Co stojí za vznikem migrény? Jak ji léčit?
Migréna je charakterizována jako silná jednostranná bolest hlavy. Začíná jako tupá bolest, která se postupně rozvíjí do pulzující. Ta může být strany střídající a vystřelovat do spánků, do zadní či přední části hlavy a okolí očí. Často je doprovázena nevolností a zvracením. Samotnému záchvatu může předcházet tzv. aura (kmitání, blikání v zorném poli).
Jak migréna vzniká?
Začátek migrény začíná nadměrným stažením cévního řečiště v oblasti zrakového centra. V druhé fázi nastupuje silná bolest, která je způsobena náhlým rozšířením cévního řečiště v okolí mimolebních tepen, zejména krkavice.
Spouštěče migrény
-
Stres a nedostatek spánku.
-
Změny počasí.
-
Cestování.
-
Konzumace určitých potravin: čokoláda, uzeniny, kvašené nápoje, tučné mléčné výrobky, ořechy, semínka, nakládané zelí, fermentované potraviny, sója, rajčata, cibule, aromatické koření, glutamát, kvasnice, kofein, destiláty, červené víno.
-
Vynechání jídla.
-
Hormonální vlivy, zejména výkyvy hladin estrogenů: těhotenství, hormonální antikoncepce, menstruace, klimakterium.
-
Silné pachy, zvuky a světelné vjemy.
-
Genetika.
-
Problémy se zuby.
-
Onemocnění mozku.
-
Nadměrné užívání léků na bolest.
Jak léčit migrénu?
Léčba bez porady s lékařem by měla být krátkodobá. Při akutní mírné až střední silné bolesti hlavy si vystačíte s volně prodejnými léky.
Základem léčby jsou přípravky s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu a také dalších analgeticky působících látek. Vybírat můžete tablety, kapsle i čípky. Pro rychlejší nástup účinku sáhněte po speciálních lékových formách, které jsou označeny ,,rapid“.
Na trhu se můžete setkat ještě s kombinovanými přípravky. Léčivé přípravky s kofeinem podporují účinek paracetamolu (např. Panadol Extra, Paralen Extra, Ibalgin Plus, Migralgin). Guaifenesin (např. Guajacuran, Ataralgin) slouží k uvolnění ztuhlých šíjových svalů a zmírnění psychického napětí. Při doprovázející nevolnosti lze užít mimo léky na bolest rovněž antiemetika a prokinetika. Pokud se Vám bolest hlavy vrací nebo souvisí se stresem, užívejte dlouhodobě hořčík, který přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání.
Objevte vše na bolest hlavy a migrénu za super ceny ...
Babské rady
Mezi velmi oblíbené byliny užívané při bolesti patří kopretina řimbaba, andělika, jinan dvoulaločný, devětsil, pupalka, levandule nebo kozlík lékařský.
Kdy navštívit lékaře?
-
Zažíváte náhle silnou bolest, kterou jste ještě nikdy nezažili?
-
Máte za sebou úraz hlavy nebo páteře?
-
Začaly se u Vás bolesti projevovat po 50. roku života?
-
Objevila se Vám bolest po námaze?
-
Je bolest doprovázena horečkou, nadměrnou spavostí, nevolností až zvracením?
-
Zhoršuje se bolest? Neustupuje ani po medikaci?
-
Trpíte vysokým krevním tlakem?
-
Omezuje bolest Váš život?
-
Máte neurologické onemocnění (obrna, epilepsie, poruchy řeči a rovnováhy)?
Líbí se Vám článek?
Chcete být informováni o dalších zajímavých tipech pro zdraví či souvisejících nabídkách?
Zadejte Váš e-mail a máte vystaráno