Autor článku:
Mgr. Kateřina Döllingerová

Vybavte se na cesty - zažívací obtíže

Mezi zažívací obtíže, které se v letním období a během dovolených vyskytují nejčastěji, patří jednoznačně průjem. Je důležité si uvědomit, že jedna řídká stolice neznamená průjem. Za průjem označujeme 3 a více neformovaných až vodnatě řídkých stolic za den. Doprovodným příznakem průjmového onemocnění mohou být křeče v břiše, někdy nevolnost a zvracení, horečka, ve vážných případech se může objevit i krev a hlen ve stolici.
Zažívací obtíže

Průjem může mít různé příčiny, nejčastější jsou virové průjmy, méně časté pak průjmy bakteriálního původu.. Někdy se průjem objeví z dietních chyb - při přebytku vlákniny, fruktózy (cukr obsažený v ovoci), nebo nadměrné konzumaci solí hořčíku a umělých sladidel (xylitol, manitol). Také některé léky mohou způsobovat průjem - antacida s obsahem hořčíku, projímadla, metformin nebo širokospektrá antibiotika.

Základem léčby je dieta a zavodnění organismu – rehydratace. Podáváme černý čaj slazený hroznovým cukrem, den staré bílé pečivo, rýžový odvar, vařenou mrkev, banán, jablko. V lékárně lze zakoupit různé rehydratační roztoky.

Základem léčby je dieta a zavodnění organismu – rehydratace. Podáváme černý čaj slazený hroznovým cukrem, den staré bílé pečivo, rýžový odvar, vařenou mrkev, banán, jablko. V lékárně lze zakoupit různé rehydratační roztoky.

Základními léky jsou adsorbencia, která na svůj povrch navazují všechny škodliviny. Např. diosmectit je vhodný již od narození, pro kojence a malé děti. Dalším lékem je carbo adsorbens, lidově živočišné uhlí. Adsorbencia však nevychytávají jen škodliviny, ale také ostatní látky. Proto je důležitý odstup od podání dalších léků ústy alespoň 2 hodiny. Při bakteriálních infekcích jsou vhodná střevní desinficiencia a k normalizaci střevní funkce přispívají také probiotika.

Pokud s akutním průjmem cestujete a potřebujete se relativně v klidu přemístit pomohou Vám látky používané ke zpomalení střevní peristaltiky, lidově řečeno zastaví střeva a průjem. Z běžně dostupných je to například loperamid.

Při změně prostředí nás také může postihnout opačný problém - zácpa. Na trhu jsou dostupné kapky, tablety, čípky nebo sirup. Glycerínové čípky působí nejrychleji. Kapky a tablety s obsahem pikosulfátu působí za 8 hodin, a proto je dobré si je vzít večer, aby ráno nastal účinek. Sirupy s obsahem l aktulózy jsou sice velmi šetrné, ale jejich účinek nastupuje až za 24 hodin. Na dovolenou si je tedy brát asi nebudeme.

Posledním problémem může být pálení žáhy, jak z nevhodného jídla, přemíry alkoholu, tak z přejídání se na dovolených tipu All inclusive. S sebou bychom tedy neměli zapomenout přibalit antacida, která obsahují kombinaci hliníku, vápníku a hořčíku, která nám zneutralizují kyselé ph v žaludku. Do cestovní lékárničky nezapomeneme přibalit léky, které bereme chronicky. Dále léky na nevolnost během cest. Pomůže nám půl hodiny před cestou si vzít tabletky s obsahem moxastinu a kofeinu, při delší cestě můžeme tabletu po 2 hod. zopakovat. Popřípadě zázvorová lízátka nebo žvýkačku obsahující dimenhydrinát, která je vhodná do letadla. Dále desinfekci a náplasti, něco k výplachu očí, na popáleniny, alergii, bodnutí hmyzem, bolest, teplotu a pro ženy čípky na vaginální infekce.

Související produkty

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.