Blog
Autor článku:
Mgr. Petra Nováková

Odvykání kouření

S novým rokem řada z nás začíná uvažovat, co bychom mohli udělat pro své zdraví. K nejčastějším předsevzetím patří snaha odvyknout kouření cigaret. Kouření způsobuje a zhoršuje řadu chronických onemocnění. Následkem dlouhodobého kouření tak může být mimo jiné chronická obstrukční plicní nemoc, rakovina, riziko trombózy, infarktu myokardu a další. Kromě zdravotního hlediska může být velkou motivací také finanční otázka, jako bývalý kuřák uspoříte okolo 2500 Kč měsíčně, což je přibližně30 000 Kč ročně.
Odvykání kouření

Závislost na tabáku je svojí silou přirovnávána k závislosti na heroinu. Náročnost odvykání tak není pro každého stejná. Část kuřáků může přestat kouřit bez abstinenčních příznaků ze dne na den, někteří naopak prožívají intenzivní abstinenční příznaky. Mnohdy bývá selhání důsledkem volby jednorázové metody, která je neúčinná a nemá dlouhodobý efekt nebo tím, že kuřák není schopen obměnit svoje zažité zvyky a rituály. Ve stresu či při posezení s přáteli pak neodolá a nechá se k cigaretě zlákat. Takové selhání zpravidla znamená konec odvykání. Stačí totiž jedna cigareta a u většiny kuřáků se fyzická závislost okamžitě obnoví v plné intenzitě.

Abstinenční příznaky se v různé míře objeví téměř u všech lidí, kteří se rozhodnou přestat kouřit. To je jeden z důvodů proč se se bez pomoci odborníků podaří přestat kouřit jen kolem 5 % kuřáků. K častým abstinenčním příznakům patří nespavost (mizí obvykle do týdne), fyzická a duševní únava pocit hladu, žaludeční potíže, kašel, produktivní hlen (obvykle se vytrácí do 2-4 týdnů).

Překonat závislost však může opravdu každý. Vždy je potřeba počítat s tím, že je nutné upravit svénávyky. Kuřák by se měl důkladně připravit na situace, ve kterých je zvyklý kouřit, a připravit si náhradní plán. Zvýšit své šance na odvyknutí od cigaret z 5 % na 40 % můžete vyhledáním odborníka, jež zvol pro Vás vhodnou terapii.

Pro radu se můžete obrátit na lékárnu či na svého lékaře. Ideální je vyhledat lékárny, které přímo prošly odborným kurzem garantovaným Českou lékárnickou komorou a které poskytují odborné konzultace se zaměřením na odvykání kouření. V rámci absolvování odborného poradenství v těchto lékárnách mohou odvykající získat od některé z pojišťoven finanční příspěvek.

Na trhu existují jak volně prodejné léčivé přípravky, tak léčiva vázaná na předpis. Princip účinku těchto léčiv spočívá v potlačení abstinenčních příznaků. Z volně prodejných přípravků jsou k dispozici náplasti, žvýkačky a spreje s obsahem nikotinu. Velmi zásadní je, aby odvykající kuřák za začátku dostal dávku nikotinu odpovídající jeho spotřebě cigaret a dále snižoval dávku pozvolna dle konzultace s odborníkem.

Související produkty

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.