Základy zdravého opalování

Jsou mezi vámi jistě tací, kteří si pobyt na sluníčku užívají, sluneční paprsky milují a opálenou a hnědou pokožku ještě víc. Pak se ale najde kategorie lidí, která se slunci snaží spíše vyhnout, protože se i při sebemenším pobytu na slunci jejich pokožka snadno spálí a pigmentuje.

Ať už patříte spíš do první skupiny, nebo do té druhé, případně jste někde uprostřed, dostatečně chránit svoji pokožku byste měli vždy a za každých okolností. A to i v našem podnebí a v době, kdy si zrovna neužíváte dovolenou u moře. 

Kdy nám sluneční záření škodí a kdy pomáhá?

Bez slunečního záření by nebyl život. Je pro nás zdrojem energie a pro lidské tělo je zásadním katalyzátorem pro tvorbu vitamínu D. Jak už to tak ale v přírodě bývá, přes všechna svoje pozitiva sebou nese i své stinné stránky. Nadměrné slunění a vysoké dávky UV záření mají na náš organismus velmi negativní vliv a mohou způsobit různá poškození, leckdy i nevratná. Kůže mnohem rychleji stárne, vznikají vrásky, oslabuje se imunitní systém a v krajním případě může dojít k rozvoji melanomu a rakoviny kůže. Tohle všechno jsou pádné důvody k tomu pokožku dostatečně chránit a zaměřit se především na prevenci před vznikem jakéhokoli poškození zdraví vlivem slunečního záření.

Stále ještě panuje takový mýtus, že když pokožku nenamažete nebo použijete minimální sluneční faktor, docílíte rychlejšího opálení. Zároveň si také spousta lidí stále myslí, že v našich končinách přece není potřeba se mazat a pokožku nějak speciálně chránit. Bohužel, v obou případech je pravda někde hodně daleko. Pokud pokožku nebudete dostatečně chránit, pravděpodobně se rychle spálí a stejně tak rychle se oloupe. Když ale použijete opalovací krém s dostatečně vysokým ochranným faktorem, vaše opálení bude pozvolné a také mnohem trvanlivější. A pokud jde o škodlivost slunečního záření, i tady, v našem podnebném pásu zkrátka UV paprsky naší kůži škodí. Je tedy jasné, že na správnou ochranu nejen kůže, ale i vašeho zdraví, budete potřebovat opalovací krém, i když budete sedět o víkendu doma na terase. O to víc, pokud máte děti.

Jak vysoký faktor zvolit? 

Jak už jsme se zmínili, záření je v posledních letech mnohem intenzivnější, proto se doporučuje používat přípravky s co nejvyšším SPF. Vždy závisí i na denní době, ročním období a nadmořské výšce, kde se zrovna nacházíte. Při výběru přípravků hraje důležitou roli také váš fototyp. Čím více pigmentu má kůže, tím lepší má přirozenou ochranu před škodlivým slunečním zářením. Ochranný faktor neboli SPF určuje maximální délku pobytu na slunci bez rizika, než dojde k jejímu poškození vlivem slunečního záření. Všeobecně se předpokládá, že člověk smí být bez ochrany na slunci maximálně 15 minut, aniž by jeho pokožka zrudla. U velmi citlivých typů je to dokonce pouze 10 minut. A číslo ochranného faktoru udává, kolikrát déle po namazání můžete pokožku vystavit slunečnímu záření. Je to jednoduchá matematika, stačí vynásobit patnáct minut číslem SPF a hned víte, jak dlouho smíte zůstat na slunci. Teď už jen stačí to správně dodržovat. Proto pokud chcete opravdu maximálně chránit svoji kůži i svoje zdraví, měli byste volit přípravky s SPF 50, které vám poskytnou tu nejlepší ochranu. 

Jak opalovací krém správně aplikovat? 

Ochranný přípravek nanášejte vždy minimálně 15 minut před pobytem na slunci. Je to doba, která je potřebná k tomu, aby produkt začal správně fungovat. Aplikujte jej vždy v dostatečném množství! Doporučení je 2 mg/cm2, dospělý člověk tak na jedno namazání spotřebuje cca 40 až 50 g krému, což je přibližně 7 až 9 čajových lžiček. Můžete to také udělat tak, že si krém nanesete podélně na ukazováček a prostředníček. Tohle množství odpovídá potřebné ochraně pro jednu polovinu těla, tzn. obličej, hrudník, břicho, jednu ruku a nohu, a část zad. 

Myslete také na to, že ochranné faktory se nesčítají. Takže když použijete přípravek s SPF 20, i když ho namažete ve dvou vrstvách bude jeho ochrana stále pouze 20. Proto je potřeba skutečně používat přípravky s vysokých ochranným faktorem. 

Související produkty

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.