Vaginální mikrobiom a probiotika – jak na správnou intimní hygienu?
Jaká vaginální probiotika chrání ženu?
Vaginální mikrobiom je charakterizován relativně nízkou rozmanitostí. Nejzastoupenějšími bakteriemi vaginálního mikrobiomu jsou laktobacily, které udržují správné (mírně kyselé) pH v intimní oblasti a tím pádem zdravé ochranné prostředí pohlavního ústrojí (fyziologické pH v pochvě se pohybuje v hodnotách 3,8 – 4,5). Ze zástupců laktobacilů to jsou mj. Lactobacilus crispatus, jensenii a gasseri. Kyselé pH zajišťuje především kyselina mléčná, která je laktobacily produkována. Mezi tyto laktobacily náleží také druhy bakterií, které současně tvoří součást přirozené mikroflóry úst a gastrointestinálního traktu. Nejčastěji izolovaným druhem je Lactobacillus acidophillus. Laktobacily vaginálního mikrobiomu také produkují peroxid vodíku, který tak jako přípravek na kůži chrání vaginální sliznici před usídlením patogenních mikroorganismů.
Co hrozí při porušení mikrobiomu vaginálních cest?
Pokud dojde ke snížení množství laktobacilů a k porušení mikrobiologické rovnováhy v této oblasti (tzv. dysbióza, dysmikrobie), velmi často následně dochází ke komplikacím, ke kterým se řadí známá vaginální mykóza (kandidóza) a také bakteriální vaginóza. Některé zánětlivé reakce jsou počátkem rozvoje pre-maligní léze děložního čípku. Různé patogenní mikroorganismy dokáží vyvolat různé vaginální infekce, také např.:
- Herpes simplex virus 2, Herpes genitalis (genitální herpes)
- Trichomonas vaginalis (vaginální trichomoniáza)
- Neisseria gonorrhoae (kapavka)
- Chlamydia trachomatis (chlamydiové infekce)
- Cervitida (zánět děložního hrdla)
- Endometrióza (buňky děložní sliznice jsou mimo děložní dutinu)
- Salpingitida (zánět vejcovodů, což může snižovat plodnost)
- a různé navázané urogenitální infekce (společně s močovými cestami).
Narušením rovnováhy mikrobiomu vaginálních cest se dále zvyšuje riziko předčasného porodu, samovolného potratu, zánětu plodových obalů (Chorioamnionitida), infekce postpartum atd. Studie mj. potvrdily, že se těhotné ženy v II. a III. trimestru mohou chránit užíváním kmene Lactobacilus rhamnosus GG, což vede k udržení vaginální mikrobioty bez patogenních mikroorganismů za současného udržení nízkého (kyselého) vaginálního pH.
Věděli jste, že...
Bakterie mléčného kvašení byly pojmenovány po německým gynekologovi Albertu Sigmundovi Gustavu Döderleinovi († 1941 Mnichov), které poprvé popsal v roce 1892 ve své knize The Vaginal Secretion and its Significance for Puerperal Fever. Zavedl též z aseptických důvodů gumové rukavice do porodnictví a gynekologie. Je považován za průkopníka radioterapie rakoviny děložního čípku.
Co ovlivňuje vaginální mikrobiom?
Zvýšená produkce estrogenu v různých fázích života ženy (menstruační cyklus, těhotenství, menopauza atd.) způsobuje také zvýšenou hladinu glykogenu – to má za následek zvýšený výskyt laktobacilů. Vaginální mikrobiom, kromě zmnožené vaginální sekrece, dále ovlivňuje:
-
genetika
-
etnický původ
-
celková osobní hygiena a návazně intimní hygiena
-
sexuální aktivita a specifické sexuální metody
-
životní styl (psychosomatika, spánkový režim, psychické rozpoložení)
-
strava (např. příjem glukózy zvyšuje riziko infekce, vláknina riziko snižuje)
-
celkový zdravotní stav (stav imunity)
-
stav střevního mikrobiomu a střev
-
různé další hormony ženského těla
-
léky a mj. užívání hormonální antikoncepce
Věděli jste, že...
Jelikož produkce estrogenu u ženy typicky převažuje ve folikulární a ovulační fázi, vyplývá nám z toho jedno zajímavé zjištění: Obecně bývá žena ve folikulární a ovulační fázi lépe chráněna před vaginálními dysbalancemi a naopak v luteální a menstruační fázi může pociťovat zvýšenou citlivost k nerovnováze, imunitnímu oslabení a tím i k vaginálním potížím.
