Bolest zubů tobolky
Věděli jste, že...
Zubní kaz bývá jedním z nejběžnějších onemocnění člověka. Jeho příčinou je nedostatečná dentální hygiena a také nevhodná skladba stravy. Na jeho vzniku se podílejí některé typy bakterií, které žijí v ústní dutině, a přeměňují cukry z potravy na organické kyselé látky, které narušují zubní sklovinu. Vzniklý kaz se pak může projevovat lehčími symptomy jako je místní citlivost nebo zabarvení, až po bolest a hnisavý zánět zubního kořene.
TOP produkt
Šampioni kategorie
Acylpyrin 500 mg 10 tablet
Paralen 500 mg 24 tablet
Valetol 24 tablet
Brufen 400 mg 100 potahovaných tablet
Panadol Extra Rapide 500 mg/65 mg, šumivé tablety na bolest a snížení horečky 12 tablet
Bolest zubů tobolky
Bolest zubů dokáže velmi potrápit. Existuje řada příčin jejího původu, k těm častějším se řadí zubní kaz, zánět dásní či parodontitida, ale může souviset i s dalšími onemocněními.
Jak předcházet bolesti zubu?
Základem je správná ústní hygiena - tedy:
- správná technika čištění zubů
- volba vhodného zubního kartáčku (spíše měkčí)
- používání mezizubních kartáčků, příp. i jednosvazkového kartáčku
- čištění zubů dvakrát denně
Co na bolest zubů?
Pokud už se potíže objeví, je vhodné bolavou oblast řádně vyčistit s použitím zubní pasty a ideálně vykloktat dutinu ústní kloktadlem či ústní vodou, např. s obsahem chlorhexidinu či bezydamidu (Tantum Verde, Parodontax, Corsodyl). Použít se dají také cucavé pastilky, které působí antisepticky (Tantum verde, Septabene). Dobře poslouží také vykloktání nálevem z řepíku, heřmánku či šalvěje.
Pokud bolest přetrvává, krátkodobě je možné užít analgetika – Ibalgin, Brufen, Nurofen, Nalgesin, Panadol, Paralen, Aspirin a další.
U výběru vhodného léku na bolest zubů je důležité brát ohled na zdravotní stav a užívání jiných léků. Před použitím si vždy přečtěte příbalový leták.
Vždy co nejdříve kontaktujeme svého zubního lékaře, aby jasně určil diagnózu a nedošlo k zanedbání stavu a např. rozšíření infekce.
Bolest zubů u dětí
Bolest zubů u kojenců a malých dětí bývá obvykle spojena s prořezáváním zoubků. K dispozici jsou lokální gely na zoubky (Calgel, Dologel) se znecitlivující a antiseptickou složkou či esenciální oleje, které lze kombinovat s homeopatiky (např. Camilia).
V případě, že tyto přípravky nejsou dostatečně efektivní a prořezávání je velmi bolestivé lze podat sirup či čípky s paracetamolem či ibuprofenem (Panadol, Paralen, Nurofen).
Jak urychlit hojení po vytržení zubu?
Opět je důležité dbát na kvalitní ústní hygienu. 24h po vytržení zubu oblast kolem vytrženého zubu neprokloktáváme a nevyplachujeme a snažíme se ji mechanicky nedráždit např. tvrdým chlebem, aby nedošlo k narušení ochranné zátky a opětovnému krvácení.
Lokálně lze podpořit hojení nálevem z šalvěje, řepíku či heřmánku či doplněním selenu a zinku ve stravě či doplňcích stravy.