Autor článku:
PharmDr. Eliška Vencovská

Pálení žáhy: Příčiny a tipy, jak ho zvládnout

Štiplavé pálení v krku, bolest v oblasti hrudní kosti, nepříjemná pachuť v ústech, pocit „těžkého žaludku“ a nadýmání, říhání. Zažíváte tyto projevy někdy také? Možná vás trápí pálení žáhy.

Pálení žáhy a gastroesofageální reflux, víte, co je příčinou?

Pálení žáhy je nepříjemným příznakem trávicích potíží. Jde o projev tzv. gastroesofageálního refluxu, tedy návratu žaludečního obsahu do oblasti jícnu. Občasný výskyt zpravidla nepředstavuje závažnou komplikaci, ale vyskytuje-li se problém častěji, je vhodné navštívit lékaře. Dlouhodobé ignorování gastroesofageálního refluxu bez vhodné léčby může mít za následek závažnější poškození trávicího traktu (vředy, záněty) i např. riziko vzniku prekancerózního až nádorového stavu v oblasti jícnu.

K častým příčinám pálení žáhy patří dietní chyby či nevhodné dlouhodobé stravovací návyky, nadváha, kouření, stres, těhotenství, užívání některých léků.

Jak na „pálení žáhy“?

  1. Vyhýbejte se těžkým, tučným, dráždivým pokrmům a jídlům, které mohou snižovat tonus dolního svěrače jícnu (tučné maso a uzeniny, pálivá a silně kořeněná jídla, citrusy, sycené vody, čokoláda, kakao, káva, někdy také rajčata a papriky).
  2. Pijte spíše neperlivou a neochucenou vodu, pomoci mohou některé bylinné čaje (např. heřmánkový či meduňkový čaj).
  3. Jezte menší porce jídel.
  4. Krátce po jídle necvičte, nelehejte si a snažte se příliš neohýbat.
  5. Nejezte na noc (poslední jídlo volte cca 2-3h před ulehnutím).
  6. Omezte kouření.
  7. Noste volnější oblečení zejména v oblasti břicha.
  8. Předcházejte stresu. Vhodná jsou dechová cvičení, relaxace, ale třeba i procházka na čerstvém vzduchu.
  9. Při spaní volte polohu na levém boku nebo s vyvýšenou pozicí hlavy.
  10. Pomoci mohou také volně prodejné přípravky.

Jak pomůže lékárna?

V lékárně je k dispozici řada volně prodejných přípravků, které mohou snížit překyselení žaludku a ulevit od projevů gastroesofageálního refluxu.

K tradičním léčivým přípravkům patří ochucené žvýkací tablety s obsahem tzv. antacid, tedy látek snižujících překyselení žaludku a chránících sliznici zažívacího traktu, které obvykle obsahují soli hořčíku, vápníku či hliníku. Tyto tablety jsou dostupné i ve variantách bez cukru.

Dostupné jsou také kombinované preparáty i ve formě doplňků stravy, které obsahují např. kombinaci solí vápníku a hořčíku a také extraktu z borůvek, který přispívá k udržení zdravé sliznice žaludku a střeva a jsou vhodné pro diabetiky i těhotné (StopACID®).

Oblíbené jsou také suspenze s obsahem alginátů, které mají ochranou funkci na sliznici žaludku a trávicího traktu (Gaviscon Duo Efekt).

Efektivní zejména z hlediska dlouhodobého hlediska jsou pak léčivé přípravky s obsahem tzv. inhibitorů protonové pumpy (Helicid 20mg, Omeprazol Teva Pharma 20mg, Nolpaza 20mg). Tyto volně prodejně přípravky však obsahují dávku na krátké období, jejich dlouhodobější nasazení spadá do rukou lékaře, který pak může předepsat i na lékařský předpis vázaná větší balení.

Související produkty

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.