BLESKOVÉ AKCE TÝDNE  Nakupte bleskově výhodně a dopřejte si porci zdraví jako hrom ...

Autor článku:
Mgr. Vlaďka Kouřilová

5 tipů, jak efektivně nastartovat proces hubnutí

Zdá se vám, že se ručička na vaší váze nějak nebezpečně naklonila směrem doprava?

Rozhodli jste se, že je na čase shodit přebytečná kila a udělat něco nejen pro svoje tělo, ale i pro svoje zdraví? Teorii nejspíš znáte. A s největší pravděpodobností už máte několik pokusů o hubnutí za sebou. Jak to ale tentokrát udělat správně, abyste opravdu docílili výsledků, po jakých toužíte, a zároveň co nejvíc eliminovali zbytečné neúspěchy a zklamání? Prozradíme vám několik zásad, kterých je při hubnutí dobré se držet a které vám opravdu pomohou nastartovat celý proces hubnutí co nejefektivněji.

Nechtějte zázraky na počkání

Tohle možná nechcete slyšet, ale je to tak. Žádné zkratky bohužel nefungují. A v procesu hubnutí už vůbec ne. Takže pokud tentokrát nechcete už nic zkoušet, chcete se vyhnout dalšímu jo-jo efektu a zhubnout konečně natrvalo, stanovte si reálný cíl a buďte trpěliví. Pro dosažení úspěchu nepotřebujete žádnou drastickou dietu nebo striktní omezování. Někdy stačí udělat jen drobné změny v jídelníčku, změnit některé návyky (nejíst na noc, více pít) a efekt se velmi brzy dostaví. A čím přirozenější pro vás proces hubnutí bude, tím větší je šance, že to pro vás bude změna udržitelná a trvalá.

Jedna a jedna jsou vždycky dvě

Teď trocha matematiky. Abyste začali skutečně hubnout, musíte tělo dostat do kalorického deficitu. Což v praxi znamená, že váš příjem celkové energie za den musí být nižší než váš výdej. Pro přirozený proces hubnutí je ideální snížení energie o 15 až 20%, maximální hranice je pokles o 30%, což by určitě neměl být dlouhodobý stav, protože pro vaše tělo to bude zbytečná zátěž a shozená kila pak mnohem snadněji a rychleji zase naberete zpět.

Ptáte se, jak takového snížení energie dosáhnout? Jsou v podstatě dvě možnosti. Buď snížíte množství jídla, které sníte během dne, nebo zvýšíte pohybovou aktivitu. Nejlepším řešením je samozřejmě kombinace obojího.

Přestat jíst pečivo nebo sacharidy není řešení

V poslední době se až příliš démonizuje pečivo nebo obecně celá skupina sacharidů. Jenže ani to, že vysadíte veškeré přílohy nebo přestanete jíst chleba, automaticky neznamená, že zhubnete. Jak už jsme si řekli, aby tělo začalo hubnout, musí se dostat do kalorického deficitu, ale když přestanete jíst sacharidy a začnete chybějící energii doplňovat z tuků nebo bílkovin, může se stát, že přijmete mnohem více energie, než kdybyste v jídelníčku přílohy nechali. Udržet se v režimu, že vysadíte veškeré sacharidy a zároveň se dostanete do kalorického deficitu, chce mnohem větší disciplínu a kontrolu nad jídlem. Navíc! Nadměrná konzumace bílkovin a tuků může mít negativní vliv na funkci ledvin a také může rozhodit metabolismus tuků, z čehož vyplývá, že pro některé osoby může být tento typ stravování naprosto nevhodný.

I malé změny vedou k úspěchu

Chcete-li na to jít chytře, stačí opravdu zavést pár změn, které nejsou nijak drastické, ale rozhodně mají smysl a mohou vás dovést k vašim vysněným výsledkům. Ptáte se, které to jsou?

  • Zbavte se veškerých skrytých kalorií ve formě slazených nápojů, limonád, džusů, slazené kávy nebo alkoholu. Můžete si tím ušetřit opravdu obrovské množství energie. Hlídejte si dostatečný pitný režim.
  • Doplňte do jídelníčku kvalitní bílkoviny jako je libové maso, sýry do 30% tuku v sušině, luštěniny a mléčné výrobky (řecké jogurty, skyr, Cottage cheese). Porce bílkoviny by měla být součástí každého vašeho jídla.
  • Snižte velikosti porcí a doplňte jednotlivé chody ovocem a zeleninou. Zajistíte tím vašemu tělu dostatek vlákniny, která je důležitá pro správnou funkci střev, ale zároveň vám pomůže k většímu pocitu sytosti.
Také dostatečný a kvalitní spánek vám pomůže s hubnutím a přirozenou detoxikací.

Bez pohybu to nejde

Zařaďte do života pravidelný pohyb. Nemusíte si hned kupovat permanentku do fitka a utrácet spoustu peněz za trenéra. Pro začátek může stačit, když začnete víc chodit, vystoupíte o zastávku dřív, když půjdete do práce, nebo začnete chodit pěšky po schodech namísto toho, abyste automaticky naskočili do výtahu.

Hlavně se nevzdávejte ...

Zapomeňte na to, kolikrát už se vám nepovedlo vydržet a dojít do zdárného konce. Udělejte za všemi minulými pokusy dlouhou tlustou čáru a začněte tentokrát s čistým štítem. A když se vám něco nepovede, neobviňujte se a jděte prostě dál. Cesta k vysněné váze nemusí být náročná a krkolomná, tak na sebe přestaňte být přísní a naučte se oceňovat i za drobné a dílčí úspěchy.

Aby se vám celý proces hubnutí podařilo nastartovat co nejlépe, můžete si pomoci volně prodejnými léčivými přípravky a také potravinovými doplňky, které podporují metabolismus tuků a cukrů, odstraňují přebytečnou vodu z těla, potlačují chuť k jídlu a pozitivně ovlivňují trávení.

Související články

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.