Co škodí vaginálnímu mikrobiomu?
Je všeobecně známo, že z léků nejvíce poškozuje mikrobiom celého těla užívaní antibiotik, proto se k léčbě ATB doporučuje užívat současně také probiotika (vnitřně a to s minimálním 2 hodinovým rozestupem od podané dávky léčiva a ideálně i vaginálně – vkládat na noc probiotické přípravky do pochvy).
Co dále negativně ovlivňuje vaginální mikrobiom:
- nevhodné mycí přípravky na intimní hygienu (mj. s dráždivou parfemací)
- nevhodné menstruační pomůcky a jejich nedostatečná výměna a hygiena
- nevhodné neprodyšné spodní prádlo (bezpečnější je bavlna než syntetická vlákna)
- hormonální antikoncepce (kombinovaná, s nízkým obsahem estrogenů)
- časté a silné antibakteriální výplachy urogenitálních cest
- nechráněný styk (bez kondomu) a jinak rizikový pohlavní styk (kombinace vaginálního styku s análním, mj. aplikace lokálně působících spermicidů)
- alkohol, kouření, stres a nedostatek spánku (oslabená imunita)
- nadměrné množství sladkostí - cukru a bílé mouky v jídelníčku
- systémová onemocnění, zejména diabetes, také mentální anorexie a řada dalších
Proč je důležitá správná intimní hygiena?
Pokud chcete zachovat optimální vaginální mikrobiom, který vás bude chránit, určitě používejte vhodné šetrné mycí gely či pěny pro intimní oblasti. Tyto intimní mycí přípravky zachovávají kyselé pH, často obsahují kyselinu mléčnou či prebiotické a probiotické složky. Nepoužívejte parfémovaná mýdla a také sexuální pomůcky s parfemací či baktericidní složkou. Základem správné intimní hygieny je dostatek teplé vody a tedy vhodný přípravek, který se používá nejen v době menstruace. Nebezpečím je vždy nesprávná hygiena konečníku jakožto potenciálního rezervoáru bakterií a kvasinek, které mohou vaginální infekce vyvolat. Doporučováno je proto sprchování a okamžitý odtok špinavé vody než koupání a lázně ve vaně. Nevhodný přípravek aplikovaný na intimní místa může také vyvolat alergické kožní projevy. Stejně důležitý je výběr přípravku na holení.
Nadměrná hygiena spíše narušuje přirozené prostředí pochvy a zevních rodidel. Běžná mýdla s vysokým, tedy zásaditým pH, fungují jako detergenty tukových nečistot, kdy dochází k jejich rozpouštění na povrchové vrstvě kůže a snížení hydratace pokožky – kůže tím paradoxně ztrácí svou přirozenou elasticitu a především obranyschopnost.
Doporučení, jak pečovat o intimní oblasti a citlivou pokožku
Na co všechno by měla žena myslet, aby si zachovala intimní pohodu? Jak často by měla žena používat mycí gel? Jak by se měla oblékat? Jaké by měla používat jednorázové hygienické potřeby? A jak je to s partnerskou intimitou?
- pravidelně o sebe pečujte
- preferujte sprchování před koupáním a to s frekvencí 1x denně (není vhodné častější sprchování)
- nezanedbávejte hygienu před a po pohlavním styku (po sexu se odeberte co nejdříve vymočit, protože tato zdánlivá maličkost patří k prevenci návazných močových infekcí)
- houbičky netřeba, stačí vaše citlivá ruka
- vyhněte se běžným mýdlům a sprchovým gelům
- vyvarujte se používání klasických deodorantů a parfémů v intimní oblasti
- nepoužívejte peeling
- nepoužívejte klasické dětské vlhčené ubrousky
- podle svých možností a návyků volte bavlněné nebo hedvábné spodní prádlo (nenoste tanga)
- vhodnější je spát bez spodního prádla a při potížích ho můžete vynechávat i během běžného nošení přes den
- při praní spodního prádla nepoužívejte aviváž
- spodní prádlo raději žehlete
- volte šetrnou hydratační kosmetiku a přípravky, krémy, oleje na intimní partie, které vás určitě nebudou dráždit (mycí přípravky po použití důkladně opláchněte vodou, v případě podráždění přestaňte přípravek používat)
- často měňte hygienické tampóny, menstruační vložky, menstruační kalíšky, menstruační kalhotky či inkontinenční vložky
- neprodyšné slipové vložky (intimky) nepoužívejte každý den
- depilační techniky volte šetrné a sledujte reakce svého těla
- obejděte se bez barevného toaletního papíru
- po koupání se vždy převlékněte, protože zvýšená přetrvávající vlhkost a zapařování (mj. mokré plavky) je vždy rizikem
- utírejte se zepředu dozadu
- pozor na styl oblékání - nepoužívejte příliš přilnavé oblečení (těsné džíny, cyklistické kalhoty)
- pozor na nadměrné pocení (mj. příliš tepla pod peřinou během letních měsíců)
- volbou jsou i menstruační vložky s laktobacilovou probiotickou kulturou
- zajímejte se o intimní zdraví vašeho sexuální partnera
- preventivně vynechte pohlavní styk v době menstruace
Citlivost a alergie – jsou bazén a koupaliště rizikové?
