Autor článku:
Denisa Janišová a Hana Škopová

Co je atopický ekzém a jak ho účinně léčit?

Atopický ekzém je chronické zánětlivé onemocnění, které se dnes řadí mezi nejčastější kožní onemocnění u dětí. Udává se, že ekzém postihuje až 20% dětí do deseti let věku. Méně často přetrvává do dospělosti, kdy se objevuje zhruba u 3% lidí. Naprosto typické je pro atopickou dermatitidu střídání fází klidu s fázemi náhlého vzplanutí, kdy je postižena velká část kožní plochy.

Co je to ekzém – atopický ekzém?

Atopický ekzématopická dermatitida – je chronické (celoživotní) zánětlivé onemocnění kůže, které postihuje kojence, děti i dospělé a jehož výskyt neustále narůstá. Ekzém u miminka není výjimkou, hlavně kojenci a děti na atopický ekzém trpí, řadí se u nich mezi nejčastější kožní onemocnění. Udává se, že atopický ekzém u dětí postihuje více než 20 % dětí do 10 let věku. Kožní problémy mohou přetrvat až do dospělosti.

O atopickém ekzému víme, že se jedná o genetické onemocnění, které souvisí především se zvýšenou přecitlivělostí na určité látky (alergeny). Pokud mají ekzém oba rodiče, je u jejich dětí až 80% pravděpodobnost, že stejné problémy nastanou i u nich. Nutno však dodat, že pouze genetická predispozice ještě neznamená, že se onemocnění musí skutečně objevit a propuknout do akutní fáze. Ekzém může být předzvěstí i jiných alergických onemocnění, jako je alergická rýma či astma.

Jak a proč atopický ekzém vzniká?

Atopická dermatitida patří do skupiny ekzémů alergických. Atopická kůže je úzce spojená s oslabením a narušením svrchní kožní bariéry. Dochází k nadměrnému propouštění vody ven z organismu a nedostatečné ochraně před průnikem dráždivých látek, alergenů a mikroorganismů z vnějšího prostředí do kůže, potažmo do těla. Zvýšená citlivost sliznic u atopiků způsobuje, že tito lidé často reagují alergicky i na běžně se vyskytující látky, které mohou do těla přicházet i prostřednictvím dýchacího či trávicího ústrojí. Jakmile cizorodá látka pronikne do těla, dochází k přehnané reakci imunitního systému a následně k propuknutí ekzému.

Při atopické dermatitidě dochází k poruše integrity kožní bariéry a k poruše zrání hlavních buněk pokožky, tzv. keratinocytů. Dochází k mutaci genu pro filaggrin, což způsobuje poruchu hydratace, reparace a k rozvoji nespecifického zánětu.  Pro kůži s ekzémem je typický nižší obsah ceramidů, které ovlivňují ochrannou funkci kůže a imunitní odpověď. Atopická kůže má mimo jiné snížený obsah přirozeného hydratačního faktoru a dochází k vyšší kolonizaci kůže mikroorganismy (Staphylococcus aureus).

Ekzém je neinfekční zánět kůže a ekzémem se proto nemůžeme nakazit. Nepřenáší se dotykem, krví ani slinami.

Jak se atopický ekzém projevuje?

Typická pro ekzém jsou zarudlá šupinatá ložiska, která se objevují nejčastěji jako ekzém na rukou a ekzém na nohou, viditelný je ekzém na obličeji (ekzém kolem očí, pod očima, ekzém na očních víčkách, ekzém u nosu, ekzém kolem úst) nebo v ohybech kůže, jako jsou lokty a podkolení jamky. Potýkat se můžete klidně s ekzémem na krku, s ekzémem v tříslech apod. Ekzém ve vlasech můžete řešit celoživotně. V akutní fázi se ekzém může šířit dál po celém těle. Při atopickém ekzému dochází k nadměrnému škrábání, čímž se zhoršuje již probíhající zánět a mikroorganismy a další dráždivé látky mohou snadněji pronikat přes narušenou bariéru kůže. Mikrobiální ekzém a mokvající ekzém se léčí mnohem obtížněji.

