Co je atopický ekzém a jak ho účinně léčit?

Atopický ekzém je chronické zánětlivé onemocnění, které se dnes řadí mezi nejčastější kožní onemocnění u dětí. Udává se, že ekzém postihuje až 20% dětí do deseti let věku. Méně často přetrvává do dospělosti, kdy se objevuje zhruba u 3% lidí. Naprosto typické je pro atopickou dermatitidu střídání fází klidu s fázemi náhlého vzplanutí, kdy je postižena velká část kožní plochy.

Jak a proč vlastně atopický ekzém vzniká?

Hlavním faktorem pro vznik ekzému je genetická predispozice, která souvisí především se zvýšenou přecitlivělostí na určité látky (alergeny). Pokud se tedy v rodině objevují nějaká alergická onemocnění, případně jsou-li přímo rodiče alergici nebo atopici, riziko vzplanutí atopie se zvyšuje i u dětí. Nutno však dodat, že pouze genetická predispozice ještě neznamená, že se onemocnění musí skutečně objevit a propuknout do akutní fáze.

Atopická kůže je úzce spojená s narušením a oslabením svrchní kožní bariéry. Vlivem poruchy vrchní vrstvy dochází k neustálé ztrátě hydratace, ale zároveň k mnohem snadnějšímu průniku dráždivých látek a alergenů z vnějšího prostředí do kůže, potažmo do těla. Zvýšená citlivost sliznic u atopiků ale způsobuje, že tito lidé často reagují i na běžně se vyskytující látky, které mohou do těla přicházet i prostřednictvím dýchacího či trávicího ústrojí. Jakmile pak cizorodá látka pronikne do těla, dochází k přehnané reakci imunitního systému a následně k propuknutí ekzému.

Dalším faktorem je ale i zvýšená vrozená svědivost těchto pacientů, takže i při mírném podráždění dochází k nadměrnému až nepřiměřenému škrábání, což samozřejmě ještě zhoršuje zánět a následné hojení a léčbu.


Jak se ekzém projevuje?

Typická pro ekzém jsou zarudlá šupinatá ložiska, která se objevují nejčastěji v obličeji nebo ohybech kůže jako jsou lokty, podkolení jamky apod. V akutní fázi se ekzém může šířit dál po těle. Mezi nejčastější projevy patří:

  • Svědění spojené se záchvatovitým škrábáním
  • Zarudnutí
  • Suchá, šupinatá a olupující se kůže
  • Mokvání a zánětlivé puchýřky
  • Otok
  • Vyrážka

Jak atopický ekzém léčit?

Vzhledem k tomu, že se jak projevy, tak i průběh celého onemocnění velmi liší, není léčba úplně jednoduchá a měla by být především komplexní, dlouhodobá a často individualizovaná pro daného pacienta. Nejde tedy jen o užívání léků a pravidelné promazávání pokožky, ale i o další režimová opatření a prevenci spouštěčů, které ekzém vyvolávají.
 
Zaměřit byste se měli především na tyto tři následující oblasti:

1. Dlouhodobá prevence a eliminace faktorů, které přispívají je vzniku ekzému. Do této oblasti patřit vysazení nebo vynechání potravin, na které již byla zjištěna alergie, případně mají úzkou souvislost s propuknutím akutní fáze. U dětí to velmi často bývá mléko, ořechy, vejce, ryby, citrusy nebo čokoláda. Mezi spouštěcí faktory ale může patřit i podráždění kůže nevhodnou kosmetikou, případně stres nebo nadměrné slunění.

2. Pravidelná a důkladná péče o atopickou kůži.

O atopickou pokožku je samozřejmě potřeba pravidelně pečovat, neustále jí hydratovat a promazávat vhodnými přípravky, které podporují přirozenou obranyschopnost kůže a pomáhají obnovit vrchní vrstvu kůže, která je nejvíc oslabená. Nejvhodnější jsou zvláčňující emolienční mléka s obsahem urey jako je například Exciderm U Lipid Lotion, které působí proti svědění a zklidňuje podrážděnou pokožku. Obsahuje navíc protizánětlivý alantoin, vitamín E a také trojitý lipidový komplex, který zásadním způsobem pomáhá obnovit hydrolipidovou vrstvu. Šetrně byste měli postupovat i při mytí pokožky. Je vhodné vyhnout se parfemaci, mýdlům a dalším dráždivým látkám, které mohou vysušovat, dráždit a spouštět onemocnění. Místo klasického sprchového gelu nebo mýdla pak můžete použít šetrný mycí gel Exciderm Atopigel, který stejně jako mléko obsahuje ureu, alantoin a oleje, a podporuje tak regeneraci kůže, mírní svědění a poskytuje potřebnou hydrataci a ochranu. Po koupeli nebo sprchování byste pokožku měli jen lehce poklepem osušit do ručníku a následně natřít emolienčním mlékem, které vytvoří na pokožce ochranný film a zabrání dalšímu vysoušení.

3. Léčba příznaků v akutní fázi onemocnění.
Pokud ekzém propukne do akutní fáze a zánětu, je určitě potřeba zasáhnout symptomatickou léčbou a zmírnit závažnější příznaky onemocnění. V takovém případě je vhodné navštívit především lékaře, který vám předepíše vhodnou léčbu. Velmi často se v této fázi krátkodobě podávají lokální kortikosteroidy, které rychle tlumí zánět. K omezení a zmírnění svědění se pak nasazují antihistaminika, která významným způsobem zklidňují a tlumí alergickou reakci.
 

Související produkty

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.