Jak zatočit s mykózou kůže a nehtů?

Svědění, začervenání a loupání kůže, žlutavé zbarvení a ztluštění nehtu, šupení kůže ve vlasech, to vše patří k projevům onemocnění, která jsou označována jako mykózy.

Mykózy jsou infekčním onemocněním, které způsobují houby. Často postihují kůži, pokožku hlavy, nehty a sliznici. Mykózy či plísně mohou být způsobeny narušením přirozeného ochranného prostředí kůže přímým kontaktem s infekcí, ale mohou také souviset s jiným systémovým onemocněním či léčbou (špatně kompenzovaný Diabetes mellitus, imunosupresivní léčba atd.).

Jak se mykózám ubránit?

 1. Po koupeli či sprchování důkladně otřete kůži zejména v oblasti kožních záhybů, řas a mezi prsty u nohou a kůži natřete vhodným tělovým krémem, zabráníte tak riziku vzniku vhodného vlhkého prostředí pro růst plísní.
 2. Dbejte na pravidelnou hygienu. Zejména v létě, kdy venkovní teploty dosahují vyšších stupňů, tělo se více potí a může docházet k opruzení a opět vzniku vlhka zejména v oblasti kožních řas.
 3. Pokud víte, že se více potíte či trpíte nadváhou a je tak větší riziko vzniku zapařeniny, můžete preventivně aplikovat krém s obsahem zinku, který pomůže rizikové oblasti udržet v suchu.
 4. Zejména v létě volte pohodlné bavlnění oblečení a kvalitní prodyšné boty.
 5. Oblečení pravidelně perte a žehlete. Spodní prádlo a ponožky pak nejlépe perte odděleně od ostatního prádla na vyšší stupeň, což obvykle bývá např. u bavlněných ponožek a spodního prádla 60°. A nezapomeňte prádlo vyžehlit.
 6. Boty můžete preventivně vystříkat spreji k tomu určenými (např. Urgo Prevence mykóz 3 v 1 sprej).
 7. Ve veřejných sprchách např. u bazénu využijte lehkých gumových přezůvek, abyste předešli infikování.

Pokud pociťujete některé z příznuků, které jsme popsali výše a  jde o lokální povrchový výskyt malého rozměru, lze tyto potíže vyřešit i v domácím prostředí a je na místě okamžitě zahájit léčbu. Pokud se však příznaky a plísně opakovaně vrací, či jsou většího rozsahu, je vhodné kontaktovat odborníka.

Volně prodejná je celá řada lokální léčivých přípravků ve formě krémů, roztoků, laků, šampónů a sprejů. Hlavními účinnými složkami jsou antimykoticky působící látky jako např. klotrimazol, naftitin, nystatin, bifonazol, terbinafin atd. Některé z těchto látek jsou efektivní pouze na konkrétní původce, jiná pokrývají širší spektrum (dermatofyty i kandidové původce). Roztoky jsou obvykle preferovány pro léčbu mykóz ve vlasové části hlavy a u nehtů. Před volbou a aplikací daného přípravku se nejlépe poraďte lékárníkem či lékařem.

Jak správně při léčbě postupovat a na co si dát pozor?

 1. V případě kožní mykózy vyperte a vyžehlete všechno oblečení, které přichází do styku s postiženým místem.
 2. V případě nehtové mykózy vystříkejte boty sprejem proti plísni.
 3. Na infikovanou oblast používejte po koupeli či sprše zvláštní ručník.
 4. Postižené místo umyjte dezinfekčním mýdlem a poté aplikujte lokální antimykotický přípravek nejlépe po večerní hygieně, případně v průběhu dne - tolikrát, kolikrát uvádí výrobce daného přípravku.
 5. Při léčbě mykózy nehtu je potřeba vytrvat, neboť může jít i dlouhodobější záležitost (i v řádu měsíců).
 6. Po vymizení projevů onemocnění pokračujte ještě dalších 14 dní v aplikaci přípravku.
 7. Do doby vyléčení se vyhýbejte veřejným lázním a sprchám, neboť byste mohli infikovat ostatní lidi.

Tip:

Variantu představují preparáty s obsahem Pythium oligandrum, což je druh mykoparazitické houby, která napadá původce mykóz. Podpořit efekt léčby také můžete Tea tree olejem, tedy esenciálním olejem z listů stromů Melaleuca alternifolia, např. přidáním několika kapek do koupele či do krému.

 

Související produkty

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.