Blog
Autor článku:
Mgr. Šárka Nováková

Jak vyzrát na jarní únavu?

Zbavování se toxinů či xenobiotik (cizích látek) probíhá v těle prakticky neustále. Hlavními orgány, ve kterých probíhá přeměna a vylučování cizorodých látek, jsou především játra a ledviny. Nicméně tento děj může probíhat i ve střevech, plicích či kůži. Očistné kůry neboli detoxy, k podpoře odstranění těchto látek, podstupujeme zejména na jaře, neboť se po zimě cítíme těžcí, unavení a bez energie.
DETOX ZDRAVĚ

Na trhu existuje nepřeberné množství nejrůznější doplňků stravy na podporu detoxikace obsahující především řasy (chlorella), sinice (spirulina), zelený ječmen či aloe vera. Z bylinek jsou doporučovány kopřiva, smetánka lékařská, šalvěj, heřmánek, rozmarýn nebo pelyněk. Přestože se jedná o bylinné produkty, je i u těchto přípravků vhodné se poradit se svým lékárníkem. Například aloe vera může způsobovat překrvení v oblasti pánve, nemělo by se tedy vnitřně užívat v těhotenství, při menstruaci nebo při hemoroidech. Jak už bylo zmíněno, důležitou roli v odbourávání cizorodých látek hrají játra, jejich funkci je možno podpořit přípravky obsahujícími silymarin či esenciální fosfolipidy. Na škodu není ani zařadit probiotika, která zajistí zdravé prostředí střev

 

Pro mě, jako nadšence zdravé stravy, je každoročním jarním rituálem navýšení zeleniny a ovoce v mém jídelníčku a zároveň omezení tučného a sladkého jídla. Každé hlavní jídlo tak obohacuji alespoň o dva druhy zeleniny (zvláště listové či kořenové), dopolední a odpolední svačinu pak tvoří ovoce. Základem očisty je i pitný režim, zejména voda. Já si ráda dopřeji i bylinné čaje či džus. Ovocné džusy je však vhodné ředit vodou a používat jen 100 % džusy, které nejsou dochucovány cukrem.

Mějte na paměti ...

Pokud tedy chcete na jarní únavu vyzrát, nezapomeňte doplňovat důležité vitamíny (zejména vitamíny C a D), odlehčete stravu a pijte dostatek vhodných tekutin. S výběrem pro Vás nejvhodnějších produktů pro podporu očisty a nabití energie Vám v Magistra lékárnách rádi poradíme.

 

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.