Alergická rýma tablety

Nejčastější dotazy a odpovědi k pylové alergii
Alergie je definována jako přehnaná a nadměrná reakce organismu na látky běžně se vyskytující v našem prostředí. Jedná se o onemocnění, u kterého opakovaná expozice jinak neškodných látek (v případě nemocných označovaných jako alergeny) navozuje v tkáních různých orgánů zánětlivé změny, které následně vedou k poruchám funkce a případně i k poruchám struktury tkáně. Světová zdravotnická organizace řadí alergie na 4. místo v pořadí výskytu chronických onemocnění na světě.
Kýchání, vodnatá rýma, ucpaný nos, svědění a slzení očí. Pokud jsou Vám tyto příznaky povědomé, tak Vás pravděpodobně trápí pylová alergie.
Při alergii závažnější a obtěžující je vhodné navštívit lékaře. Správný druh alergie vám diagnostikuje alergolog. Dle vaší anamnézy a příznaků provede testy na rozpoznání specifického alergenu. Nejčastějším nástrojem je tzv. ,,prick test“ na kůži. Obvykle se provádí na vnitřní straně předloktí. Spočívá v aplikaci kapek jednotlivých alergenů na kůži a následné odezvě organismu. K přesnějšímu stanovení diagnózy lze následně udělat krevní testy na přítomnost IgE protilátek a ECP proteinu, které jsou důkazem alergických sklonů organismu.
Alergická rýma dominuje mezi prvními v projevech pylové alergie.
Je to zánětlivé onemocnění nosní sliznice, které provází tyto příznaky:
- svědivé dráždění nosní sliznice
- kýchání
- vodnatou hypersekreci
- ucpání nosu
Alergická rýma je zpravidla doprovázena i postižením oční spojivky, kterou provází tyto příznaky:
- oči mohou svědit a být zarudlé
- často se vyskytuje pálení
- časté je i nadměrné slzení
- oční víčka otékají
V současné době neexistuje léčba, která by Vás alergie zcela zbavila. Projevy alergie lze však značně zmírnit. Mezi základní principy patří eliminace alergenu, farmakologická léčba a alergenová imunoterapie (AIT).
Jako úlevová léčba se využívají tzv. antihistaminika. Mají velmi rychlý nástup účinku a jsou vhodná zejména k léčbě akutních stavů. Mechanismem účinku těchto léčiv je blokace receptoru pro histamin, který je významným mediátorem alergické reakce. Další možností léčby jsou látky s protizánětlivým účinkem (např. kortikosteroidy a antileukotrieny).
Mezi volně prodejnými léky na alergii si už v dnešní době můžete vybírat. K dispozici jsou perorální antihistaminika (ty, co se klasicky polykají) a lokální antihistaminika k aplikaci na kůži, případně sliznice a nosní spreje a kapky s tzv. sympatomimetickým účinkem. Dříve dostupné nosní spreje s kortikoidy (Flixonase, Beclomet Nasal Aqua 50) momentálně nahrazují přípravky na lékařský předpis, které obsahují stejné účinné látky.
Pylová alergie se u dětí objevuje většinou mezi 3. až 7. rokem, vrcholí zejména v průběhu dospívání. Prvním projevem je atopický ekzém. Následně se přidává alergická rýma a může se objevit také astma. S prvním výskytem těchto obtíží se obraťte nejlépe na lékaře pro stanovení přesné diagnózy.