Jak se zbavit rýmy a ucpaného nosu?

S chladnějším počasím často přichází i rýma. Pro někoho maličkost, pro jiného nepříjemná záležitost, se kterou se bohužel potýkáme i několikrát do roka.

Seznamte se s rýmou

Rýma neboli rhinitis je zpravidla akutní zánět nosní sliznice virového původu. Přenáší se kapénkovou cestou nebo přímým kontaktem. Její inkubační doba je zpravidla od jednoho do tří dnů.
Ačkoliv je rýma považována za běžné onemocnění, tak zpočátku obyčejná rýma může přejít do chronického stádia a pěkně potrápit. Zanedbání akutní rýmy může vést k tzv. zadní rýmě, ale i zánětu průdušek, středního ucha, spojivek nebo hrtanu, dokonce i zápalu plic. Nepodceňujte tedy ,,obyčejnou rýmičku“ a v případě komplikací navštivte lékaře.

Jak rýmu poznat?

Rýma je s kašlem nejčastějším onemocněním. Je nakažlivá a postihuje především nos a hltan. Mohou ji však doprováze i příznaky jako škrábání a pálení v krku, bolest hlavy, hleny, únava nebo zvýšená teplota.

Mezi nejčastější příznaky patří: 

 • sekrece hlenu
 • kašel a kýchání
 • ucpaný nos a zhoršení průchodnosti
 • slzení
 • bolest v krku nebo bolest ucha

Jaké máme typy rýmy?

Akutní rýma začíná nepříjemným pálením a suchostí v nose. Do 24 hodin přichází vodnatá až hlenovitá sekrece. Pro úlevu aplikujte nosní kapky či spreje.

Chronická rýma je zánětlivé onemocnění nosní sliznice, které se opakovaně vrací a může trvat déle než 3 měsíce. Je nejčastěji způsobena alergií, hormonálními změnami v těle, polypy na sliznici, ale i nadměrným používáním nosních kapek do nosu. Při léčbě je zásadní eliminovat spouštěcí faktor.

Senná rýma je alergickou reakcí, která se nejčastěji objevuje na jaře a v létě. Nejčastěji ji způsobují prach, pyly, srst, plísně, roztoče a další alergeny. V tomto případě je důležité vyhýbat se styku s alergenem.

 

Jak se rýmy zbavit?

Určitě jste už někdy slyšeli, že neléčená rýma trvá týden a léčena sedm dní. Přesto je možné léčbu urychlit či ulevit od obtíží.
Základem léčby je podávání lokálních dekongestiv. Jedná se o léčivé látky, které se aplikují lokálně na nosní sliznici a pomáhají s redukcí otoku. Mírní příznaky ucpaného nosu, otok a výtok z nosní sliznice. Můžete vybírat mezi nosními kapkami a spreji.

Nosní sprej se aplikuje velmi snadno. Před užitím spreje se pořádně vysmrkejte. Následně sejměte ochranný kryt rozprašovače a držte lahvičku ve svislé poloze. Nástavec spreje zasuňte do nosní dírky a rozprašovač jednou stiskněte. Při vstřikování spreje lehce vdechujte nosem a po vstřiku vydechujte ústy. Po aplikaci je vhodné nástavec spreje opláchnout.

Pokud chcete v lokální léčbě pokračovat i po týdnu, zvolte přípravky na bázi minerální soli. Můžete se setkat hned se třemi druhy těchto roztoků (izotonickým, hypertonickým a hypotonickým). Ucpaný nos lze čistit a zvlhčovat izotonickým roztokem mořské vody, který navíc ředí hlen. Hypertonické solné roztoky přináší dočasnou úlevu a snazší odchod sekretů.
Vyzkoušet můžete také výplach nosu pomocí speciálních konviček. Tyto konvičky nabízí šetrný a snadný způsob odstranění hlenu, prachu a alergenů.

Technika smrkání

Důležité je před aplikací nosních kapek a sprejů se důkladně vysmrkat. Víte ale jak správně na to? Nejprve si jednu dírku ucpěte a vysmrkejte se druhou dírkou. Následně opakujte postup na druhou dírku.

Jak na rýmu u dětí?

Ačkoliv rýma není závažné onemocnění, v případě kojenců a batolat je na místě obezřetnost. Malé děti většinou neumí dýchat pusou, mají tedy během rýmy dýchací potíže. Už od prvních příznaků se proto doporučuje hleny odsávat, čímž se nos vyčistí a kojenec může alespoň chvíli volně dýchat. Naředěný hlen se odstraňuje pomocí odsávačky sekretu několikrát denně.
Pro děti starších 6 měsíců lze akutně použít hypertonické roztoky pro zmírnění otoku sliznice a uvolnění ucpaného nosu. Při rýmě u batolat a větších dětí lze aplikovat nosní kapky.
Důležitý je dostatek tekutin, a spánek ve zvýšené poloze pod hlavou. Nejmenším dětem můžete podávat fenyklový čaj, sléz a heřmánek. Od 1 roku už můžete vybírat mezi čaji na nachlazení.


Další tipy, jak se rýmy zbavit:

 • Účinnou zbraní dle našich babiček je cibule. Konkrétně se jedná o cibulový sirup, který připravíte z cibule a medu.
 • Smrkejte o sto šest. Bacily je nutné jednoduše dostat z těla ven.
 • Doplňujte tekutiny ve formě vody nebo čajů. Zvýšené množství tekutin podpoří očistu organismu od probíhající infekce.
 • Jako u každé nemoci je zásadní dostatečný spánek.
 • Inhalujte horkou páru. Stačí se naklonit nad mísu s horkou vodou, zakrýt hlavu ručníkem a zhluboka vdechovat nosem. Do vody můžete přidat esenciální oleje (eukalyptus, tymián, mátu).
 • Preventivně se otužujte.
 • Připravte si poctivý vývar.
 • Doplňujte vitamin C a zinek.

Související produkty

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.