Citlivější ženy už o sobě vědí, které aktivity pro ně představují riziko. Vždy je volbou, zda riskovat, či nikoliv. pH rovnováha je křehká a lehce může dojít k intimnímu diskomfortu. Při návštěvě bazénu či veřejného koupaliště si může žena preventivně zavést tampón a po vykoupání ho opět vyjmout a to bez ohledu na to, zda menstruuje. Tampón bariérově minimalizuje průnik vody s mikroorganismy do pochvy. Ideální pro tento způsob ochrany jsou Senta Protect dámské ochranné tampóny s napuštěným vazelínovým olejem, který zabrání průniku znečištěné či chemicky ošetřené vody.
- Pozor na koupání ve vodě s chemikáliemi, které narušují přirozené poševní prostředí – bazény s chlorovanou vodou.
- Pozor na koupání v neznámé vodě, která může být kontaminovaná patogenními bakteriemi (rybníky), proto se koupejte jen tam, kde je kvalita vody kontrolována.
- Pozor na úroveň hygieny a správný postup během saunování.
Ochrana pomocí vaginálních probiotik, prebiotik a postbiotik
Vaginálními prebiotiky se rozumí substráty, kterými se živí hostitelské mikroorganismy přinášející zdravotní prospěch, řadíme mezi ně např. glykogen či sacharózu.
Vaginálními probiotiky nazýváme prospěšné hostitelské mikroorganismy, mezi které patří různé kmeny laktobacilů.
Vaginální postbiotika jsou bioaktivní složky, vytváří je bakterie, které působí na náš organismus příznivě - hlavním vaginálním postbiotikem je kyselina mléčná, která udržuje žádoucí kyselé pH a tím zdravé prostředí v pochvě.
Vaginální probiotika jako doplňky stravy pro každou ženu
Výhodou vaginálních probiotik je to, že se mohou užívat také v těhotenství a kojícími ženami. Pouze u prvního trimestru se užití doporučuje konzultovat s lékařem. V nabídce jsou kromě probiotik užívaných vnitřně také lokální vaginální probiotika, které se zavádějí přímo do pochvy. Orální (polykací) probiotika jsou specifické pro oblast vaginálních cest nebo také současně posilují mikrobiom střev (tyto přípravky často obsahují v názvu slovo „duo“ či „trio“).
Gynimun Dual Protect je ideální kombinací vaginálních a střevních probiotik při užívání antibiotik.
Gynimun Trio Vagicare je navíc doplněn o bakteriální lyzáty (s typy bakterií, které často způsobující urogenitální infekce, principem je posílení imunity v urogenitálních cestách a předcházení zánětům).
Gynocaps oral je s obsahem jedinečného kmenu Lactobacillus rhamnosus Dörderlein.
Compliflora Femina je s obsahem 4 kmenů laktobacilů v síle 6 mld.
Candistop je s obsahem 7 probiotických kultur a s extraktem grapefruitu a česneku.
Advance Candix nabízí kombinaci laktobacilu s kyselinou kaprylovou.
Fermalac oral obsahuje pestrý výběr vaginálních probiotik s prokázanou vaginální kolonizací, užívá se 15 kapslí měsíčně.
Gyntima fytoprobiotics je s obsahem 2 kmenů laktobacilů a extraktem z pomerančovníku hořkého.
