Blog

Vaginální mykózy: Příčiny, prevence a léčba

Vaginální mikroflóra se vyvíjí a mění s věkem, vlivem hormonů a v souvislosti se zdravím ženy.

Dojde-li k narušení poševního prostředí zvýšením místního pH, narušením stálé mikroflóry a potlačením bakterií rodu Lactobacillus a nárůstem patogenních bakterií či jiných patogenních původců (např. kvasinky), může dojít ke vzniku infekce.

Jak poznám, že může jít o vaginální mykózu?

Bakteriální infekce se obvykle projevuje výtokem, svěděním až pálením, bolestí při styku či v oblasti pánve, může se také objevit špinění. Kandidová či kvasinková infekce je typická silným svěděním a pálením pochvy a zevního genitálu a bělavý výtok připomínající hrudky tvarohu a pocitem dyskomfortu až bolesti v oblasti podbřišku.

Jak předcházet infekci?

 1. Dbejte na pravidelnou hygienu v oblasti rodidel. Můžete zařadit i vhodný intimní gel, ale všeho s mírou, neboť extrémní hygiena intimním partiím také nesvědčí.
 2. Vyhýbejte se parfémovaným sprchovým gelům, které mohou ovlivnit pH v intimních oblastech.
 3. Po stolici otírejte konečník toaletní papírem směrem od pochvy.
 4. Používejte pohodlné a bavlněné spodní prádlo, které měňte každý den.
 5. Spodní prádlo perte odděleně od ostatního prádla na vyšší stupeň (bavlna obvykle na 60°) a žehlete.
 6. Před stykem je vhodné, aby se žena i partner omyli.
 7. Pokud střídáte partnery, používejte kondom, chráníte tím sebe nejen před mykózou, ale i rizikem přenosu jiných onemocnění.
 8. Po styku nezadržujte močení a osprchujte se, můžete předejít vzniku infekce.
 9. Vyhýbejte se parfémovaným hygienickým potřebám a zejména v době menstruace nezapomínejte na jejich včasnou výměnu.
 10. Užíváte-li antibiotika, je vhodné doplnit probiotika s obsahem laktobacilů pro podporu vaginální mikroflóry (např. Gynocaps).
 11. Před koupáním ve veřejném bazénu či přírodním koupališti je vhodné zavést tampón do vody či tampon s probiotiky a to zejména pokud se Vám infekce vrací.
 12. Trpíte-li opakovaně infekcemi vyvolanými kvasinkou, vyhýbejte se nadměrné konzumaci cukrů, které mohou podpořit jejich růst.
 13. Léčíte-li se dlouhodobě s nemocí, která může být vyvolávající příčinou mykózy (např. Diabetes mellitus), dodržujte léčebný plán nastavený vaším lékařem.

Co dělat pokud máte infekci?

Perte spodní prádlo odděleně od ostatního prádla na vyšší stupeň a vyžehlete. V období infekce zvyšte hygienu v intimních partiích nejlépe s použitím vhodného intimní gelu.
Při pocitech dyskomfortu bez výtoku může pomoci vaginální výplach s antiseptikem, vaginální probiotika či vaginální gely pro podporu přirozené mikroflóry a obnovu normálního pH pochvy.
V případě, že již pozorujete např. bělavý tvarohovitý výtok, svědění a např. bolest při styku, je vhodné co nejrychleji aplikovat vhodné antimykotikum. Velmi efektivní je kombinace léčby vnější i vnitřní části rodidel, tedy např. zavedení vaginální tablety a současně vnější aplikace krému, aplikace antimykotického krému zevně i vnitřně.

Pokud tato léčba do 5 dní nepomáhá a projevy infekce neustupují, zkontaktujte lékaře. Stejně tak učiňte, pokud se záněty opakovaně vrací.

Vaginální kandidózy se někdy mohou opakovaně vracet, podpořit léčbu a prevenci lze dlouhodobým podáním probiotik, enzymů či bakteriálních nebo kvasinkových lyzátů.

Jak na vaginální infekce v těhotenství?

V těhotenství vlivem hormonálních změn dochází ke změně pH v pochvě a těhotné ženy tak mohou být náchylnější ke kvasinkové infekci. Jde o poměrně častý a řešitelný problém, neboť běžně dostupná lokální antimykotika jsou relativně bezpečná. O vhodnosti užívání i s ohledem na aktuální fázi vašeho těhotenství se vždy poraďte s lékařem či lékárníkem.

 

Související produkty

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.