Autor článku:
Mgr. Vlaďka Kouřilová

Jak na správnou detoxikaci organismu

Rozhodli jste se, že chcete udělat něco pro svoje zdraví a podpořit celkovou očistu těla? V tom případě je na místě se zaměřit na podporu právě detoxikačních orgánů, které škodlivé látky a toxiny z těla odvádí. Jak přesně detoxikace funguje a jak správně postupovat, abyste docílili maximálního efektu, vám prozradíme v tomto článku.
DETOX ZDRAVĚ

Jak funguje detox

V první řadě je potřeba si uvědomit, že škodlivých látek a toxinů nás zbavují právě detoxikační orgány. Dělají to prakticky neustále – 24 hodin denně a 7 dní v týdnu. Hlavními orgány, ve kterých probíhá přeměna a vylučování cizorodých látek, jsou především játra, ledviny a střeva. Krom téhle trojky se na očistných procesech v těle dále podílejí plíce, kůže nebo lymfatický systém. Tělo je zkrátka dokonalý stroj a velmi dobře ví, co dělá, takže pokud chcete začít s nějakou očistnou kúrou, je potřeba pomocí bylin nebo speciální přípravků podpořit právě tyto zmíněné orgány.

Jak by tedy správná detoxikace měla vypadat?

Možná jste už také někde slyšeli o různých detoxikačních kúrách ve formě ovocných šťáv nebo smoothies. Tuto variantu bychom vám moc nedoporučovali z jednoho prostého důvodu - ovoce obsahuje velké množství ovocného cukru – fruktózy, která se metabolizuje přímo v játrech. Takže místo toho, abyste játrům trochu odlehčili a podpořili je v jejich práci, ke které mimochodem potřebují především aminokyseliny z bílkovinné stravy, mnohem více je naopak zatížíte. Dalším problémem je, že pokud budete pít pouze čisté ovocné džusy bez dužiny, ošidíte se o tolik potřebnou vlákninu, která je hodně zásadní pro funkci střev. Z toho všeho vyplývá, že očista založená na ovocných džusech nebude tedy to pravé ořechové. Jak na to tedy správně?

Zkuste v první řadě odlehčit stravu. Nemusíte hned vysazovat celé skupiny potravin nebo pečivo, ale určitě bychom doporučili omezit jednoduché cukry, tuky, smažená jídla, alkohol a průmyslově zpracované potraviny. Strava by stále měla být pestrá a vyvážená s větším podílem zeleniny a ovoce. Vsadit můžete také na různé zeleninové polévky nebo vývary, které jsou zdrojem hodnotných aminokyselin. Své místo zde mají samozřejmě i různé bylinkové čaje nebo potravinové doplňky, které, jak už jsme se zmínili, podpoří činnost detoxikačních orgánů.

Detoxikaci můžete podpořit užíváním tzv. zelených potravin nebo řas jako jsou chlorella, spirulina nebo zelený ječmen. Své místo zde má i aloe vera, které má pozitivní vliv na zažívání a střevní sliznici. Z bylinek jsou doporučovány kopřiva, smetánka lékařská, šalvěj, heřmánek, rozmarýn nebo pelyněk, které najdete nakombinované v bylinných čajích. V kuchyni můžete využít i koření jako je zázvor, fenykl, anýz, kurkuma nebo pepř.

O tom, že velmi důležitou roli v odbourávání cizorodých látek hrají játra, už jsme mluvili. Jejich funkci můžete podpořit přípravky obsahujícími ostropestřec mariánský či esenciální fosfolipidy. V neposlední řadě je na místě také zařazení kvalitních probiotik, která zajistí zdravé prostředí střev.

Cílem správné detoxikace je především harmonizace celého těla, duše i mysli. Proto by se neměla týkat jen fyzického těla, ale její součástí by měla být i očista duševní a mentální. Na tu totiž velmi často zapomínáme, ale pro naše fyzické i psychické zdraví je naprosto zásadní. Jakýkoli stres, negativní emoce, nespokojenost, křivdy, vztek nebo smutek, které se v těle hromadí, nás výrazně ovlivňují a pokud se je nenaučíme řešit a uvolňovat, mohou mít neblahý vliv na naši celkovou pohodu a zdraví. Pomoci vám v tomto směru mohou meditace, různá dechová cvičení, jóga, ale někdy stačí i pobyt v přírodě nebo procházka na čerstvém vzduchu.

S duševní pohodou, se snížením nervozity a např. s kvalitnějším spánkem vám mohou pomoci přípravky z kategorie doplňků stravy a také léků a zdravotnických prostředků.

Související články

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.