Probiotika, prebiotika a postbiotika ve vaginálních přípravcích
Žena si k zavádění do pochvy může vybrat ze sortimentu vaginálních čípků, tobolek/kapslí/kuliček či vaginálních tablet:
Tyndaflor vaginální čípky je směsí tyndalizovaných probiotických kmenů, prebiotika a postbiotika, doplněnou o extrakt z měsíčku, jedná se zdravotnický prostředek na podpůrnou léčbu při vulvovaginitidě, včetně pozitivity na HPV (lidský papilomavirus).
Gynocaps vaginální tobolky jsou s obsahem Lactobacillus casei var. Rhamnosus Döderlein, ideální po ukončené ATB léčbě vaginálních zánětů.
Gynocaps S.R. vaginální tablety je se stejným kmenem laktobacilu, ale s řízeným uvolňováním, proto se zavádějí jen jednou za 4 dny.
Canesbalance vaginální kuličky obsahují prebiotikum glykogen a postbiotikum kyselinu mléčnou, které snižují výskyt patogenních bakterií.
Gynimun intim care vaginální kapsle obsahují dvojici kmenů Lactobacillus gasseri a rhamnosus.
Gyntima Probiotica vaginální čípky s kyselinou mléčnou a extraktem ze šalvěje se preventivně zavádí 2× týdně.
Vaginální krémy s kyselinou mléčnou
Vagisan Hydrokrém je zvlhčující krém s obsahem lipidů a velkého podílu vody, který je vhodný také při bolesti při pohlavním styku.
Hydrofemin gel s obsahem kyseliny hyaluronové, mléčné a askorbové je určen mj. k léčbě příznaků suché vaginy.
Jak správně vybrat mycí gel a pěnu na intimní hygienu?
Nejvhodnější mycí gely pro citlivou pokožku intimní oblasti jsou známých značek napojených na další lékárenský sortiment. Přípravky byly za delší čas, počítaný na roky, vyzkoušeny několika desítkami tisíc žen. Mezi dlouhodobé benefity pravidelného používání mycích gelů je bezpečnost a maximální snášenlivost, stabilita vaginálního mikrobiomu a samozřejmě také potěšení z intimní péče. Mycí emulze a gely obsahují prověřené přírodní složky, které jsou šetrné, ale zároveň účinné pro každodenní mytí citlivých partií. Kvalitní péče má automaticky také hydratační účinky, které jsou nezbytné v péči o citlivou intimní oblast, vysušování sliznice je vždy nežádoucí.
Kyselina mléčná - intimní mycí gely, mycí emulze a intimní pěny
Lactacyd Pharma Prebiotic Plus je určen pro posílení přirozené mikroflóry při náchylnosti k vaginálním infekcím.
Lactacyd Pharma Senzitivní je určený pro snadno podrážditelnou a citlivou sliznici, bez parfemace.
Lactacyd Pharma Zklidňující s extrakty z aloe vera a modré sedmikrásky zklidní citlivou či zanícenou sliznici.
Lactacyd Pharma s Antimykotickými vlastnostmi je s uklidňujícím extraktem z heřmánku pro zmírnění svědění a pálení při mykózách.
Lactacyd Pharma s Antibakteriálními vlastnostmi je s přírodními antibakteriálními složkami (mj. extrakt z tymiánu), které zabraňují množení škodlivých bakterií.
Lactacyd Pharma pro dlouhotrvající hydrataci 40+ s kyselinou hyaluronovou a panthenolem zmírňuje suchost a svědění a zajistí dlouhodobější hydrataci.
Lactacyd Girl s extraktem z broskví a aloe vera je určen pro dívky od 3 let.
Uriage Gyn-8 Zklidňující čisticí gel na intimní hygienu je unikátní působením specifického alkalického pH (pH 8) ve spojení s účinnou antibakteriální látkou (pirocton olamin).
Uriage Gyn-phy Osvěžující mycí gel na intimní hygienu je s výtažkem z protěže alpské a s estery glykolů s fyziologickým pH 5,5.
Beliema Expert Intim gel je s chlorhexidinem, panthenolem a alantoinem pro udržení pH v rovnováze.
Sebamed intimní mycí emulze pH 3,8 s panthenolem, bisabololem a aloe barbadensis je určen pro ženy ve věku 15—50 let.
