Léky na zácpu čaj porcovaný

Rostlinný léčivý přípravek určený ke krátkodobé léčbě funkční zácpy.
Lék k vnitřnímu užití.
49 Kč
45 Kč bez DPH
4.4
5x
Magistra Kasička
+ 5 b. 
do kasičky

Léky na zácpu čaj porcovaný

Zácpa neboli obstipace je popsána jako méně časté až obtížné vyprazdňování stolice. Optimální četnost je pro každého jiná, záleží to na způsobu stravování, pitném režimu a četnosti pohybové aktivity. Obecně ale platí, že méně než 3 stolice týdně by mohly znamenat, že máme zácpu.

Příčinou, kromě špatné životosprávy, může být užívání některých léčiv, překážka ve střevech nebo jejich menší pohyblivost (tzv. „líné střevo“). Často má zácpa také psychickou příčinu.

Projímadlo proti zácpě

Jako první přichází na řadu vhodná režimová opatření

  • úprava jídelníčku
  • zvýšený přísun vlákniny – ovoce, zelenina, celozrnné pečivo či psyllium. Psyllium je vláknina z obalu semen jitrocele indického, která působí spolu s dostatečným množstvím tekutin objemově – dojde ke zvětšení obsahu střev a poté k samotné defekaci.
  • dostatek tekutin
  • a v neposlední řadě pravidelný pohyb.

Nepomohou-li, můžeme se v lékárně poradit o použití vhodného projímadla (laxativa).

Osmotická projímadla

Vhodnější a šetrnější jsou tzv. ,,osmotická projímadla“. V naléhavých případech se dají použít i u dětí nebo těhotných a kojících. Působí přímo ve střevech, kde se nevstřebávají jako jiné léky, ale vážou na sebe vodu, kterou tak ve střevech zadrží. Dojde ke změkčení stolice a ke zvětšení objemu, což má za následek snadnější vyprázdnění. Patří mezi ně glycerinové čípky, sirup laktulóza, minerální vody (Šaratice, Zaječická hořká). Výhoda glycerinových čípků spočívá v jejich poměrně rychlém účinku (do 30 minut po zavedení).

Kontaktní projímadla

Pokud nám žádný z těchto přípravku nezabere, můžeme zvolit některé z tzv. ,,kontaktních projímadel“, která vyvolávají defekaci drážděním střevní stěny. Tyto přípravky jsou vhodné spíše k občasnému užívání. Často totiž dochází k jejich nadužívání a vzniku závislosti. Nejsou tedy lékem první volby a nedoporučují se užívat u chronické zácpy, u těhotných v 1. trimestru nebo dětí do 4 let. Patří mezi ně pikosulfát sodný (Guttalax, Laxygal), bisakodyl (Dulcolax, Bisacodyl-K, Fenolax), ale také přírodní projímadlo list senny, který je často obsažený v projímavých čajových směsích.