Autor článku:
Mgr. Kateřina Döllingerová

Jak se zbavit kašle?

Každého z nás jednou za čas překvapí kašel.
Jak se zbavit kašle

Ačkoliv se jedná o obranný reflexní mechanismus těla, který nám pomáhá odstranit škodlivé látky z dýchacích cest ven, tak je kašel zároveň jedním z nejčastějších symptomů, který zhoršuje kvalitu života.

Jakou roli má kašel?

Kašel má zásadní roli v ochranně dýchacího centra. Chrání nás před možným vdechnutím dráždivých nebo toxických látek a tím napomáhá udržovat dýchací cesty volné. Vzniká podrážděním citlivých oblastí hrtanu, průdušnice, velkých průdušek a pohrudnice. 
Nejzásadnější otázkou pro správnou léčbu kašle je rozpoznat jeho charakter a posoudit délku trvání. Akutní kašel zpravidla trvá méně než 3 týdny.
Suchý kašel je bez produkce hlenu. Způsobuje dušnost, je vysilující a nemůžete při něm nadechnout.
Vlhký kašel je typický svou produkcí hlenu a často se projevuje i bolestí na hrudi.

Suchý kašel zblízka

Suchý (dráždivý) kašel je kašel bez vykašlávání hlenu. Je způsoben drážděním dýchacích cest a obtěžuje záchvaty dušností. Většinou se zhoršuje v noci a po ulehnutí. Často se vyskytuje i na počátku onemocnění, kdy po 2 až 3 dnech přechází do vlhké formy. 

Je způsobený:

  • nachlazením,
  • prachem, kouřem či reakcí na jinou dráždivou látku,
  • alergií.

Na tento typ kašle se užívají antitusika, léky tlumící kašel. K jeho potlačení můžete vybírat mezi tabletami, sirupy a kapkami.

Zklidnit nutkání ke kašlání pomáhá i přírodní síla bylinek v podobě sirupů, pastilek nebo čajů. Jsou chutné, zároveň zvlhčují hrdlo a tím zklidňují podráždění. Některé bylinky na podrážděný krk působí protizánětlivě. Čaje zvyšují pitný režim, který je u kašle a podpory imunity obzvlášť důležitý. Některé bylinky se na zvyšování imunity podílejí i přímo (např. echinacea).

Jak na vlhký kašel?

Vlhký kašel může obtěžovat neustálým nucením na odkašlávání. Organismus se pokouší vyčistit dýchací cesty od škodlivin. Dochází k uvolnění hlenu a jeho odstranění. Dalšími projevy je chrapot a někdy i bolest na hrudníku. Jak již bylo řečeno, často navazuje na suchý kašel.

Je způsobený:

  • bakteriální infekcí průdušek a nosohltanu,
  • zadní rýmou.

Mimo jiné se objevuje i u akutního zánětu průdušek a zápalu plic.
Pro usnadnění vykašlávání hlenu se podávají expektorancia a mukolytika. Kromě chemických látek lze užívat bylinné přípravky mj. z břečťanu a kořenu pelargonie.
Během léčby je velice důležitý zvýšený příjem tekutin, aby byl hlen zředěný a lépe se vykašlával.

Na co si dát pozor?

Na vlhký kašel nikdy nepoužívejte tlumící léky na kašel neboli antitusika (jako je Sinecod, Tussin apod.). Ty totiž zabraňují vykašlávání, což může způsobit nahromadění hlenů v průduškách a může způsobit nejen obtížnější dýchání, ale vážnější zdravotní potíže. V krajních případech, kdy je kašel hodně urputný, se tlumící léky u vlhkého kašle používají na noc, aby se pacient alespoň vyspal a netrápil ho kašel v průběhu noci. Přes den je však nutné se vrátit k léčbě pomocí léků na podporu vykašlávání.

Léčivé přípravky na vlhký kašel byste měli užívat nejpozději v 17 hodin. Pozdější užití by způsobilo narušení spánku častým odkašláváním.

Jak zastavit kašel v noci?

  • Pro dostatečný a kvalitní spánek v noci zvyšte polohu hlavy.
  • Zvlhčujte vzduch.
  • Dostatečně větrejte místnost.
  • Dodržujte dostatečný pitný režim.
  • Inhalujte.

Související produkty

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.