Saloos Bio Intimia intimní mycí pěna s čistě přírodním složením je vhodná při mytí i na holení.
Ginexid gynekologická čisticí pěna je vhodná při podráždění a diskomfortu v intimní oblasti, přírodní složení (mj. heřmánek, vilín, tea tree oil a mentol) doplňují další antiseptické složky.
Gyntima Intimní mycí gel je s obsahem aloe vera a s výtažkem ze smrkových výhonků čerstvého jehličí.
Gyntima Dětský intimní mycí gel je určen pro dívky od 3 let k prevenci případných potíží a k návyku správné intimní hygieny.
Další intimní mycí pěny a gely
Canesten Intim gel s obsahem glycinu je určen na intimní hygienu pouze v průběhu vaginálních potíží.
Gynella Silver Foam s obsahem stříbrných iontů absorbovaných na oxid titaničitý se aplikuje 1 denně po dobu 1 týdne pro podporu léčby bakteriálních, plísňových a virových infekcí.
Saforelle s obsahem přírodního extraktu z lopuchu většího je ideální pro každodenní hygienu.
Saforelle Bébé je jemný čisticí gel už pro kojence jako prevence zarudnutí pokožky nejen intimních partií, lze použít také jako šampon.
Sebamed intimní mycí pěna pH 3,8 je pro ženy ve věku 15—50 let, obsahuje panthenol, bisabolol a aloe barbadensis.
Sebamed intimní mycí emulze pH 6,8 je určena pro hygienu žen po přechodu s extraktem z vilínu viržinského.
Gyntima Intimní pěna s extraktem z grepů, šalvěje a aloe vera udržuje fyziologické pH.
Neocide Mycí antimikrobiální gel s octenidinem a zeleným čajem s mírně kyselým pH je vhodný k mytí intimních partií.
Hemorogel mycí gel s dubovou kůrou, měsíčkem, extraktem ginkgo biloba, alantoinem a panthenolem pomáhá hojit sliznice včetně konečníku a hráze.
Výplachy pochvy – v čem je rozdíl?
Vaginální výplach s ohledem na intimní hygienu spadá do pokročilejší péče. Jaký je tedy rozdíl mezi mycími gely a výplachy pro intimní hygienu? Zdravá žena, která žádné potíže nepociťuje, nepotřebuje do zdravého přirozeného vaginálního prostředí nikterak zasahovat. Výplachy pochvy jsou určeny především po rizikových situacích, ve kterých se jinak zdravá žena může ocitnout, v té chvíli jsou výplachy součástí běžné ženské hygieny. Výplachy rychle uleví, obnovují přirozené prostředí a růst prospěšných laktobacilů a případně odplaví nežádoucí sekret s nečistotami.
Kdy použít vaginální výplach?
- při nadměrném výtoku z pochvy
- pro intimní hygienu na konci menstruace
- k výplachu a odstranění zbytků vaginálně podávaných léků
- preventivně po koupání (bazén, koupaliště), saunování, cyklovýletu apod.
- po nechráněném pohlavním styku
- po prostydnutí
Intimní výplachy jsou vhodné také jako doplňková péče před použitím přípravků s antibiotiky. Vaginální výplachy, které jsou registrované jako léky, přímo léčí kvasinkovou i bakteriální infekci a dokáží rychle ulevit od bolesti, pálení a výtoku. Také se používají profylakticky před i po operačním gynekologickém zákroku. Při vaginálním diskomfortu se výplach praktikuje 1x denně, pro prevenci se používají 1–2 výplachy týdně. Roztoky určené k výplachům se mohou stejně tak použít i k oplachům zvenčí, např. po porodu v šestinedělí na hygienu hojící se hráze (konzultujte s ošetřujícím gynekologem) a preventivně u žen starších 15 let.
Jak správně provést výplach na intimní hygienu?
Pokud si budete roztok připravovat přímo před aplikací, nejprve důkladně omyjte aplikační nádobu. Poté si připravte vaginální roztok dle instrukcí výrobce (rozpouštění prášku v daném objemu vody, zpravidla půl litru obyčejné pitné mírně teplé vody). Roztok nalijte do nádobky irigátoru a našroubujte nástavec. Ve vaně či sprše, ve vám pohodlné poloze, zasuňte nástavec do pochvy a stlačujte nádobku, dokud se celá nevyprázdní. Nádobku držte stlačenou ještě ve chvíli, kdy nástavec vytahujete ven. Dle vašich možností se pokuste udržet roztok v poševní dutině. Na závěr nástavec zase odšroubujte a spolu s aplikátorem omyjte teplou vodou. Jednorázové lahvičky po použití rovnou zlikvidujte. Po skončení výplachu se už nesprchujte, jen se jemně osušte.