atopický ekzém

Mezi nejčastější projevy ekzému patří:

 • Svědění spojené se záchvatovitým škrábáním
 • Zarudnutí nebo otok
 • Suchá, napnutá, šupinatá a olupující se kůže v neostře ohraničených ložiskách
 • Vyrážka – výsev drobných puchýřků a následné mokvání

Naprosto typické je pro atopickou dermatitidu střídání fází klidu s fázemi náhlého vzplanutí se silným výskytem ekzému, kdy je postižena velká část kožní plochy. Ekzematici mají také zvýšenou vrozenou svědivost. Už při mírném podráždění dochází k nadměrnému až nepřiměřenému škrábání, což samozřejmě ještě zhoršuje zánět a následné hojení a léčbu.

Ekzém se ošetřuje nejčastěji na rukou, a to pomocí krémů na ruce, které je nutno aplikovat po každém mytí rukou a při pocitu suché pokožky.

Prevence a léčba ekzému – jde atopický ekzém vyléčit?

Vzhledem k tomu, že se příčiny ekzému, projevy ekzému a průběh celého onemocnění u různých pacientů dosti liší, není léčba jednoduchá a měla by být především komplexní, dlouhodobá a často individualizovaná pro daného pacienta. Nejde tedy jen o užívání léků a pravidelné promazávání pokožky, ale i o další režimová opatření a prevenci spouštěčů, které ekzém vyvolávají.

Dlouhodobá prevence ekzému – stop provokačním faktorům

Do této oblasti patří vysazení těch potravin, na které vám již byla zjištěna alergie, případně mají úzkou souvislost s propuknutím akutní fáze. U dětí to velmi často bývá mléko, ořechy, vejce, ryby, citrusy nebo čokoláda. Mezi spouštěcí faktory také patří podráždění kůže nevhodnou kosmetikou (nevhodné přípravky k mazání a k mytí), určitě také stres a nadměrné slunění (pokud je ekzém v akutním stádiu a nejsou dodrženy zásady bezpečného pobytu na slunci a kůže není chráněna kvalitními přípravky na opalování s velmi vysokou ochranou SPF 50+ určenými pro citlivou pleť; atopická pleť se snadno podráždí a UV záření zpravidla působí jako provokační faktor zhoršující stav).

O atopickou pokožku se pečuje také zevnitř vhodně sestaveným jídelníčkem, který se obohacuje o doplňky stravy, které k dobrému stavu pokožky přispívají (biotin, zinek, vitamin D, vitamin E, omega-3 mastných kyseliny, vitaminy B, pupalka apod.) Více v samostatném článku: Jak se stravovat při atopickém ekzému? 

Péče o suchou atopickou pokožku – jak zmírnit svědění?

Základem léčby je pravidelné promazávání kůže zvláčňujícími krémy a mastmi (emoliencia), které se vtírají nejen do ložisek ekzému, ale všude tam, kde je kůže suchá. Péče o suchou pokožku s ekzémem by měla být pravidelná a důkladná. Emoliencia je vhodné preventivně aplikovat i v klidových stádiích, nejméně 2x denně. Nejvhodnější jsou zvláčňující emolienční mléka s obsahem urey jako je například Exciderm U Lipid Lotion emolienční mléko, které působí proti svědění a zklidňuje podrážděnou pokožku. Exciderm U Lipid obsahuje navíc protizánětlivý alantoin, vitamín E a také trojitý lipidový komplex, který zásadním způsobem pomáhá obnovit hydrolipidovou vrstvu.

Mezi emoliencia patří i koupelové a sprchové oleje pro udržování správné hygieny atopické pokožky, která je nedílnou součástí jemné péče, kterou vaše citlivá kůže potřebuje. Šetrně byste měli postupovat právě i během mytí. Je vhodné vyhnout se parfemaci, klasickým zásaditým mýdlům a dalším dráždivým látkám, které mohou vysušovat, dráždit a ekzém vyvolávat. Místo klasického sprchového gelu nebo mýdla pak můžete použít šetrný mycí gel Exciderm Atopigel, který stejně jako mléko obsahuje ureu, alantoin a oleje, a podporuje tak regeneraci kůže, mírní svědění a poskytuje potřebnou hydrataci a ochranu. Po koupeli nebo sprchování byste pokožku měli jen lehce poklepem osušit ručníkem a následně natřít emolienčním mlékem nebo krémem, a to co nejdříve.

