5 tipů, jak na popraskané paty

Suchá, ztvrdlá kůže a popraskané paty jsou běžným onemocněním nohou a rozhodně neznamenají pouze kosmetický problém. Mohou způsobovat i velké nepohodlí, bolest a v některých případech se může jednat o závažný stav poškození, pokud se praskliny infikují. Jak takovému problému předcházet, případně jak popraskanou kůži na patách zahojit?

Popraskaná kůže na chodidlech a patách se řadí mezi celkem častý problém. Setkává se s ním až 20 % dospělé populace, přičemž ženy tento stav uvádějí až o 50 % častěji než muži.
 
Suché a popraskané paty vznikají v důsledku dehydratované pokožky, jsou doprovázeny ztluštělou kůží a někdy i žlutými nebo hnědými mozoly kolem okraje paty. Pokud jsou praskliny na patách hluboké, mohou být hodně bolestivé při chůzi a došlapu a někdy mohou i krvácet. Prasklá kůže je také víc náchylná ke vzniku zánětů a infekce. Pokud byste pozorovali zarudnutí, otok nebo silnou bolest a stav se vám nelepšil, je na místě vyhledat lékaře.
 
Mezi hlavní příčiny vzniku patří především nedostatečná péče a hydratace, dlouhé stání nebo chůze po tvrdém povrchu, nevhodná obuv, genetická predispozice, některá onemocnění (cukrovka, lupénka, ekzém, obezita atd.), ale i vyšší věk.

Jak tedy můžete popraskaným patám předcházet a jak je případně hojit?

Odstraňujte odumřelé kožní buňky

Zrohovatělou a odumřelou kůži na patách je potřeba pravidelně odstraňovat. Můžete k tomu využít speciální škrabky, pemzy nebo pilníky, které jsou na odstraňování ztvrdlé kůže přímo určené.

Udělejte si koupel

Odumřelé buňky na nohou můžete obrušovat nasucho nebo celý proces můžete podpořit koupelí, která kůži krásně změkčí a připraví na další ošetření. Do teplé vody ideálně přidejte podle návodu doporučené množství koupelové soli a klidně i několik kapek esenciálního oleje (Tea Tree Oil má dezinfekční a hojivé účinky), čímž nejen podpoříte změkčení pokožky, ale dopřejete si i krásný rituál osvěžení a relaxace. Po deseti až patnácti minutové koupeli nohy důkladně osušte. Když je kůže krásně měkká, obruste ztvrdlou kůži pomocí pemzy nebo skleněného pilníku. Po koupeli co nejdříve chodila promazejte přípravky určenými pro péči o chodidla (Exciderm® Pedifit krém na paty, Ozalin levandulový krém na ztvrdlou pokožku nohou, Neutrogena Balzám na rozpraskané paty, Eucerin UreaRepair PLUS 10% Urea krém na nohy).

Pomůže i pravidelný peeling

Pro správnou obnovu a lepší regeneraci pokožky zařaďte do pravidelné péče celotělový peeling. Nejen že vám pomůže se zbavit odumřelých kožních buněk, ale zároveň tím pokožku vyhladíte, zjemníte a podpoříte tvorbu nových buněk. Zajistíte si tak mnohem lepší hydrataci a lepší vstřebávání účinných látek z kosmetických a léčivých přípravků.

Kdo maže, ten jede!

Bez čeho se rozhodně neobejdete je správné „mazání“, které vám pomůže zajistit dostatečnou hydrataci a zároveň zabrání její ztrátě z hlubších vrstev pokožky. Když je kůže na patách zhrublá, pomohou přípravky s obsahem keratolytika (urea, kyselina salicylová, kyselina mléčná apod.). Keratolytika jsou látky, které ztenčují ztluštělou kůži, způsobují uvolnění vnější vrstvy kůže a pomáhají s odstraněním odumřelých kožních buněk. Tento proces umožňuje pokožce udržet si více vlhkosti. Nejužitečnější mohou být přípravky, které obsahují jak keratolytika, tak zvlhčující látky, mezi které patří např. močovina, která hydratuje a odstraňuje suchou, popraskanou a zhrublou pokožku. Kombinaci látek vhodných pro komplexní péči o chodila poskytuje přípravek Pedifit, který obsahuje 25% urey a je obohacený o kyselinu mléčnou, panthenol, mandlový olej a levandulový extrakt.

Vyzkoušejte zábal

Ke změkčení pokožky vám pomůže i speciální zábal. Stačí, když nohy na noc dobře promažete vhodným přípravkem a nazujete si ponožky ze 100 % bavlny. Takový zábal má hned několik výhod - zlepšíte vlhkost v hlubších vrstvách, umožníte pokožce paty dýchat a celkově změkčíte kůži a podpoříte její regeneraci. Pro odstraňování tvrdé kůže, mozolů a kuřík ok jsou vhodné také jednorázové Parasoftin exfoliační ponožky
 

Související články

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.