Nadýmání u miminek rektální
Nadýmání u miminek rektální
Maminky často přicházejí s dotazem, jaké kapky na „prdíky“ jsou pro jejich miminko vhodné a které skutečně zaberou…
„Prdíky“ a co je způsobuje?
Nadýmání u dětí a bolest bříška zejména u kojenců může mít více příčin. Tyto potíže mohou souviset s nevyzrálostí trávicího traktu, spolykáním nadměrného množství vzduchu při kojení a s tím spojeným nedostatečným „odříhnutím“ miminka či se může jednat o reakci na nějakou potravinu.
Co na nadýmání u miminek?
U velmi malých dětí je při opakovaných potíží možné zkonzultovat techniku kojení s laktační poradkyní. Dále je vhodné dbát na dostatečné odříhnutí miminka, lze využívat i různé techniky „handlingu“ pro odříhnutí (např. „na tygříka“) či uvolnění plynů.
K tradičním radám pak patří např. tyto - kojící maminka může popíjet fenyklový čaj, miminku lze připravit odvar z kmínu. Vhodná je také masáž bříška např. s využitím uvolňujících olejíčků či krémů (Weleda olej na masáž bříška, Pupík emulgel).
Pokud uvedené rady nezabírají, je možné vyzkoušet přípravky s obsahem simetikonu či dimetikonu (např. Espumisan), tedy látek, které pomáhají narušit povrch bublinek plynu v trávicím traktu a jeho eliminaci. Tyto látky se v těle nevstřebávají a odchází z těla nezměněny.
V neposlední řadě je potřeba říci, že hlasitý srdceryvný pláč při bolavém bříšku mnohdy „rozhodí“ leckterou maminku. Ideální je však zachovat klid a nezapomínat, že děti vnímají tón hlasu a náš dotek. I to může pomoci miminku rychleji se uvolnit, usnout a dopřát i rodičům pár hodin cenného spánku.
Pro podporu normální střevní mikroflóry u miminek vyzkoušejte přípravky s obsahem probiotik.