Věděli jste, že...

Pro maximální hydratační péči o kůži platí pravidlo 3 minut:
Kůži začněte promazávat co nejdříve po koupeli, ideálně do 3 minut, dokud je kůže ještě vlhká. Póry v pokožce jsou „otevřené“ a proto je schopna pojmout maximum vyživujících látek.

Mezi tradiční postupy ošetřování pokožky patří také ovesné koupele a bylinné koupele (zejména řepíková). Na mokvající ložiska jsou vhodné obklady, na které se může použít např. Jarischův roztok (vodný roztok kyseliny borité s glycerinem) nebo roztok hypermanganu. Obklady mají podle typu účinek desinfekční, zklidňující a vysušující. Obklady mají být příjemně teplé a opakovaně se vyměňují po 10-15 minutách, nejméně 3x během dne.

Léčení atopického ekzému v akutní fázi onemocnění

Co dělat, když se ekzém zhoršuje? Pokud ekzém propukne do akutní fáze a zánětu, je určitě potřeba symptomatická léčba a zmírňování závažnějších příznaků onemocnění. V takovém případě je vhodné navštívit vašeho kožního lékaře, který vám předepíše odpovídající léčbu. Vnitřní léčba je vhodná u většího výsevu ekzému a silného svědění. Důležité je dostat ekzém pod kontrolu.

Na léčbu se využívají zejména lokální kortikosteroidy, lokální imunomodulátory a své místo zde mají také antihistaminika.

 • Lokální kortikosteroidy mají protizánětlivý a protisvědivý efekt. Používají se pouze krátkodobě.
 • Lokální imunomodulátory potlačují imunitní reakci v postižených místech. Jsou vhodná zejména na obličej, krk, oblast intimních partií a záhybů končetin. Jsou určeny pro děti od 2 let věku.
 • Antihistaminika zmírňují alergické příznaky a svědění. Jejich trvalé podávání je indikováno v případech, kde je pozitivní rodinná anamnéza.
 • Fototerapie využívá ultrafialové (UV) světlo.
 • Psychoterapie je nedílnou součástí léčby.
Ekzém se může infikovat bakteriemi a viry. Tím může velmi rychle docházet ke hnisání, výsevu molusek, bradavic, případně i výsevu oparů po infekci herpes simplex.

Hlavně promazávat – proč je tak důležité zvlhčování pokožky?

Kůže potřebuje emoliencia! Promazávání je základem péče o atopickou pokožku. Při pravidelném používání zvláčňujících krémů se snižuje riziko vzniku atopické dermatitidy. Emoliencia jsou zvláčňujícími přípravky, kterými se ošetřuje pokožka zpravidla ihned po koupeli po jejím jemném osušení.

 • Nahrazují ztráty kožních lipidů.
 • Zjemňují a hydratují pokožku, chrání před nadměrným vysycháním.
 • Obnovují a posilují kožní bariéru a obsah vody v kůži.
 • Pokožku promašťují – čím mastnější emoliencium, tím silnější ochrana suché kůže.
 • Mírní svědění.
 • Upravují kožní mikrobiom a snižují spotřebu lokálních kortikoidů.
 • Zvyšují protizánětlivé působení lokálních kortikosteroidů.
 

Emoliencia jsou vyráběna ve formě krémů, mastných krémů, mastí a tělových mlék. Volte přípravky bez parfemace a bez obsahu látek dráždících pokožku. Chladivý a zklidňující efekt emoliencia podpoříte tím, že jej budete nanášet vychlazené z lednice. Promazávejte celé tělo, a to pravidelně minimálně 2x denně, kdykoliv je potřeba nebo dle rady lékaře.

