud již pozorujete některé projevy křečových žil, je ideální zkonzultovat Vás stav s odborníkem. Součástí léčby jsou vždy režimová opatření, kompresivní terapie a farmakoterapie určená lékařem.

Úlevu mohou poskytnout lokální gely, masti a balzámy s chladivým účinkem a obsahem výtažku z kaštanu koňského, konopí, arniky a dalších bylin (např. Venocin® Plus žíly a cévy nebo Konopíčko chladivé) či léčivé přípravky s obsahem heparinu (např. Lioton, Heparoid).

 V lékárně jsou k dispozici také systémové přípravky s obsahem látek označovaných jako venofarmaka. Venofarmaka podporují žilní návrat krve, snižují propustnost cév, mají projektivní účinek na cévy a některá také působí protizánětlivě. Ideálně lze doporučit kombinaci lokálního přípravku se systémově působícím venofarmakem ve formě tablety. Tyto doplňky stravy či léčiva lze užívat i dlouhodobě. Zpravidla obsahují látky přírodního nebo semipřírodního původu ze skupiny flavonoidů. Patří sem látky jako je diosmin, hesperidin, rutosid, troxerutin nebo také výtažek z kaštanu aescin (např. Premium Diosmin® nebo Devenal).

Související články

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.