Trápí vás otoky nohou? Víme, jak jim zabránit!

Otoky nohou mohou souviset s větší námahou nebo naopak dlouhým sezením, mohou se objevit vlivem poranění, zánětu či úrazu, také ale mohou být následkem vrozeného onemocnění. Ve všech těchto případech se může jednat jak o postižení žilního, tak i lymfatického systému. Jak se otokům vyhnout a co dělat pokud se již objeví?

K čemu slouží lymfatický systém?

Lymfatický systém je tvořen lymfou, lymfatickými cévami, lymfatickými uzlinami a lymfatickými orgány. Lymfou jsou odváděny živiny do krve a její další důležitou rolí je obrana a udržování rovnováhy v našem těle.

Jak souvisí otoky s lymfatickým systémem?

Při narušení toku lymfy může dojít k hromadění tekutiny a proteinů a vzniku otoku - lymfedému. Tento otok se objevuje zejména na končetinách, v počátečních fázích bývá spojený s bolestí, tlakem, omezenou hybností a může do druhého dne ustupovat.  Příčinou může být např. chirurgický zákrok, úraz, zánět, vrozená abnormalita, nádor, ale i poškození žilního systému.
Pokud se otok opakovaně vrací, je potřeba kontaktovat lékaře, který zjistit příčinu potíží a určí postup léčby.

Při pocitu namožených nohou lze ulevit lokálními přípravky s chladivým efektem s obsahem přírodních složek např. kaštanu koňského, arniky, kostivalu, měsíčku atd. (např. Venocin Plus žíly a cévy).
Dlouhodobě lze užívat přípravky s obsahem venotonik, tedy látek podporujících žilní a lymfatický tok a posilujících stěnu žil a cév. Volně prodejná jsou léčiva či doplňky stravy např. s obsahem diosminolu či oxerutinu.
 
Otoky a pocit těžkých nohou může také někdy souviset s hromaděním tekutin např. na hormonálním podkladě. Pokud jde o lehké zavodnění, které není vyvolané jiným závažnějším onemocněním, zaměřte se na adekvátní pitný režim. Existují také byliny, které mohou podpořit odstranění přebytečné vody, přispět k normální činnosti cévní soustavy a močových cest např. kopřiva dvoudomá, bříza bělokorá, smetanka lékařská. Tyto byliny jsou dostupné ve formě čajů či doplňků stravy (Profemina Aquabalance).

Jaká režimová opatření mohou otokům předcházet, případně je zmírnit?

  • Vyhýbejte se kouření a alkoholu.
  • Dbejte na adekvátní pitný režim (voda, čaj na podporu pročištění lymfatického systému např. Ryor Lymfodren).
  • Pravidelně se hýbejte a snažte se udržovat si optimální váhu.
  • Pokud míváte často pocit těžkých nohou nebo obecně únavy končetin, dopřejte svému tělu pravidelný odpočinek.
  • V případě, že trpíte diabetem, dbejte na doporučení diabetologa a choďte na pravidelné kontroly.
  • Pro podporu žilního a lymfatického toku můžete při vyšším zatížení (namáhavé zaměstnání, cestování) užívat i dlouhodoběji venotonika a nosit kompresivní punčocháče.
  • Noste volnější oblečení a pohodlnou obuv.
  • Dopřejte si lymfatické masáže, které lymfu rozproudí. 

Co když už se lymfedém objeví a co může pomoci?

Součástí léčby je v první řadě redukce otoku a následně dlouhodobá léčba, která brání progresi a podporuje správnou funkci lymfatického systému.
Léčba zahrnuje manuální a přístrojové lymfodrenáže, kompresivní bandáž krátkotažnými obinadly, pečlivou hygienu, cvičení a polohování končetin, lymfotaping, léčiva (venotonika) a kompresivní punčocháče a pomůcky.

V případě, že se u vás otoky objevují opakovaně doporučujeme obrátit se na vašeho lékaře. 

Související produkty

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.