Trápí vás otoky nohou? Víme, jak jim zabránit!
K čemu slouží lymfatický systém?
Lymfatický systém je tvořen lymfou, lymfatickými cévami, lymfatickými uzlinami a lymfatickými orgány. Lymfou jsou odváděny živiny do krve a její další důležitou rolí je obrana a udržování rovnováhy v našem těle.
Jak souvisí otoky s lymfatickým systémem?
Při narušení toku lymfy může dojít k hromadění tekutiny a proteinů a vzniku otoku - lymfedému. Tento otok se objevuje zejména na končetinách, v počátečních fázích bývá spojený s bolestí, tlakem, omezenou hybností a může do druhého dne ustupovat. Příčinou může být např. chirurgický zákrok, úraz, zánět, vrozená abnormalita, nádor, ale i poškození žilního systému.
Pokud se otok opakovaně vrací, je potřeba kontaktovat lékaře, který zjistit příčinu potíží a určí postup léčby.

Při pocitu namožených nohou lze ulevit lokálními přípravky s chladivým efektem s obsahem přírodních složek např. kaštanu koňského, arniky, kostivalu, měsíčku atd. (např. Venocin Plus žíly a cévy).
Dlouhodobě lze užívat přípravky s obsahem venotonik, tedy látek podporujících žilní a lymfatický tok a posilujících stěnu žil a cév. Volně prodejná jsou léčiva či doplňky stravy např. s obsahem diosminolu či oxerutinu.
Otoky a pocit těžkých nohou může také někdy souviset s hromaděním tekutin např. na hormonálním podkladě. Pokud jde o lehké zavodnění, které není vyvolané jiným závažnějším onemocněním, zaměřte se na adekvátní pitný režim. Existují také byliny, které mohou podpořit odstranění přebytečné vody, přispět k normální činnosti cévní soustavy a močových cest např. kopřiva dvoudomá, bříza bělokorá, smetanka lékařská. Tyto byliny jsou dostupné ve formě čajů či doplňků stravy (Profemina Aquabalance).

Jaká režimová opatření mohou otokům předcházet, případně je zmírnit?
- Vyhýbejte se kouření a alkoholu.
- Dbejte na adekvátní pitný režim (voda, čaj na podporu pročištění lymfatického systému např. Ryor Lymfodren).
- Pravidelně se hýbejte a snažte se udržovat si optimální váhu.
- Pokud míváte často pocit těžkých nohou nebo obecně únavy končetin, dopřejte svému tělu pravidelný odpočinek.
- V případě, že trpíte diabetem, dbejte na doporučení diabetologa a choďte na pravidelné kontroly.
- Pro podporu žilního a lymfatického toku můžete při vyšším zatížení (namáhavé zaměstnání, cestování) užívat i dlouhodoběji venotonika a nosit kompresivní punčocháče.
- Noste volnější oblečení a pohodlnou obuv.
- Dopřejte si lymfatické masáže, které lymfu rozproudí.
Co když už se lymfedém objeví a co může pomoci?
Součástí léčby je v první řadě redukce otoku a následně dlouhodobá léčba, která brání progresi a podporuje správnou funkci lymfatického systému.
Léčba zahrnuje manuální a přístrojové lymfodrenáže, kompresivní bandáž krátkotažnými obinadly, pečlivou hygienu, cvičení a polohování končetin, lymfotaping, léčiva (venotonika) a kompresivní punčocháče a pomůcky.
V případě, že se u vás otoky objevují opakovaně doporučujeme obrátit se na vašeho lékaře.