Bezpečné výplachy pro intimní hygienu
Rosalgin prášek s obsahem benzydaminu v balení 6 a 10 sáčků je určen pro domácí přípravu výplachu, k jeho použití je potřeba opakovaně použitelný aplikátor (Rosalgin Irigátor).
Rosalgin Easy je předpřipravený výplach s jednorázovým aplikátorem v praktickém balení, obsahuje 5 lahviček.
Ginexid vaginální výplach s chlorhexidinem a kyselinou mléčnou obsahuje dále růžovou, heřmánkovou a vilínovou vodu a levandulovou esenci.
Tyndaflor vaginální výplach jsou jednorázové lahvičky s kyselinou mléčnou a směsí tyndalizovaných probiotických kmenů, s chlorhexidinem (antiseptikum) a bisabololem (složkou heřmánku).
Clogin výplach je s kyselinou mléčnou, hyaluronovou a boritou, s TTO a s výtažkem z aloe a heřmánku, aplikuje se z lahvičky s tenkým ohebným aplikátorem.
Odborníci radí: intimní hygiena bez chemie
Jak dál ochránit intimní zdraví ženy? V lékárenském sortimentu si můžete vybírat přípravky s přírodním složením, u kterých je prokázáno žádoucí příznivé působení na sliznice intimních partií. Již výše uvedené přípravky kompletuje doplňkový sortiment, který byste rovněž měli volit s ohledem na kvalitu a bezpečnost.
Intimní spreje a ubrousky s kyselinou mléčnou
Lactacyd Femina ubrousky – obohacené o alantoin.
Lactacyd Antibakteriální ubrousky – s výtažkem z tymiánu a alantoinem.
MoliCare Skin ubrousky – s extraktem z heřmánku a hypoalergenní parfemací, extra velké (200x300 mm) a měkké, ideální při úniku moči a stolice.
Intim Comfort Anti-intertrigo kapesníčky a sprej – s výtažkem z heřmánku zejména pro pokožku, která je zapařená a tím podrážděná.
Intimní tampóny s probiotiky:
Ellen Probiotické tampony Normal – s obsahem tří kmenů laktobacilů, alespoň 3 tampóny denně, podle možností ponechávejte během menstruace uvnitř pochvy nejméně 2 hodiny, ale ne déle než 8 hodin.
Intimní lubrikační gely obsahující kyselinu mléčnou:
Lactacyd Caring Glide lubrikační gel – na bázi vody, pro intenzivní zvlhčení, dermatologicky testováno.
Ty & Já Lubrikační gel neparfémovaný – na vodní bázi, neobsahuje parfémy, oleje ani barviva.
Intimní hygiena těhotných žen: bezpečnost a doporučení
V těhotenství je o to důležitější dodržovat intimní hygienu. Vhodné intimní mycí přípravky jsou šetrné k vaginálnímu mikrobiomu a tím prospěšně působí. Dokonce i když začne těhotná žena pociťovat začínající potíže způsobené narušením pH rovnováhy, mycí gely, emulze a pěny mohou nepříjemné příznaky zmírnit a pomoci vám navrátit stav sliznice do původního fyziologického stavu.
Po porodu je intimní oblast ženy podrážděná, mnohdy je potřeba cílená podpora hojení např. po zastřižení hráze, kterou porodník volí jako prevenci před natržením. V obou případech se právě citlivost sliznice po porodu velmi zvyšuje. Přípravek, který je pro vás vhodný, by měl vždy stvrdit váš ošetřující lékař. Kvalitní přípravky na intimní hygienu jsou vhodné pro těhotné a kojící ženy (není-li uvedeno jinak), ale vždy je lepší o tom gynekologa informovat. Některé přípravky mají použití ženami po porodu ještě vypíchnuto v benefitech, především s ohledem na hojení, které podporují. Pro těhotné ženy a ženy po porodu jsou vhodné mj. přípravky řady Lactacyd, Hemorogel mycí gel, Neocide Mycí antimikrobiální gel. Výplachy, resp. oplachy jsou rovněž např. v šestinedělí vhodné, ale opět platí doporučení konzultace s lékařem a jeho potvrzení. Doporučeným výplachem pro péči o intimní oblast těhotných žen i žen po porodu je např. Rosalgin.
