Jak se zbavit alergie?

Kdo si to zažil nebo zažívá na vlastní kůži dá nám jistě za pravdu, že taková alergická reakce není nic příjemného. Dokáže pěkně potrápit a znepříjemnit život. Jak ale alergie vlastně vzniká a jak se jí zbavit nebo zmírnit její příznaky?

Co je vůbec alergie?

Alergie je nadměrně vystupňovaná reakce imunitního systému na vnější podněty. Látky, které u zdravého člověka nevyvolají žádnou imunitní reakci, mohou u alergika napáchat pěkné škody. Cizorodé látky neboli alergeny způsobují u alergiků nadměrnou citlivost imunitního systému a při opakované expozici spouští alergickou reakci, která má mnohočetné projevy. 

Jak  alergie vypadá a čím se projevuje?

Projevů alergie je velká řada a každý představuje pro pacienta nejen nepohodlí, ale i nepříjemné zatížení organismu, v krajních případech může jít i o ohrožení na životě. Alergická reakce může být pouze lokální a mezi její nejčastější projevy patří rýma, kýchání, slzení očí, otoky, vyrážky nebo kašel. Silné alergeny v jídle nebo například při bodnutí hmyzem však mohou způsobit i celkovou alergickou reakci, kdy dochází ke zhoršenému dýchání, poklesu tlaku a tento stav může vyústit až v anafylaktický šok, což je akutní, život ohrožující stav, který vyžaduje rychlou péči odborníka.

Věděli jste, že...

V současné době se předpokládá, že 60-70 % populace v sobě nese geny pro možný rozvoj alergických onemocnění a projeví se přibližně u 30 % z nich. Toto číslo celosvětově stále narůstá. Ačkoliv hrají geny velmi důležitou roli, ještě významnější se pro manifestaci alergií ukazuje i vliv vnějšího prostředí nebo také psychická zátěž a chronický stres.

S jakými alergiemi se setkáváme nejčastěji? 

Asi nejčastější formou je alergie na pyly, která trápí obrovskou část naší populace. Provází jí projevy jako alergická rýma, záněty spojivek, dušnost nebo astma. U očních alergií jde zejména o zarudnutí očí, otok víček, slzení, pálení, zvýšenou citlivost na světlo a vláknitý výtok. Pro alergickou rýmu, která bývá často s alergickým zánětem spojivek spojena, je typické kýchání, svědění sliznic, otoky Eustachovy trubice a v důsledku toho i zalehnutí uší.

Existují také kožní alergické problémy (např. po kontaktu s niklem či v případě alergie na prací prášek, chladová alergie, alergie na slunce). Obvykle jde o reakci na bodavý hmyz, kopřivku či kontaktní dermatitidu. Do této kategorie také spadají ekzémy a to včetně toho atopického, který je chronickým problémem a je potřeba ho řešit komplexně. U kožních alergických projevů bývá signálem, že je kůže podrážděná, citlivá, svědivá, může být zarudlá a oteklá. U kopřivky se objevují drobné pupínky, ekzém bývá spojen s extrémní suchostí a citlivostí kůže, jejím loupáním a praskáním.

Alergii může vyvolat také požití nějaké potraviny (alergie na mléko, alergie na lepek, ořechy) či léčiva (alergie na antibiotika). Následkem mohou být křeče, průjem, zvracení, kopřivka, otok jazyka i anafylaktický šok. Anafylaktický šok se často skloňuje v souvislosti s alergií na arašídy či reakcí na včelí a vosí bodnutí, a jak již bylo řečeno, jde o akutní stav vyžadující okamžitou pomoc .

Jak zmírnit projevy alergie? 

V první řadě je na místě identifikovat alergen a pokud to je možné, zamezit kontaktu. Alergie se v současné době nedá úplně vyléčit, ale rozhodně je na místě mírnit její příznaky. Z volně prodejných léčiv jsou velmi efektivní antihistaminika, tedy léčiva, která tlumí alergickou reakci. Antihistaminika lze užít ve formě kapek (Fenistil) či tablet (Analergin, Zyrtec, Zodac tbl.) nebo je můžete aplikovat lokálně ve formě očních kapek či nosních sprejů na alergii (Livostin, Allergodil). Obě formy lze dobře i kombinovat.

 

U očních a nosních projevů častěji oplachujte obličej, zvlhčujte oči umělými slzami nebo můžete použít oční výplach (zkusit můžete řadu Ocuswiss). Pomoci by mohl i oční roztok se světlíkem. Nos co nejčastěji čistěte pomocí spreje s mořskou solí, abyste do nejvíce zmírnili podráždění sliznic. Na kožní problémy jsou dostupná antihistaminika ve formě gelu (Fenistil gel nebo Psilo-Balsam), které se aplikují lokálně na postižená místa.  

O volbě vhodných léčiv na alergické projevy se poraďte s lékárníkem či lékařem. Pokud se u vás alergie projeví, vždy vašeho lékaře kontaktujte, neboť v průběhu let může docházet k progresi či obměně projevů alergické reakce.

Náš tip!

Narušený imunitní systém je více náchylný k propuknutí alergie, proto nezapomínejte dbát na zdravou imunitu. Krom pestré a vyvážené stravy, která je bohatá na dostatek vitamínů, minerálů, antioxidantů a nenasycených mastných kyselin, se zaměřte také na dostatečnný příjem vitamínu D. Pro zdraví imunitního systému je důležitá i kondice střev, proto doporučujeme i užívání kvalitních probiotik a prebiotik

 

Související produkty

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.