Angína: Jak jí poznat a jak jí léčit?
Angína je celkem běžné onemocnění. Bolest v krku přichází náhle, je velmi silná, krk je zduřelý a pacientovi se obtížně polyká. Patrové mandle jsou zarudlé, s povlaky a mnohdy až hnisavými čepy. Na krku bývají zvětšené uzliny.
Jaké mohou být příznaky angíny?
- Zarudlé krční mandle a okolí
- Silná bolest v krku
- Bolest hlavy
- Zvýšená teplota nebo horečka
- Malátnost a celková slabost
- Bolest při polykání
- Silný kašel
- Nechuť k jídlu
- Světloplachost
- U dětí se objevuje nevolnost a zvracení
Při podezření na angínu navštivte co nejdříve lékaře. Lékař provede výtěr z krku a určí původce angíny. Dle těchto výsledků Vám stanoví následující léčbu.

Jak postupovat při léčbě angíny?
Základem léčby angína jsou antibiotika. Bakteriální angína velmi dobře a rychle reaguje na penicilin. U antibiotik dodržujte dávkovací režim předepsaný lékařem a doužívejte je. Léčba antibiotiky trvá obvykle 7-10 dní.
Bolest v krku si můžete zmírnit cucáním pastilek nebo pomocí kloktadel a sprejů. Kloktadla slouží k dezinfikování krku. Spreje mají dezinfekční, antibakteriální a protizánětlivý účinek. Léčbu je vhodné doplnit o bylinné pastilky z islandského lišejníku nebo šalvěje, pro zklidnění a zvlhčení bolavého krku. Po použití pastilek, sprejů a kloktadel je důležité půl hodiny nejíst a nepít, aby byl účinek dostatečný. Na vysokou horečku můžete užít léčivé přípravky s obsahem ibuprofenu nebo paracetamolu.
Nezapomínejte však na odpočinek. Zůstaňte doma, odpočívejte a hodně spěje. Načerpaná energie pomáhá tělu v boji proti infekci. Doplňujte pravidelně tekutiny, ideálně vlažné. Pijte bylinné čaje ze šalvěje, řepíku a heřmánku. Do jídelníčku zařaďte větší ovoce a zeleniny. Brzy se pak určitě budete cítit zdraví jako řípa.
Líbí se Vám článek?
Chcete být informováni o dalších zajímavých tipech pro zdraví či souvisejících nabídkách?
Zadejte Váš e-mail a máte vystaráno