BLESKOVÉ AKCE TÝDNE  Nakupte bleskově výhodně a dopřejte si porci zdraví jako hrom ...

Jak podpořit dětskou imunitu?

Podzimní období je pro dětskou imunitu vždycky trochu zatěžkávací zkouška a nachlazení či chřipka na sebe většinou nenechají dlouho čekat. I když nemáme zcela možnost zabránit nakažení ve větším dětském kolektivu, existují způsoby, jak podpořit imunitní systém našich malých.

Jak posílit dětská tělíčka?

  • Dbejte na pravidelnou a pestrou stravu bohatou zejména na vitaminy, minerály a omega nenasycené mastné kyseliny (ovoce, zelenina, oříšky, rostlinné oleje, mléčné výrobky či vhodná alternativa, ryby atd.).
  • Myslete na kysané výrobky, které mohou přes probiotika podpořit střevní mikroflóru, jež ovlivňuje imunitní děje v těle
  • Choďte s dětmi denně na čerstvý vzduch a oblékejte je přiměřeně počasí.
  • Dopřejte dětem dostatek pohybu, aby se pořádně vyřádily.
  • Nezapomínejte na adekvátní odpočinek a vydatný spánek.
  • Udržujte v domácnosti přiměřenou teplotu a místnosti, kde se pohybujete, nepřetápějte a pravidelně větrejte.
  • Pokud je to možné, dítě otužujte (koupele, sprchování vlažnou až studenou vodou, saunování).
  • Dávejte pozor na nepřiměřené nadužívání velkého množství dezinfekčních přípravků v domácnosti.
  • V období, kdy je dětský organismus vystaven vyšším nárokům a výživa nepokrývá dostatečně potřebu dítěte, mohou pomoci volně prodejné přípravky na imunitu.

Kdy je vhodné doplnit vitaminy ve formě doplňků?

Obvykle, je-li strava dětí dostatečně pestrá, či jde-li o kojence kojeného mateřským mlékem či krmeného umělou výživou, nebývá deficit vitaminů či minerálů velký. Často pokud něco takovému dítěti chybí, tak jde o jednotlivé složky, které lze dodat např. ve formě doplňku stravy s obsahem konkrétního vitaminu, minerálu či jiné látky.
Existují však situace, kdy dítě nemůže přijímat nebo nepřijímá dostatek základních látek v potravě (nechutenství, nemoc, veganská strava, zvýšená fyzická a psychická zátěž atd.). V těchto případech je možné využít multivitaminové volně prodejné přípravky z lékárny.
Bývá-li dítě často unavené, bledé, trpí-li nechutenstvím a bývá často nemocné, vždy nejprve navštivte lékaře a poraďte se o dalším postupu.

Jakou lékovou formu zvolit?

Při výběru vhodné lékové formy se řídíme doporučením výrobce. Pro velmi malé děti do 3 let jsou obvykle dostupné přípravky ve formě kapek či sirupů a od 3 let jsou pak vhodné i lékové formy jako u dospělých pacientů tzn. tablety, pastilky, kapsle s velikostí a vlastnostmi (příchutí, barvou) a dávkou přizpůsobenou i menším dětem.

Nesmíme zapomínat na schopnosti dítěte - jsme-li si např. dobře vědomi, že tříleté dítě nám nespolkne tabletu nebo kapsli i když dle doporučení výrobce by již mohlo, podíváme se např. po variantě v kapkách, sirupu či v želatinových pastilkách a adekvátně nadávkujeme dle doporučení.

Jaké možnosti v lékárně najdete?

V lékárně naleznete doplňky stravy s jednotlivými vitaminy (např. Vitamin D3 400U.I. kapky, Cebion kapky s vitaminem C) či jinými složkami, ale také dětské multivitaminové přípravky se skladbou vitaminu a minerálů přizpůsobenou věku dětí (Brummies multivitaminy, Multi-Sanostol, želatinky Vibovit, želatinové Rakytníčky, Marťánci multivitaminy). K vitaminům zásadním pro správné fungování dětského těla a současně obvykle obsaženým ve volně prodejných preparátech patří vitamin C, vitaminy ze skupiny B a dále vitaminy A, D, E. Z minerálů se pak bývá obsažen selen, zinek, železo, vápník a jód. K normální činnosti imunitního systému přispívají vitaminy C, B6, D i A a minerály selen a zinek. Vitaminy C, B6 a B12 se také podílejí na činnosti nervové soustavy a podporují psychickou činnost zejména v době únavy a vyčerpání.

Vitamin D společně s vápníkem je nezbytný pro vývoj kostí a zubů u dětí. Pro růst dětí je také důležitý dostatek jódu. Některé vitaminy a minerály mají také ochranný efekt, když dokáží chránit buňky před oxidativním stresem, například vitamin C, E, selen a zinek. Tvorbu červených krvinek podporuje železo a vitaminy B6 a B12. Železo také přispívá k rozvoji poznávacích funkcí u dětí.

Extrakty z přírody pro podporu imunity

Další možností představují také doplňky stravy s extrakty z hlívy ústřičné, rakytníku řešetlákového, třapatky nachové, bezu černého, růže šípkové šípku či s obsahem betaglukanů z kvasnic či hub (např. z hlívy ústřičné - sirup a tablety FORTEglukan). Třapatka nachová (echinacea) a bez černý podporují funkci dýchacího systému a mimo jiné byl u bezu, třapatky a také růže šípkové pozorován antioxidační vliv na buňky. Rakytník řešetlákový působí na přirozenou obranyschopnost lidského těla.
Rybí tuk a rybí olej jako zdroj omega-3 nenasycených mastných kyselin je v jídelníčku dětí nepostradatelný.
Obsahuje kyseliny označované jako EPA a DHA, také je zdrojem vitaminů A, D a E. DHA se podílí na vývoji mozku a zraku u dětí a společně s EPA také přispívají k normální činnosti srdce.

Související produkty

Související články

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.