Autor článku:
Denisa Janišová

Urea: velký pomocník nejen při hojení pokožky

Urea neboli močovina je účinnou složkou v mnoha kosmetických přípravcích a velmi často se využívá i jako složky pro zmírnění různých kožních potíží. Jak vlastně funguje a jaké jsou její výhody?

Urea, močovina či karbamid jsou názvy pro organickou látku, která je přirozenou součástí naší pokožky. Vzniká v důsledku metabolické přeměny bílkovin a následně se vylučuje z těla v podobě moči a potu. Je přirozeným hydratačním faktorem rohové vrstvy epidermis a její obsah v pokožce s věkem klesá, což se projevuje i na elasticitě a schopnosti regenerace kůže. 

Jaký má pro pokožku význam?

Zdravá kůže má hladký povrch, rovnoměrné zabarvení, je dostatečně hydratovaná a přiměřeně citlivá. Když je přirozená bariéra kůže narušena, jsou její ochranné funkce ohroženy. Koncentrace močoviny ve zdravé kůži je 28 mikrogramů na metr čtvereční. Na její obsah v pokožce má vliv nejen věk, ale některá kožní onemocnění jako je lupénka (psoriáza), atopický ekzém nebo neurodermatitidy. U suché kůže se koncentrace urey snižuje o polovinu, u atopického ekzému klesá až o 85 %.

Jaké má urea účinky? 

Urea vykazuje velkou škálu různých účinků v závislosti na její koncentraci:

 1. Keratoplastické (do 10 %): podpora tvorby poslední vrstvy pokožky.
 2. Proteolytické (nad 20 %): význam při léčení zánětu. 
 3. Keratolytické (40-50 %): odstranění zrohovatělé kůže.
 4. Antipruriginózní (nad 20 %): zábrana svědění.
 5. Antibakteriální (nad 10 %): bojuje proti bakteriálním infekcím. 
 6. Mírně anestetické (nad 20 %): zmírnění bolesti. 

Nejvýznamnější účinky močoviny na pokožku: 

 • Bojuje proti známkám stárnutí a zabraňuje ztrátě elasticity pleti. 
 • Hydratuje pleť do hloubky a urychluje proces obnovy a regenerace kůže. 
 • Chrání pokožku před negativními vlivy vnějšího prostředí a posiluje ochrannou bariéru pokožky. 
 • Pomáhá proti svědění, pnutí a olupování kůže.
 • antibakteriální účinky
 • Pomáhá při hojení ekzémů a jiných kožních abnormalit nebo zánětů.

Urea v kosmetice 

Urea je v kosmetickém průmyslu oblíbenou organickou látkou, která je vhodná pro citlivou, tak i atopickou pleť. Je bezpečná a nezpůsobuje alergie. Jejím pravidelným používáním dosáhnete celkového zlepšení pokožky. Tím, že je hygroskopická, zadržuje vlhkost v nejsvrchnější části pokožky stratum corneum, kde uzamyká vlhkost a tím zlepšuje celkovou hydrataci. Pokožka je následně měkká a vypnutá.

Kosmetika s ureou je vhodná pro různá kožní onemocnění, jako jsou ekzémy, lupénka, problémy s lupy, pigmentové skvrny či drsná a šupinatá kůže. V kosmetice se používá pouze její syntetická verze zejména v gelech, mastích, krémech, pleťových vodách, šampónech nebo sprchových gelech. Pečuje o suchou až velmi suchou pokožku.

Související články

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.