Tipy, jak na zdravé vlasy, kůži a nehty

Kvalita vlasů, pleti a nehtů je dána nejen naší každodenní péčí o sebe sama, ale odráží se na ní také celková pohoda a kondice našeho organismu. Špatná strava, nedostatek spánku, nadměrný stres, špatný výběr kosmetiky, ale i genetika, hormony nebo různá onemocnění, to všechno jsou faktory, které mohou s kvalitou vlasů, pleti i nehtů dost výrazně zamávat. Kosmetika není vždy všemocná, proto je právě v tomto případě potřeba ohlídat si to ostatní.

Pokud tedy chcete docílit maximálního efektu a opravdu si udržet krásu a zdraví pleti, vlasů i nehtů, bude potřeba se zaměřit nejen na vhodné produkty osobní péče, ale i na správné potravinové doplňky, ale zároveň více pečovat o celkové vnitřní zdraví a dbát na plnohodnotnou stravu s dostatkem bílkovin, vitaminů a minerálů.

Bílkoviny jako základní stavební kámen

Základní stavební jednotkou vlasů, kůže a nehtů jsou bílkoviny, konkrétně keratin, kolagen a elastin. Ty zajišťují pevnou pružnou strukturu a zabraňují tvorbě vrásek. Základním zdrojem bílkovin by měla být především pestrá strava obsahující libové maso, ryby, vejce, luštěniny a mléčné výrobky. Pokud jsou však vaše vlasy a nehty oslabené, pokožka ztrácí pevnost a věkově se blížíte ke čtyřicítce (a výš), můžete začít s doplňováním kolagenu ve formě doplňků stravy. Bohužel, schopnost tvorby kolagenu se postupem věku snižuje. Díky pravidelnému užívání kolagenu tak podpoříte pevnější strukturu pleti a dopřejte vlasům i nehtům větší pružnost a lesk. Zdraví vlasů a nehtů je spjato také s dodáváním methioninu, kterou si lidské tělo neumí samo vytvořit.

Methionin je jedna z dvaceti esenciálních aminokyselin tvořící bílkoviny. Podílí se na syntéze keratinu, který je základní stavební složkou vlasů a nehtů. Je nutné methionin přijímat potravou či přes doplňky stravy, protože právě tato aminokyselina má vliv na vlasové folikuly a přispívá k pevnosti vlasů. Methionin je účinný při vypadávání a ztrátě vlasů, napomáhá s pomalým růstem, třepivostí, lámavostí vlasů a nehtů. Tím podporuje optimální stav vlasů, nehtů a pokožky.

Nepostradatelné Céčko a Áčko

Vitamín C je zásadní hned ze dvou důvodů. Za prvé je esenciálním vitamínem pro správnou tvorbu kolagenu a za druhé je samozřejmě silným antioxidantem, který zabraňuje poškození buněk a oxidačnímu stresu, zpomaluje stárnutí, pomáhá chránit vlasové folikuly, zlepšuje pevnost vlasů a podporuje jejich růst. Bohatým zdrojem vitamínu C jsou citrusové plody, jako jsou pomeranče, jahody a kiwi. Velmi vysoký obsah najdete ale i v paprikách, zelené zelenině nebo rajčatech. Vitamín A kromě jeho antioxidační aktivity zlepšuje zdraví pokožky a vlasů tím, že reguluje tvorbu kožního mazu, pomáhá udržet vlhkost a zároveň podporuje obnovu kožních buněk ve vlasové pokožce. Zdrojem vitamínu A je především mrkev, dýně, mango, špenát, ale i játra nebo vaječný žloutek. Vitamín A se běžně doplňuje přes doplňky stravy obsahující Betakaroten.

Ten nej - Biotin - Vitamin H

Jedním z nepostradatelných pomocníků, který podporuje zdravou pokožku a nehty je biotin. Ten zajišťuje zdravý růst buněk, napomáhá metabolismu sacharidů a aminokyselin, které jsou nezbytné pro zářivou pokožku a růst nehtů. Jeho nedostatek poznáte především na kvalitě nehtů a tehdy se vám rozhodně vyplatí ho doplnit ve formě doplňků stravy. Vysokou dávku biotinu najdete například v přípravku Fortesil (300 µg v jedné tabletě).

