Autor článku:
Mgr. Vlaďka Kouřilová

Jak se stravovat při atopickém ekzému?

Na rozvoji atopického ekzému se podílí velká řada faktorů od genetiky, imunity, různých poškození kůže přes vlivy vnějšího prostředí nebo různé infekce až po stravu.

A právě potraviny a s nimi spojené velmi časté potravinové alergie mohou mít s propuknutím onemocnění velmi úzkou souvislost. Pokud tedy chcete atopický ekzém zaléčit, krom klasické léčby a péče o pokožku, budou potřeba i další režimová a stravovací opatření. Čemu by se tedy měl atopik ve stravě vyhnout a co naopak do jídelníčku zařadit?  

Příčin, které se podílí na rozvoji toho chronického onemocnění, je opravdu velká škála. Velmi často jsou ale na vině právě potravinové alergie, které jsou nejčastější u malých dětí, kdy se ekzém vyskytuje jako projev alergie na kravskou bílkovinu, pšenici nebo na ořechy a semena. S přibývajícím věkem přímá souvislost s reakcemi na potraviny klesá, ale u části populace ekzém přetrvává i do dospělosti, kdy se na jeho vzniku mohou podílet další nebo zcela odlišné faktory. Ať už je ale příčina atopického ekzému jakákoli, vždy by s jeho léčbou měla souviset i úprava jídelníčku a zařazení vhodných potravin, které pomáhají hojení a regeneraci kůže, a dodávají tělu všechny potřebné vitamíny a minerály.

V případě, že se prokáže jakákoli potravinová alergie, je samozřejmě nezbytně nutné vyloučit všechny potraviny, které spouští alergickou reakci, a jejichž konzumací může docházet ke vzniku nebo zhoršení projevů na kůži. U některých potravin jako jsou některé druhy ovoce nebo zeleniny, případně třeba ořechy, pomáhá často tepelná úprava, ale nelze na to spoléhat, a ne vždy to je nejlepší řešení. Základem by měla být vyvážená a plnohodnotná strava s dostatkem bílkovin, kvalitních sacharidů, zdravých tuků a dostatkem vlákniny. Vyhýbat by se atopici měli především průmyslově zpracovaným potravinám, které jsou plné aditiv, barviv nebo konzervantů. Ty totiž mohou působit jako alergeny. Bohužel ale vzhledem k celkovému množství různých tipů konzervantů a přidaných látek v potravinách je velmi obtížné a téměř nemožné zjistit, jaká konkrétní látka vám způsobuje problémy. Vhodné je také omezit množství cukru, transmastných kyselin a nevhodných tuků, které jsou velmi často součástí různých cukrovinek, sladkostí nebo pekárenských výrobků. Vybírejte proto potraviny především čerstvé a minimálně zpracované, které jsou pro zajištění pestré stravy nejvhodnější.

Jakým potravinám se tedy vyhýbat?

Vzhledem k mechanismu účinku alergické reakce a funkci imunitního systému, je pro atopiky vhodné vyhýbat se potravinám, které vyvolávají produkci histaminu, což je látka, která se v těle uvolňuje při kontaktu s alergenem a výrazně zhoršuje svědění. Mezi tyto potraviny patří kysané nebo fermentované výrobky jako je uzené, kysané zelí, zrající nebo plísňové sýry, konzervované ryby. Nevhodné jsou také jahody, vaječný bílek, mořské plody, lilek, ale třeba i rajčata nebo některé ořechy. Rizikové jsou také některé druhy kyselejšího ovoce jako jsou citrusy, a pak samozřejmě kakao a čokoláda.

Jaké potraviny je potřeba do jídelníčku zařadit?

Co je naopak při léčbě atopického ekzému velmi důležité jsou potraviny bohaté na nenasycené mastné kyseliny, které najdeme v kvalitních rostlinných olejích, tučnějších rybách, ořeších nebo v avokádu. Velmi vhodným doplňkem je také pupalkový olej nebo olej ze světlice barvířské, které můžete přidávat do pokrmů nebo do salátů. Komu není příjemná chuť olejů, může zvolit jako vhodnou variantu jejich suplementaci v podobě kapslí. Pro správné hojení kůže je velmi důležitý také zinek, vitamín E a D. Bohatým zdrojem zinku jsou například dýňová semínka, ovesné vločky, luštěniny, chřest, špenát, ale třeba i řecký jogurt nebo hovězí maso. Potraviny bohaté na vitamín E jsou především semínka, ořechy a rostlinné oleje, ale najdete ho i v avokádu, špenátu, mrkvi, nebo rajčatech.

Na co se ještě zaměřit?

Onemocnění kůže a atopický ekzém může mít úzkou souvislost i se zdravím vaší střevní sliznice a imunitou, proto je vhodné zaměřit se i na celkovou detoxikaci a očistu organismu a podpořit funkci střev, ledvin i jater. K lepší funkci střev vám mohou pomoci vhodná probiotika a prebiotika, která zajistí správnou střevní mikrofloru a zdravý mikrobiom. Pro podporu činnosti jater a ledvin neuděláte rozhodně chybu, když sáhnete po bylinkových čajích, díky kterým si zároveň doplníte i pitný režim. Na celkovou harmonizaci imunitního systému pak velmi dobře funguje kombinace přírodních beta-glukanů s rakytníkem, selenem, zinkem a vitamínem C, kterou najdete například ve Forteglukanu.

Správná péče o atopickou pokožku je základ! 

O atopickou pokožku je samozřejmě potřeba pravidelně pečovat, neustále jí hydratovat a promazávat vhodnými přípravky, které podporují přirozenou obranyschopnost kůže a pomáhají obnovit vrchní vrstvu kůže, která je nejvíc oslabená. Nejvhodnější jsou zvláčňující emolienční mléka s obsahem urey jako je například Exciderm U Lipid Lotion, které působí proti svědění a zklidňuje podrážděnou pokožku. Obsahuje navíc protizánětlivý alantoin, vitamín E a také trojitý lipidový komplex, který zásadním způsobem pomáhá obnovit hydrolipidovou vrstvu. Šetrně byste měli postupovat i při mytí pokožky a vyhnout se parfemaci, mýdlům a dalším dráždivým látkám, které mohou vysušovat, dráždit a spouštět onemocnění. Místo klasického sprchového gelu nebo mýdla pak můžete použít šetrný mycí gel Exciderm Atopigel, který stejně jako mléko obsahuje ureu, alantoin a oleje, a podporuje tak regeneraci kůže, mírní svědění a poskytuje potřebnou hydrataci a ochranu. Více tipů, jak se správně starat o atopickou pokožku najdete zde

Související produkty

Související články

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.