Autor článku:
PharmDr. Tereza Holbová

Onemocnění močových cest

Velmi častým a nepříjemným onemocněním dospělé populace je infekce močových cest (IMC).
Onemocnění močových cest

V převážné většině jsou postiženy ženy, které díky své anatomii urogenitálního traktu jsou k těmto infekcím náchylnější. Nejčastějším vyvolavatelem IMC je bakterie Escherichia coli (E. coli), která přirozeně kolonizuje trávicí trakt a do močových cest se za určitých okolností dostává vzestupnou cestou. Vznik IMC může být zapříčiněn anatomickými abnormalitami močových cest, oslabenou imunitou, užíváním imunosupresiv, chronickým onemocněním (diabetes), velkou roli hraje snížená hladina estrogenů (ženy v menopauze).

Náchylnější na vznik IMC jsou také těhotné ženy. Mezi typické příznaky IMC patří bolest, řezání a pálení při močení a častější močení. Nekomplikované infekce močového měchýře a močové trubice jsou léčeny antibiotiky ve zkráceném režimu užívání (po dobu tří, maximálně sedmi dnů). Problémem se stávají opakující se IMC, které pacienta stresují, navíc opakované podávání antibiotik přináší nežádoucí účinky v podobě narušení fyziologické střevní a vaginální mikroflóry a vyšší riziko vzniku odolných kmenů bakterií.

Jaké jsou tedy možnosti prevence vzniku IMC? Samozřejmostí je dostatečný a pravidelný přísun tekutin a vyvarování se prochlazení, příznivý efekt má pravidelné podávání brusinkové šťávy a brusinkového extraktu. Extrakt z plodů brusinky působí díky svému obsahu mnoha biologicky aktivních látek silně antioxidačně, antibakteriálně a antivirově a brání přilnutí bakterií k výstelce močových cest. Brusinkový extrakt se podává jak v rámci dlouhodobé prevence, tak i ve formě doplňkové léčby při antibiotické terapii.

Pozitivní vliv se předpokládá také při užívání probiotik ve formě kapslí, tablet a vaginálních čípků, která díky svému imunostimulačnímu účinku zvyšují obranyschopnost sliznic.

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.