Specifická péče o intimní oblast během menopauzy: tipy a produkty
Během menopauzy dochází nejprve ke kolísání a poté k postupnému až ve finále prudkému poklesu hladiny estrogenu v těle ženy. To má za následek zeslabení vaginální stěny, sliznice atrofuje, zvyšuje se její citlivost, suchost a křehkost. Současně dochází k minimální tvorbě kyseliny mléčné, tím ke zvýšení pH z původně kyselých hodnot na neutrální až mírně zásadité prostředí. Přirozená kyselá ochrana vaginálních cest mizí, čímž stoupá náchylnost k podráždění a svědění. K dalším možným potížím souvisejícím s menopauzou patří zátěž intimních partií skrz únik moči (inkontinence), snížení libida a známá osteoporóza (řídnutí kostí). Pro zralé ženy jsou také určeny přípravky řady MoliCare Skin, které se mj. právě na intimní hygienu zaměřují.
Lactacyd Pharma pro dlouhotrvající hydrataci 40+ – speciálně vyvinutá mycí emulze pro ženy s příznaky menopauzy nebo po menopauze, zmírňuje suchost a svědění v intimní oblasti.
Lactacyd Pharma Zklidňující – obsažené přírodní složky mají zklidňující a protizánětlivé účinky, které pomáhají zmírnit podráždění při zvyšující se náchylnosti navázané na suchost sliznice.
Sebamed intimní mycí emulze pH 6,8 – s vyšší hodnotou pH, které je vhodné pro přirozenou rovnováhu mikroflóry, jež se mění v důsledku hormonálních změn.
Gyntima Menopausa vaginální čípky – s obsahem výtažku ze sóji bohatého na izoflavony (fytoestrogeny), který pomáhá potlačovat nepříjemné projevy přechodu spojené s vysycháním vaginální sliznice.
Pro ženy po menopauze jsou rovněž určeny lubrikační gely na bázi vody i silikonu a také lubrikační oleje. Nemastné složení lubrikačních gelů (zdravotnických prostředků) lze také využívat pro každodenní péči pro zmírnění vaginální suchosti. Doporučujeme si vždy nastudovat návod na použití u zvoleného přípravku. Pro ženy po přechodu jsou určeny gely bez antikoncepčních účinků bez obsahu spermicidu.
Pro zmírnění suchosti vaginální sliznice jsou pro každodenní použití k dispozici přípravky, které pomáhají udržet vaginální sliznici zvlhčenou (Vagisan Hydrokrém, Hydrofemin gel, Cicatridina vaginální čípky).
Zdroje:
Úvod do problematiky lidského močového mikrobiomu - An introduction to the study of human urinary microbiome Jan Hrbáček1, Vítězslav Hanáček1, Pavel Čermák2, Daniel Morais3, Roman Zachoval
www.educomm.cz
Klíčové postavení lékáren v léčbě vaginálních infekcí - MUDr. Vladimír Dvořák ml., 29. 3. 2023
Léčba vaginální kvasinkové infekce a bakteriální vaginózy - MUDr. Vladimír Dvořák ml., 29. 3. 2023
Zdravé močové cesty – spokojenost každé ženy - MUDr. Lukáš Horčička
Mikrobiom v močových cestách: www.mikrobiom-cms.cz 15. 4. 2023
Lidský mikrobiom/ Lidská mikrobiota - Martin Krsek - Ústav ochrany a podpory zdraví Lékařské fakulta MU Brno
Evideno – kurz Intimní zdraví ženy – Vaginální mykóza
Angis Revue – Duben/květen 2023 – Intimní hygiena
CELOSTÁTNÍ KONFERENCE FARMACEUTICKÝCH ASISTENTŮ – 13. dubna 2024 – VAGINÁLNÍ INFEKCE – LÉČBA NA VOLNÉM PRODEJI – MUDr. Vladimír Dvořák ml.
Praktické lékárenství – Ročník 16 (2021) – Vaginální léčivé přípravky dostupné v ČR a základní principy jejich aplikace
https://www.lactacyd.cz
https://www.saforelle.cz
https://www.rosalgin.cz