Blog

Jak se poprat se zánětem močových cest?

Změna počasí nás může zaskočit v každém ročním období. Nečekaně se ochladí, my nejsme dostatečně vybaveni a následky v podobě nepříjemných močových zánětů na sebe nenechají dlouho čekat. Jak těmto potížím předcházet a co dělat, pokud se objeví?

Příčina a projevy zánětů močových cest

Příčinnou zánětů močových cest bývá pomnožení a rozšíření bakterií z močové trubice do vyšších částí močového traktu (prochladnutí, špatná hygiena, nechráněný styk, močový katedr atd.).
Infekce může být bez příznaků, kdy ji diagnostikuje lékař po opakovaném odběru moči při kontrole. Může být ale také spojena s pálením a bolestí při močení, opakovaným nucením na močení, teplotou a krví v moči.

Jak zánětům předcházet?

1.     Předcházejte prochladnutí, vybavte se dostatečným oblečením, pomoci může i ledvinový pás
2.     Dbejte na adekvátní příjem neslazených tekutin
3.     Myslete na to, co jíte – vhodné jsou např. zakysané či fermentované potraviny, vyhýbejte se jednoduchým cukrům
4.     Dbejte na zásady bezpečného sexuálního styku
5.     V případě potřeby nezadržujte mikci
6.     Důležitý je správný způsob očisty po vykonání potřeby (u žen od vaginy ke konečníku)
7.     Zredukujte stres ve svém okolí – sportujte, meditujte, běžte se projít či využijte jinou formu relaxace
8.     Jste-li těhotná žena, myslete na pravidelné návštěvy u gynekologa, kde pravidelně kontrolují moč
9.     Léčíte-li se s diabetem, dbejte na racionální stravu, pravidelné kontroly a dodržování léčby

V případě, že na záněty močových cest trpíte, lze dlouhodoběji podávat přípravky s obsahem D-manózy, kanadských brusinek, probiotik či bakteriálních lyzátů.
D-manóza je cukr, který není metabolizován, přechází do moči, váže se na baterie a tím snižuje jejich schopnost přichycení v močovém traktu. Schopnost snižovat adhezi bakterií ke stěnám močových cest se předpokládá také u klikvy velkoplodé tedy tzv. kanadských či severoamerických brusinek.
Volně prodejné jsou doplňky stravy, které tyto složky obsahují (např. Blokurima 30, Blokurima URO+, Uroval manosa + enzymy, Naturevia Mega Brusinky).
 
Vhodné může být také dlouhodobé doplňování probiotik, neboť jejich působením dochází ke snížení pH moči a pravděpodobně mají imunomodulační vliv.
Doplňky stravy obvykle obsahují kmeny Lactobacillus a Bifidobacterium, ale také další (Gyntima, Gynimun, GS Superky, Biopron 9 Premium, atd.).

Co dělat v případě, že máte na zánět močových cest podezření?

1.     Základem je pitný režim - pijte pravidelně a dostatečně. Vhodná je čistá voda v kombinaci s  registrovanými léčivými čaji na močové cesty (Leros Species Urologicae Planta, Megafyt Urologická čajová směs)
2.     Dbejte na hygienu
3.     Odpočívejte, buďte v teple, myslete na ponožky a zejména zajistěte teplo v oblasti ledvin (např. ledvinový pás či deka)
4.     Podpořit močové cesty v této akutní fázi můžete doplněním již zmíněných látek často ve vyšších koncentracích u doplňků stravy k tomu určených (Uroval Manosa akut, Urinal Akut, Profemina Brusinky & Manosa Akut).
5.     U opakovaných infekcí jsou dostupné také léčivé přípravky s obsahem enzymů, které zánětlivé procesy tlumí a působí imunomodulačně (Wobenzym, Phlogenzym)

Pokud máte podezření na infekci močových cest, ale nejste si jistí, v domácích podmínkách lze použít rychlý test, který může infekci odhalit (Veroval Zánět močových cest test).
Přetrvávají-li potíže déle než 5 dní či se zhoršují a pozorujete např. obtěžující bolesti při močení, krev v moči, zimnici a zvýšenou teplotu vždy kontaktujte svého lékaře.

Související produkty

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.