Blog

Co si sbalit do cestovní lékárničky?

Jak se říká, štěstí přeje připraveným a také kdo je připraven není zaskočen. A pokud jde o správnou přípravu na dovolenou, platí to rozhodně dvojnásob. Proto aby vaše dovolená proběhla v klidu a nic vás nepřekvapilo, je dobré mít dobře sestavenou cestovní lékárničku. Co by vám na cestách nemělo chybět a co všechno je dobré si na cesty zabalit?

Obsah vaší cestovní lékárničky se pravděpodobně bude trochu lišit podle toho do jaké destinace cestujete, jak budete dovolenou trávit, jak početná je vaše rodina nebo jak staré máte děti. To, co by vám chybět rozhodně nemělo, jsou samozřejmě pravidelně užívané léky. Dbejte na to, abyste jich měli dostatečné množství, případně menší rezervu, kdyby se cokoli přihodilo. Není rozhodně od věci sebou přibalit i příbalový leták. Pokud byste z jakýchkoli důvodů museli navštívit lékaře (zejména v zahraničí), ten podle přiloženého letáku bezpečně pozná o jaké léčivo se jedná.

Co by vám v cestovní lékárničce nemělo chybět?

Bolest a teplota. Možnost, že vás na cestách může bolet hlava nebo přepadne horečka nemusí být zase tak ojedinělá. Na teplotu vám bezpečně zaberou léky s paracetamolem, na bolesti (případně záněty) léky s ibuprofenem. Pro rychlejší účinek se někdy hodí sáhnout raději po šumivých tabletách, kde je nejvhodnější např. Acylpyrin nebo Aspirin. Pokud cestujete s dětmi, pak jsou samozřejmě vhodnější léky ve formě sirupů.

Střevní potíže. Tady se hodí mít při ruce více variant. Na léčbu aktutního i chronického průjmu můžete vyžít sáčky Calmiten, které jsou vhodné pro děti od 2 let a navíc obsahují elektrolyty, takže zabráníte případné dehydrataci. Černé uhlí se rozhodně vyplatí i v případě, kdy vás bude krom průjmu trápit i zvracení, které může být způsobené dietní chybou. Jako prevenci proti zážívacím obtížím můžete před cestou užívat probiotika.

Úrazy a drobná poranění. Kromě náplastí na drobná poranění nebo puchýře určitě přibalte alespoň základní obvazový materiál a dezinfekci na rány (např. Jodisol, Betadine). 

Alergie. Do lékárničky přibalte základní antihistaminika v tabletách, pro děti raději roztok. Ty využijete jak v případě akutní alergie, po štípnutí hmyzem nebo při kopřivce, tak v případě sluneční alergie. Na štípance mějte při ruce i lokální formu na zklidnění a zmírnění svědění.

Bolest v krku, kašel a nachlazení. Nezapomeňte ani na kapky proti kašli, sprej do nosu nebo pastilky na bolest v krku.

Dezinfekce a zklidnění očí. Na dovolené se vám velmi snadno může stát, že se vám dostane něco do oka a budete potřebovat něco na zklidnění a vypláchnutí. Pro tyto případy doporučujeme přibalit např. oční výplach Premium Ocuswiss, který působí protizánětlivě, zklidňuje a působí proti alergii.

Zánět močových cest. Pro ženy by měly být součástí lékárničky i léky na akutní zánět močového měchýře. Ve formě volně prodejných přípravků, které si se zánětem dokáží poradit, to jsou doplňky obsahující extrakt z brusinek ideálně v kombinaci s manózou jako jsou např. Profemina Brusinky & Manosa Akut. Krom pohotovostních přípravků na zánět močových cest jsou na místě i lokální přípravky nebo čípky na případnou vaginální mykózu.

Na co ještě nezapomenout?

Na letní dovolenou by vám jistě neměla chybět dostatečná zásoba opalovacích přípravků, které dostatečně ochrání pokožku před spálením. Jak správně vybrat opalovací krém se dočtete v článku zde. Současně je jistě na místě přibalit i krém po opalování nebo panthenol. Chcete-li se vyhnout útoků komárů nebo klíšťat, pak také nezapomeňte na vhodné repelenty. Jak se správně chránit proti hmyzu a klíšťatů si také můžete přečíst více podrobností v tomto článku. Pokud chcete zajistit preventivní ochranu sobě i třeba dětem, užívejte před cestou a během cestování komplex vitamínu B. Jak známo, právě vitamíny skupiny B se částečně vylučují kůží a hmyzí smečce vůbec nevoní, takže se od vás budou její členové držet stranou.

Související produkty

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.