Záchrana v podobě minerálů

O důležitosti vápníku se už učí děti v mateřské školce. Možná ale nevíte, že dalším důležitým prvkem je železo, který je potřeba k zásobování buněk dostatečným množstvím kyslíku. Nedostatek železa může mít vliv na tvar a vzhled vašich nehtů, ale souvisí i s padáním vlasů a také hraje klíčovou roli při oxidačním stresu a poškození kůže, protože je důležitý pro hojení ran. Nedostatek železa se také projevuje chronickou únavou. Nejste dlouhodobě unaveni a hořčík nepomáhá? Železo vám může pomoci.

Za zázračný širokospektrý minerál se považuje hořčík. Protože právě Magnézium se účastní mnoha procesů v těle. Nedostatek hořčíku snižuje hladinu mastných kyselin na povrchu kůže a ovlivňuje i syntézu kolagenu, který udržuje pružnost, pevnost a hydrataci. Šupinaté bílé skvrny na nehtech mohou značit nedostatek zinku. Ten je důležitý nejen pro zdravé nehty, ale díky jeho protizánětlivému účinku má pozitivní vliv v boji s akné, pomáhá hojit jizvy a zabraňuje vypadávání vlasů. I tady je na místě jeho dostatečný příjem ve formě potravinových doplňků.

Nejvhodnější zdroje minerálů v potravinách... 

  • Biotin: vaječné žloutky, sójové boby, arašídy, slunečnicová semínka, mandle, houby, brokolice, banány, droždí nebo avokádo.
  • Železo: ústřice, bílé fazole, hořká čokoláda, sója, špenát, tofu, sardinky, červené maso. 
  • Zinek: maso, ryby, ořechy, mléčné výrobky, vejce, luštěniny, houby, špenát, celozrnné výrobky
  • Hořčík: slunečnicová semínka, ořechy, luštěniny, špenát nebo banány.

Zařaďte ty správné tuky

Nenasycené mastné kyseliny omega-3 jsou esenciální živiny, které si naše tělo neumí samo vyrobit a musíme je přijmout ve stravě a formou doplňkových produktů. Omega-3 mastné kyseliny zajišťují především dostatečnou hydrataci a výživu pokožky, regulují tvorbu mazu, minimalizují vznik vrásek, zabraňují suchým a lámavým nehtům a udržují zdravé a lesklé vlasy. Omega-3 mastné kyseliny mají také zklidňující efekt, působí proti zánětu a podporují celkovou imunitu. Byl prokázán i jejich pozitivní účinek na kožní dermatitidy nebo lupénku. Bohatým zdrojem omega-3 kyselin jsou především tučné ryby, jako je losos, pstruh, makrela, tuňák a sardinky, ale najdeme je také ve vlašských ořeších, sóje, vejcích, chia semínkách, lněných semínkách nebo lněném oleji. Mezi nejsilnější a nejlépe vstřebatelné doplňky stravy patří Omega 3 Forte 3600 mg rybí olej 60 kapslí.

Pokuste se vyhnout stresu

Stres má nepochybně neblahý vliv nejen na naši psychiku, ale i na celkové zdraví. Pokud jsme dlouhodobě z jakéhokoli důvodu vystaveni velkému stresu, okrádáme se o pozitivní energii, což následně vede k vyšší míře úzkosti, neklidu nebo negativním myšlenkám, které mají celkový dopad i na zdraví naší pokožky, vlasů nebo nehtů. Příznaky stresu ve formě padání vlasů, vrásek, tmavých kruhů pod očima nepřehlížejte. Zkuste se zaměřit na příčinu, nikoliv jen následek. Myslete na své duševní zdraví, kvalitní spánek, vyváženou stravu, nezapomínejte ani na sociální kontakt se svými blízkými a pravidelnou fyzickou aktivitu. I taková procházka v přírodě vám může výrazným způsobem pomoci zklidnit mysl a načerpat novou energii.

Související produkty

Související články

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.