Jak se zbavit kašle

Kašel můžeme léčit režimovými opatřeními jako je pití až 3 litrů teplých tekutin, nejlépe průduškových bylinných čajů s obsahem jitrocele, proskurníku, fenyklu, tymiánu nebo mateřídoušky. Dále doporučuji pití Vincentky s vysokým podílem solí, které rozpouštějí hlen. Je možné ji užívat případně i teplou nebo ji inhalovat. Doporučuje se zvlhčovat vzduch v místnosti, spát při nižších teplotách okolo 18 -20 °C a mít vyvýšenou polohu hlavy při spánku.
V případě nutnosti můžeme sáhnout po farmakoterapii. Suchý dráždivý kašel bez produkce hlenu se převážně vyskytuje na začátku onemocnění. Hlavně v noci jej tlumíme antitusiky. Většinou trvá 2-5 dní, a poté přechází do vlhké formy. Z léčivých látek používáme Butamirát (Sinecod), Dropropizin (Ditustat) nebo Levodropropizin (Levopront), Dextrometorphan, (Stopex sirup, Mugotussol sirup).
Vlhký kašel zpravidla navazuje na suchý kašel. Je charakteristický produkcí hlenu, chrapotem a někdy až bolestí hrudníku. K léčbě vlhkého kašle se používají mukolytika, která působí na rozvolnění hlenu v dýchacích cestách, umožňují jeho zkapalnění a tím usnadňují vykašlávání. Expektorancia následně vykašlávání (expektoraci) podpoří.
Nástup účinku expektorancií je do 2-3dnů, proto není nutné po jednom dni léčení hned spěchat do lékárny s tím, že lék nefunguje. Vhodné léčivé látky jsou Ambroxol (např.Ambrobene, Mucosolvan), Acetylcystein (např.ACC, Nac Al) a Bromhexin.
Mějte na paměti ...
Všechna léčiva je možné užívat v různých lékových formách - tabletách, kapslích šumivých tabletách, kapkách, sirupech. Neexistuje žádné pravidlo, že sirup je lepší než tablety a opačně. Účinnost všech lékových forem je stejná a liší se jen délkou trvání účinku po požití dávky. Záleží tedy jen na tom, aby vám daná léková forma vyhovovala.