Autor článku:
Mgr. Denisa Janišová

Jak se zbavit rýmy a ucpaného nosu?

S chladnějším počasím často přichází i rýma. Pro někoho maličkost, pro jiného nepříjemná záležitost, se kterou se bohužel potýkáme i několikrát do roka.

Seznamte se s rýmou

Rýma neboli rhinitis je zpravidla akutní zánět nosní sliznice virového původu. Přenáší se kapénkovou cestou nebo přímým kontaktem. Její inkubační doba je zpravidla od 1 do 3 dnů. Ačkoliv je rýma považována za běžné onemocnění, tak zpočátku obyčejná rýma může přejít do chronického stádia a pěkně potrápit. Zanedbání akutní rýmy může vést k tzv. zadní rýmě, ale i zánětu průdušek, zánětu středního ucha, zánětu spojivek nebo i hrtanu, dokonce i k zápalu plic. Nepodceňujte tedy ,,obyčejnou rýmičku“ a v případě komplikací navštivte lékaře.

Jak rýmu poznat?

Rýma je s kašlem nejčastějším onemocněním. Je nakažlivá a postihuje především nos a hltan. Mohou ji však doprovázet i příznaky jako škrábání a pálení v krku, bolest hlavy, hleny, únava nebo zvýšená teplota.

Mezi nejčastější příznaky patří: 

 • sekrece hlenu
 • kašel a kýchání
 • ucpaný nos a zhoršení průchodnosti
 • slzení
 • bolest v krku nebo bolest ucha
Nabídka zde

Objevte kvalitní přípravky na rýmu a dýchací cesty za super ceny ...

Jaké máme typy rýmy?

Akutní rýma začíná nepříjemným pálením a suchostí v nose. Do 24 hodin přichází vodnatáhlenovitá sekrece. Pro úlevu aplikujte nosní kapky či spreje.

Chronická rýma je zánětlivé onemocnění nosní sliznice, které se opakovaně vrací a může trvat déle než 3 měsíce. Je nejčastěji způsobena alergií, hormonálními změnami v těle, polypy na sliznici, ale i nadměrným používáním nosních kapek do nosu. Při léčbě je zásadní eliminovat spouštěcí faktor.

Senná rýma je alergickou reakcí, která se nejčastěji objevuje na jaře a v létě. Nejčastěji ji způsobují prach, pyly, srst, plísně, roztoče a další alergeny. V tomto případě je důležité vyhýbat se styku s alergenem.

Jak se rýmy zbavit?

Určitě jste už někdy slyšeli, že neléčená rýma trvá týden a léčená 7 dní. Přesto je možné léčbu urychlit či ulevit od obtíží.
Základem léčby je podávání lokálních dekongestiv. Jedná se o léčivé látky, které se aplikují lokálně na nosní sliznici a pomáhají s redukcí otoku. Mírní příznaky ucpaného nosu, otok a výtok z nosní sliznice. Můžete vybírat mezi nosními kapkami a spreji.
Nosní sprej se aplikuje velmi snadno. Před užitím spreje se pořádně vysmrkejte. Následně sejměte ochranný kryt rozprašovače a držte lahvičku ve svislé poloze. Nástavec spreje zasuňte do nosní dírky a rozprašovač jednou stiskněte. Při vstřikování spreje lehce vdechujte nosem a po vstřiku vydechujte ústy. Po aplikaci je vhodné nástavec spreje opláchnout.

Pokud chcete v lokální léčbě a ošetřování nosní sliznice pokračovat i po týdnu, zvolte přípravky na bázi minerální soli. Můžete se setkat hned se třemi druhy těchto roztoků (izotonickým, hypertonickým a hypotonickým). Ucpaný nos lze čistit a zvlhčovat izotonickým roztokem mořské vody, který navíc ředí hlen. Hypertonické solné roztoky přináší dočasnou úlevu a snazší odchod sekretů. Vyzkoušet můžete také výplach nosu pomocí speciálních konviček. Tyto konvičky nabízí šetrný a snadný způsob odstranění hlenu, prachu a alergenů.
S ucpaným nosem pomáhají také přípravky, které se podávají ústně (tablety, kapky, sirup). Sinupret je originální lék s obsahem 5 rostlinných extraktů, které pomáhají léčit rýmu, příznaky nachlazení a příznaky akutního i chronického zánětu dutin.

Technika smrkání

Důležité je se před aplikací nosních kapek a sprejů důkladně vysmrkat. Víte ale, jak správně na to? Nejprve si jednu dírku ucpěte a vysmrkejte se druhou dírkou. Následně opakujte postup na druhou dírku.

Kýchání se nebraňte, protože to je ochranný reflex, při kterém se odstraňují bakterie a cizí tělíska z nosu. Smrkáním v očistě nosní sliznice pokračujte. Až po maximálním možném vyprázdnění nosních otvorů teprve aplikujte nosní sprej nebo kapky.

Jak na rýmu u dětí?

Ačkoliv rýma není závažné onemocnění, v případě kojenců a batolat je na místě obezřetnost. Malé děti většinou neumí dýchat pusou, mají tedy během rýmy dýchací potíže. Už od prvních příznaků se proto doporučuje hleny odsávat, čímž se nos vyčistí a kojenec může alespoň chvíli volně dýchat. Naředěný hlen se odstraňuje pomocí odsávačky sekretu několikrát denně.

 

Už pro děti od 1 měsíce lze akutně použít hypertonické roztoky pro zmírnění otoku nosní sliznice a uvolnění ucpaného nosu (Salimar). Při rýmě u batolat a větších dětí lze podle věku aplikovat příslušné nosní kapky s chemickou účinnou látkou.

Důležitý je také dostatek tekutin a pokud možno spánek ve zvýšené poloze pod hlavou. Nejmenším dětem lze podávat také dětské čaje, buď jednodruhové jako fenyklový čaj, sléz a heřmánek nebo vícedruhové, různé čaje na průdušky nebo na posílení imunity.

Další tipy, jak se rýmy zbavit:

 • Účinnou zbraní dle našich babiček je cibule. Konkrétně se jedná o cibulový sirup, který připravíte z cibule a medu.
 • Smrkejte o sto šest. Bacily a nakupený hlen je nutné jednoduše dostat z těla ven.
 • Doplňujte tekutiny ve formě vody nebo čajů. Navýšený pitný režim podpoří očistu organismu od probíhající infekce.
 • Jako u každé nemoci je zásadní dostatečný spánek.
 • Inhalujte horkou páru. Stačí se naklonit nad mísu s horkou vodou, zakrýt hlavu ručníkem a zhluboka vdechovat nosem. Do vody můžete přidat esenciální oleje (eukalyptus, tymián, mátu).
 • Preventivně se otužujte.
 • Připravte si poctivý vývar.
 • Z přípravků na zvýšení imunity si nasaďte aspoň vitamin C a zinek.
Vše na rýmu

Objevte kvalitní přípravky na rýmu a dýchací cesty za super ceny ...

Související články

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.