Vzhledem k tomu, že se atopická dermatitida dědí, jde o onemocnění na celý život.

Řada emolientních přípravků obsahuje hydratující substance, které se uplatňují jako složky přirozeného hydratačního faktoru. Mezi nejznámější patří urea, která působí mírně protisvědivě. Další alternativou je glycerol a dexpanthenol. Glycerol zabraňuje ztrátám vody z kůže a vykazuje protektivní účinek na kožní bariéru. Dexpanthenol vykazuje mírné protizánětlivé působení a má pozitivní vliv na reparaci kožní bariéry a hojení.

kvalitních a cenově dostupných mlék můžete vyzkoušet Exciderm® U Lipid Lotion emolienční mléko. Obsahuje ureu a trojitý lipidový komplex (bambucké máslo, kanolový a olivový olej) pro každodenní péči o suchou a atopickou pokožku. Je bez parfemace, bez parabenů a bez barviv.

 • Zklidňuje extrémně suchou pokožku.
 • Zmírňuje pocit svědění.
 • Dlouhodobě hydratuje a zvláčňuje pokožku.
 • Vytváří přirozený ochranný film z lipidů.
 • Je vhodný pro pokožku se sklonem k zánětu a alergickým reakcím.
 • Aplikuje se na obličej i tělo.
 • Rychle se vstřebává a nezanechává na kůži lepkavou vrstvu.
 • Je šetrný již od kojeneckého věku.

Jako další špičkové přípravky jsou často využívány přípravky řady Bioderma Atoderm, Linola, A-DERMA Exomega Control, Avene XeraCalm, Dexeryl a Eucerin AtopiControl. Volte kvalitnější přípravky než jen bílou vazelínu nebo Indulonu na ekzém. Vhodné je mít na opakované denní promazávání lehčí, snadno se vstřebávající přípravek a pro večerní péči o pokožku sáhnout po hutnějším přípravku s vysokou promašťovací schopností.

Jak se starat o atopický ekzém u dětí?

Atopický ekzém u dětí se projevuje zejména mezi 2. a 6. měsícem života. Objevuje se zejména na obličeji a postupuje od trupu až ke končetinám. Ekzém je pro miminko nepříjemný a způsobuje plačtivost a nespavost. Kožní projevy intenzivně svědí a dítě má neustálou potřebu se škrábat. Ekzém může vymizet, ale často přechází z kojenecké do dětské formy.

Věděli jste, že...

Poměrně častý bývá výskyt přechodného kojeneckého ekzému, který se objevuje brzy po narození. Projevuje se tvorbou žlutavě červených ložisek s nánosem mastných šupin. Nejčastěji bývá ve vlasaté části hlavy a v obočí. Další ložiska se objevují na stehnech, zadečku a v podbřišku. Tento kojenecký ekzém téměř nesvědí a příznaky mizí během prvního roku života dítěte. Pediatr vám doporučí vhodný postup, jak tato ložiska nejlépe ošetřovat.

Dětská forma atopického ekzému se zpravidla týká dětí ve věku od 3 až 9 let. Ložiska ekzému se vyskytují zejména v loketním ohybu, pod koleny, na nártech, hřbetech rukou, zápěstích, očních víčkách, okolo úst a na krku. Kůže ložisek je zhrublá a suchá. U dětí s atopickým ekzémem je důležité dbát na vyváženou a pestrou stravu, dostatečný pitný režim a vhodnou lokální dermokosmetiku. Zásadní je pravidelná hydratace pokožky během mytí a ošetřování pokožky. Vhodnými přípravky je kombinace emolienčního mléka Excidermjemným mycím gelem Exciderm, které jsou určeny pro děti již od kojeneckého věku.

Příznivý vliv na ekzém mají také léčebné pobyty u moře nebo v jiných klimaticky vhodných oblastech.

