Autor článku:
PharmDr. Eliška Vencovská

Jak podpořit odkašlávání?

Zahlenění a vlhký kašel jsou projevy, které se často objevují v souvislosti s nachlazením či záněty dýchacích cest, někdy ale také mohou souviset s chronickými onemocněními.
Jak podpořit odkašlávání

Kdy je potřeba podpořit odkašlávání?

Před volbou vlastní léčby kašle je potřeba určit, o jaký typ kašle se jedná. Rozlišujeme suchý dráždivý kašel a kašel vlhký.

Suchý kašel organismus namáhá a vyčerpává, a proto je naší snahou ho zmírnit, zklidnit a utlumit. Naproti tomu u vlhkého kašle (zejména pokud je spojený se silným zahleněním), při kterém se nedaří hlen vyloučit z těla ven, je vhodné zahájit takové úkony, abychom hlen naředili a podpořili jeho odkašlání.

Vlhký kašel není radno podceňovat, neboť může přejít do chronického stavu a také být příčinou závažných zánětů v oblasti dýchacích cest. Nepomáhají-li zvolená opatření ani volně prodejná léčiva do 5-7 dnů či se váš stav zhoršuje, kontaktujte svého lékaře. 

 Co může pomoci?

  • Adekvátní pitný režim je pro naředění hlenu a kooperaci a volně prodejnými léčivy na vlhký kašel stěžejní.
  • Pestrá kvalitní strava bohatá na vitaminy, minerály a nenasycené mastné kyseliny podpoří organismus v době léčby.
  • Dopřejte svému tělu čas na odpočinek, v době nemoci se nenamáhejte.
  • V místnosti, kde spíte, nepřetápějte, aby nebyl vzduch příliš suchý a spíše vzdych zvlhčete za pomoci difuzéru či zvlhčovače. Přes den pravidelně větrejte.
  • Vyzkoušejte aromaterapii.
  • Před spánkem si udělejte prsní zábal – rozetřete např. prsní balzám na oblast hrudníku a prsou, překryjte igelitovým sáčkem či fólií a přes to položte ručník.
  • Spěte ve vyvýšené poloze. 
Jak podpořit odkašlávání

Jaké možnosti nabízí lékárna?

K léčbě vlhkého kašle se používají léčiva s obsahem tzv. „ mukoaktivních látek“. Jde o složky, které působí komplexně – podporují ředění hlenu, jeho odchod a některé také působí antioxidačně a snižují přichycení bakterií v dýchacích cestách, čímž podporují účinek antibiotik.

Obecně lze říci, že pro správný efekt je při užívání zmíněných léčiv potřeba dodržovat dostatečný pitný režim a nepodávat je na noc, protože mohou dráždit ke kašli v rámci podpory odkašlávání. Léčivé přípravky na vlhký kašel jsou dostupné v mnoha lékových formách (kapky, sirupy, tablety, kapsle, prášky pro přípravu suspenzí atd.). Dle doporučení výrobce pak volíme vhodnou formu a přípravek pro danou věkovou kategorii pacienta.

Často se tak setkáte s volně prodejnými léčivy, které obsahují ambroxol (Mucosolvan kapky, Ambrobene sirup), bromhexin (Bromhexin 8KM), acetylcystein (ACC long), erdostein (Erdomed granule pro přípravu perorální suspenze) či guajfenezin (Robitussin Expectorans sirup).

Dostupné jsou na podporu odkašlání také přípravky s obsahem tymiánu obecného a břečťanu popínavého (Prospan sirup, Hedelix sirup, Bronchipret Tymián a břečťan sirup).

Z doplňků stravy jsou oblíbené sirupy zejména s obsahem jitrocele klopinatého či mateřídoušky obecné (Stopkašel Medical sirup Dr. Weiss, Apotheke Bylinný sirup Jitrocelový). V průběhu dne lze ulevit cucáním pastilek s obsahem obdobných složek (Stopkašel Medical pastilky, HerbalMed Jitrocel Mateřídouška Lípa).

V rámci uvedeného pitného režimu mohou kromě vody pomoci také bylinné čaje (Leros Pulmoran, Apotheke Průduškový čaj, Leros Lípa, Leros Mateřídouška, Apotheke Šalvěj lékařská) a bylinné prsní masti a balzámy (Královská průdušková mast, Psí sádlo Medical Dr.Weiss, Dětský prsní balzám).


Líbí se Vám článek?

Chcete být informováni o dalších zajímavých tipech pro zdraví či souvisejících nabídkách?

Zadejte Váš e-mail a máte vystaráno

Související produkty

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.