Ekzém u dětí – přírodní léčba ekzému začíná u stravy

Jak začíná atopický ekzém? Jak zabránit vzniku ekzému u dětí? Máte obavy, že atopický ekzém u kojence se týká právě vás? Preventivní opatření spočívá především ve správné výživě od novorozeneckého věku. Plným a dlouhodobým kojením se daří vyloučit styk dítěte s potravinovými alergeny. Pokud kojení není možné, podává se kojenci hypoalergenní kojenecká mléka. Nemléčný příkrm dostává kojenec až v 6. měsíci věku. Příkrm nesmí obsahovat alergizující potraviny.
Do 1 roku života by dítě s atopickým ekzémem nemělo mít z preventivních důvodů v jídelníčku tyto pro něj nevhodné potraviny:

 • Citrusové plody, exotické ovoce a bobulovité ovoce kromě borůvek.
 • Ořechy, mandle, semena.
 • Cukr (bílý, hnědý), med, čokoláda, kakao, cukrovinky.
 • Luštěniny.
 • Rajčata, papriky, ředkvičky, kysaná zelenina.
 • Exotické koření – vanilka, skořice.
 • Vejce jako samostatný pokrm, mléko, mléčné výrobky.
 • Ryby, plody moře, uzeniny.
 • Maso velkých zvířat.

Jaký vliv má životní styl na váš ekzém?

Pokud chcete mít tu nejzdravější a tím nejodolnější atopickou pokožku, zaměřte se na následující doporučení, která dodržujte v maximálním možné míře.

 • Svoji pokožku pravidelně promazávejte.
 • Snažte se neškrábat. Malým dětem můžete nasazovat bavlněné rukavice. Pomáhá kůži chladit.
 • Užívejte pravidelně léky na zmírnění ekzému a alergie, pokud jste v péči dermatologa.
 • Oblékejte se do měkkých a bavlněných materiálů, vyhýbejte se příliš těsnému oblečení a oblečení z vlny.
 • Oblečení perte v šetrných pracích prostředcích, na které vaše pokožka nereaguje.
 • Předcházejte zapocení a nežádoucímu vlhnutí pokožky, v domácnosti udržujte optimální teplotu a vlhkost.
 • Vyhýbejte se dlouhým koupelím v horké i studené vodě.
 • Vyhýbejte se spouštěčům, které ekzém zhoršují a působí jako alergeny (klasickým zásaditým mýdlům, pěnivým látkám, parabenům, organickým barvivům, kovům (chrom, nikl, kobalt), formaldehydům, ale také stresu, nadměrnému opalování, znečištěnému ovzduší, zakouřeným prostorám, prašnému prostředí, nevhodným domácím mazlíčkům).
 • Dbejte na vyváženou a pestrou stravu, nejezte potraviny, na které vaše pokožka reaguje zhoršením příznaků. Vyvarujte se dráždivým, ostrým a kyselým jídlům, aromatickému ovoci, kávě a alkoholu.
 • Užívejte léčivé přípravky nebo doplňky stravy pro podporu své kůže a imunitního systému (užívejte dlouhodobě probiotika), vhodné jsou mj. látky s antioxidačním působením.
Rizikovým faktorem je také pobyt v klimatizovaných prostorách, kdy může klimatizace přispívat k výraznějšímu vysušování kůže.

Líbí se Vám článek?

Chcete být informováni o dalších zajímavých tipech pro zdraví či souvisejících nabídkách?

Zadejte Váš e-mail a máte vystaráno

 

ZDROJE:
https://www.solen.cz
https://www.healthline.com/health/eczema
https://www.wikiskripta.eu/w/Atopický_ekzém
https://www.wikiskripta.eu/w/Funkce_kůže
https://www.beautybuzz.cz/clanek/Atopicka-dermatitida
https://www.farmaciepropraxi.cz
https://www.pravdyoatopii.cz/clanek/131-jak-chranit-atopickou-pokozku-pred-slunecnim-zarenim
Moje zdraví, čtení z vaší lékárny – 02/2004 – Atopický ekzém – Když selhává bariéra kůže

Moje zdraví, čtení z vaší lékárny – 04/2006 – Dětská pokožka, co ji trápí nejčastěji?

Související články

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.